Արթուր Դավթյանը համաշխարհային բարձր դասի մարմնամարզիկների ցանկում է
Սպորտային մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի անդամ Արթուր Դավթյանին միջազգային ֆեդերացիան ընդգրկել է 2016-2017 թվականների բարձր դասի մարզիկների ցանկում: Հայ մարմնամարզիկը շքանշան է ստացել միջազգային ֆեդերացիայի կողմից, հայտնում է ՀԱՕԿ լրատվական բաժինը:
Դավթյանը 2016 թվականին դարձել է Եվրոպայի առաջնության փոխչեմպիոն (հենացատկեր): Նույն տարում նա մասնակցել է Ռիոյի ամառային օլիմպիական խաղերին:
2017-ին Արթուրը հաղթել է միջազգային մրցաշարերում ու նվաճել տարբեր հարգի մեդալներ: Նա առաջին հայ մարմնամարզիկն է, որն անկախ Հայաստանի տարիներին աշխարհի առաջնությում բազմամարտում անցել է եզրափակիչ (2017 թ.):
Բարձր դասի մարմնամարզիկների ցանկում հայտնվում են աշխարհի առաջնության եզրափակչում հանդես եկած մարզիկները: Արթուր Դավթյանը Հայաստանի չորրորդ մարմնամարզիկն է, որն արժանացել է այդ շքանշանին:
Բարձր դասի մարմնամարզիկների ցանկում Հայաստանից ընդգրկվել են նաև Նորիկ Սարգսյանը (1996 թ.), Հարություն Մերդինյանը (2010 թ.) և Վահագն Դավթյանը (2015 թ.):

Артур Давтян - в списке гимнастов высокого мирового класса
Член сборной Армении по спортивной гимнастике Артур Давтян вошел в список гимнастов высокого мирового класса международной федерации за 2016/2017 гг. Армянский спортсмен получил орден от этой организации, сообщает пресс-служба НОК Армении.
Давтян в 2016 году стал вице-чемпионом Европы (опорный прыжок). В том же году он выступил летних Олимпийских играх в Рио.
В 2017 году Давтян победил на международных соревнованиях, завоевав медали различной пробы. Он первый гимнаст в истории независимой Армении, который за этот период вышел в финал многоборья на чемпионате мира (2017 год).
В списке гимнастов высокого класса оказываются спортсмены, вышедшие в финал мирового первенства. Артур Давтян стал четвертым гимнастом, удостоившегося такого ордена.
В список гимнастов высокого класса от Армении включались также Норик Саргсян (1996 год), Арутюн Мердинян (2010 год) и Ваагн Давтян (2015 год).