Բրիտանական «Ալլահի մահվան ավազակախումբը» ծրագրում էր պայթեցնել Բիգ-Բենը, Հիթրոու օդանավակայանը
Բրիտանական իսլամիստները, որոնք մեղադրվում են Լոնդոնում ահաբեկչություններ նախապատրաստելու մեջ, ծրագրում էին պայթեցնել Բիգ-Բենը, Հիթրոու օդանավակայանը, Westfield առևտրի կենտրոնն ու հանրային տրանսպորտի մի քանի կայարաններ, հաղորդում է Lenta.ru-ն՝ հղում կատարելով The Independent-ին։
Դատարանում ծայրահեղական Ումար Հաքը, որ երեք այլ հանցակիցների հետ ձերբակալվել է անցած տարի, պատմել է Լոնդոնում տուրիստական հետաքրքրություն ներկայացնող մի քանի վայրեր պայթեցնելու մտադրության մասին։ Ահաբեկչի խոսքով, 2017թ.-ի մարտին Վեսթմինսթերի ահաբեկչությունն իրեն ոգեշնչել է «Ալլահի մահվան ավազակախումբ» ստեղծել։
Դատարանին հայտնի է դարձել նաև, որ Հաքը իսլամական գաղափարներ է քարոզել Լոնդոնի մահմեդական դպրոցում դասավանդելիս։ Նա աշակերտներին ցույց է տվել մահապատժի տեսանյութեր և կոչ է արել նրանց միանալ զինյալներին:Դասասենյակում աշակերտները նաև ահաբեկչական հարձակումներ են բեմադրել։

Британская ''банда смерти от Аллаха'' планировала взорвать Биг-Бен
Британские исламисты, обвиненные в подготовке терактов в Лондоне, планировали взорвать Биг-Бен, аэропорт Хитроу, торговый центр Westfield и несколько остановок общественного транспорта. Об этом передает Lenta.ru, ссылаясь на The Independent.
На суде экстремист Умар Хак, арестованный вместе с тремя пособниками в прошлом году, рассказал о своих планах одновременно взорвать несколько туристических мест в британской столице. По словам террориста, его восхитила атака в Вестминстере в марте 2017-го, и он ''загорелся идеей'' создать свою ''банду смерти от Аллаха''.
Суду также стало известно, что Хак пропагандировал исламистские идеи, когда работал в мусульманской школе в Лондоне. Он показывал ученикам видео казней и призывал присоединиться к боевикам. В классе дети также разыгрывали участие в террористических атаках по ролям.