ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի անդամները հանդիպել են Հայաստանում ԻԻՀ դեսպանի հետ
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը և խմբի անդամները հունվարի 17-ին հանդիպել են Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիի հետ, փոխանցում է ՀՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-իրանական համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր, մասնավորապես տնտեսության, էներգետիկայի, զբոսաշրջության և անվտանգության ոլորտներում:
Վահրամ Բաղդասարյանը կարևորել է խորհրդարանական բարեկամական խմբերի ակտիվ և արդյունավետ գործունեությունն ու փոխայցերը: Նա նշել է, որ այսօր հայ-իրանական փոխհարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա և նոր հնարավորություններ են ստեղծվում դրանք ավելի խորացնելու համար:
Անդրադառնալով Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ պարոն Բաղդասարյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Իրանի Իսլամական Հանրապետության հավասարակշիռ դիրքորոշումն այս հարցում:
Սեյեդ Քազեմ Սաջադին ընդգծել է, որ երկկողմ հարաբերությունները կրում են կայուն, երկարաժամկետ և ռազմավարական բնույթ: Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման հարցում դեսպանը վերահաստատել է, որ Իրանը խաղաղության և կայունության պահպանման կողմնակից է:
Կողմերն անդրադարձել են Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի՝ նախորդ տարվա վերջին Իրան կատարած այցի մանրամասներին և ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու պատրաստակամություն են հայտնել: Քննարկվել են Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտու ընձեռած հնարավորություններն արդյունավետ օգտագործելուն, Իրանից Հայաստան գազի գնման գործընթացի կազմակերպմանը, Հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքին առնչվող հարցեր: Դրական գնահատելով երկու երկրների քաղաքական հարաբերությունների մակարդակը՝ զրուցակիցներն ընդգծել են, որ առևտրատնտեսական ոլորտում առկա հնարավորությունները լիարժեք չեն օգտագործվում և դրանք զարգացնելու անհրաժեշտություն կա:

Члены группы дружбы Армения – Иран встретились с послом ИРИ в РА
17 января руководитель парламентской группы дружбы Армения - Иран В.Багдасарян и члены группы встретились с Чрезвычайным и Полномочным послом ИРИ в РА   Сейедом Каземом Саджади, сообщает официальный сайт НС РА.
В ходе встречи обсуждены вопросы расширения армяно-иранского сотрудничества, в частности в области энергетики, туризма и безопасности.
В.Багдасарян подчеркнул важность активной и продуктивной деятельности и взаимных визитов групп дружбы. Он отметил, что сегодня армяно-иранские взаимоотношения находятся на высоком уровне и создаются новые возможности для еще большего их углубления.
Обратившись к мирному урегулированию Карабахского конфликта, г-н Багдасарян подчеркнул, что Армения высоко ценит взвешенную позицию ИРИ в данном вопросе.
Сейед Казем Саджади подчеркнул, что двусторонние отношения носят стабильный, долгосрочный и стратегический характер. В вопросе урегулирования Карабахского конфликта посол подтвердил, что Иран - сторонник сохранения мира и стабильности.
Стороны обратились к прошлогоднему визиту в ИРИ группы дружбы Армения - Иран и выразили готовность претворить в жизнь достигнутые договоренности. Обсуждены возможности эффективного использования Мегринской свободной экономической зоны, организация процесса закупки Арменией иранского газа, работа армяно-иранской межправительственной комиссии. Положительно оценив уровень политических отношений двух стран, собеседники подчеркнули, что имеющиеся в торгово-экономической сфере возможности не используются полноценно и ощущается необходимость их развития.