ԵՄ-ն Հայաստանի քաղհասարակությանը 1.74 մլն եվրո է տրամադրել նոր ծրագրերի համար
Եվրոպական միությունը ֆինանսական աջակցություն է տրամադրել Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության զարգացմանն ուղղված հինգ նոր ծրագրի՝ ժողովրդավարական կառավարման և մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտները բարելավելու նպատակով: Այդ ծրագրերը հստակ օրինակ կծառայեն՝ ներկայացնելով, թե ինչպես կարող է քաղաքացիական հասարակությունը նախաձեռնել տեղեկատվության հավաքագրում և խթանել հանրային քննարկումներ: Ծրագրերի շրջանակում քաղաքացիական հասարակությունը կարտացոլի քաղաքացիների ընդհանուր տեսակետները և կօգնի ներկայացնել նրանց հիմնական առաջարկություններն ու մտահոգությունները քաղաքական գործիչներին և պետական հաստատություններին՝ վերահսկելով պետական կառավարման մարմինների գործունեությունը, հայտնում է ՀՀ-ում ԵՄ պավիրակության կայքում:
Այս ծրագրերը նշանավորում են Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության կողմից 2017թ-ի նոյեմբերի 25-ին ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրում (ՀԸԳՀ) մատնանշված և հաստատված հիմնական արժեքները: ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Ն.Գ. Պյոտր Սվիտալսկին նշում է. «ԵՄ պատվիրակությունը մեկնարկում է հանրային կարևորության հինգ նոր ծրագիր՝ ուղղված քաղաքացիական հասարակության զարգացմանը՝ քաղաքացիներին ներգրավելով կառավարման և մարդու իրավունքների ոլորտի տարբեր գործողություններում: Ես լիահույս եմ, որ այս նոր ծրագրերը կխրախուսեն ավելի մեծ թվով երիտասարդներին ու հասարակ քաղաքացիներին ներգրավվել Հայաստանում մի շարք կարևոր հանրային քննարկումների մեջ:
Այս հինգ նոր ծրագրերն ընդգրկում են բազմազան ոլորտներ՝ փակ հաստատություններում մարդու իրավունքներին առնչվող երիտասարդությանը վերաբերող հարցեր, կանանց կողմից ղեկավարվող կազմակերպություններին ու պետական քաղաքականությանն առնչվող հարցեր, բյուջեի կատարմանն, ինչպես նաև էներգիայի ծախսերի կրճատման հարցեր: Այսպիսով, անկախ Ձեր հետաքրքրությունից այս ծրագրերը վերաբերում են յուրաքանչյուրին»:
Այս նոր ծրագրերը կներգրավեն Հայաստանի քաղաքացիներին՝ այդ թվում կանանց և երիտասարդներին, մի շարք գործողություններում՝ ուղղված մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, բյուջետային թափանցիկության ապահովմանը, կանանց կողմից ղեկավարվող կազմակերպությունների կարողությունների զարգացմանը, փակ հաստատություններում իրավիճակի գնահատմանը և դրա մասին քննարկումների անցկացմանը, ինչպես նաև գյուղական համայնքներում և քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններում նոր տեխնոլոգիաների միջոցով էներգիայի ծախսերի կրճատման քայլերի վերաբերյալ քաղաքացիների շրջանում իրազեկման մակարդակի բարձրացմանը: Ծրագրերի շրջանակում աշխատանքները կիրականացվեն երկու տարիների ընթացքում՝ ներգրավելով մարզերի բնակիչներին և նպաստելով նրանց բարօրությանը:
Հինգ ծրագրերից երկուսը կարծարծեն մարդու իրավունքների խնդիրները. մեկը ` կաշխատի երիտասարդ լրագրողների և երիտասարդական կազմակերպություն-ների հետ մարդու իրավունքների մշտադիտարկման և հաշվետվությունների առումով գիտելիքիների մակարդակը բարձրացնելու, ինչպես նաև  մարդու իրավունքները խթանելու նպատակով: Երկրորդ ծրագրի միջոցով կթարմացվեն և կընդլայնվեն փակ հաստատություններում, օրինակ կալանավայրերում, հոգեկան առողջության խնդիրներով մարդկանց համար նախատեսված հաստատություններում և նախնական կալանքի կենտրոններում մարդու իրավունքներին վերաբերող իրավիճակի գնահատումները:
Երրորդ և չորրորդ ծրագրերը Հայաստանի քաղաքացիներին ուղղված ավելի լավ տեղեկատվական հոսքեր կստեղծեն բյուջեի կատարման կարևորագույն հարցերի, ինչպես նաև նոր տեխնոլոգիաներում փոքր ներդրումների միջոցով բնակարանների և առանձնատների բնակիչների համար էներգիայի ծախսերի կրճատման մասին: Հինգերորդ ծրագիրը կապահովի աջակցություն ավելի քան 600 խոցելի կանանց համար` կանանց կազմակերպությունների կողմից ղեկավարվող սոցիալական ձեռնարկությունները բարելավելու միջոցով:

Armenian Civil Society Receives €1.74 million for New Activities from the EU
The European Union finances five new civil society projects in Armenia to promote democratic governance and human rights which will become concrete examples of civil society taking initiative toinformation gathering and promoting public discussions, the website of the EU Delegation to Armenia reports. The latter will identify common views of citizens and passing key recommendations and concerns to politicians and government institutions and acting as a watchdog of their governments. The projects reflect the common values identified and confirmed by the Republic of Armenia and the European Union in the Comprehensive & Enhanced Partnership Agreement between the European Union & Armenia (CEPA) signed on 25th November 2017.
The EU Ambassador Piotr Świtalski stated: "The EU delegation is launching five new important civil society projects that will be engaging Armenian citizens in different governance and human rights activities. I very much hope that these new projects will encourage more young people and ordinary citizens to engage in public discussions on important issues in Armenia. The five new projects spans from youth issues over human rights in closed institutions, women's organisations, national policy and budget implementation and to reducing energy costs so regardless of your interest these projects have something for everyon".
The new projects will engage Armenian citizens, including women and youth, in work on human rights, budget transparency, capacity-building of women's organisations, assessments and discussions of the situation in closed institutions, and enhancing the knowledge of citizens in rural communities and civil society organisations on steps to reducing their energy costs through new technology. Many project activities will involve and benefit Armenians in the regions during their 2-year implementation period.Two of the five projects will be advancing human rights issues – one by working with youth journalists and youth organisations to enhance knowledge on human rights monitoring, reporting and promotion of human rights through policy dialogue and the second by updating and expanding existing assessments of the human rights situation in closed institutions such as prisons, institutions for mentally ill persons and pre-trial detention centres. The third and fourth projects will create better information flows to Armenian citizens on the important issues of budget implementation and how to reduce energy bills through small-scale investments in new technology. The fifth project will ensure more predictable support to more than 600 vulnerable women by improving the social enterprises run by women's organisations in the marzes of Armenia.