Ադրբեջանի արտգործնախարարի կոչը` արգելել Արցախի քաղաքացիների մուտքը Ֆրանսիա իրավազոր չէ. Արցախի ԱԳՆ խոսնակ
Carforrent.am
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովի կոչը ֆրանսիական կառավարությանը՝ խոչընդոտելու Արցախի քաղաքացիների այցերին, ոչ իրավազոր է և հանդիսանում է Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների իրավունքների ու ազատությունների, մասնավորապես, ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի կոպիտ ոտնահարում։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում ասել է Արցախի Հանարապետության ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Սարգսյանը` մեկնաբանելով Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի՝ Ֆրանսիայի կառավարությանն ուղղված կոչը՝ չթույլատրել Արցախի քաղաքացիների մուտքն այդ երկիր։
«Ընդհանուր առմամբ, պարադոքսալ իրավիճակ է ստեղծվում, երբ մի երկիր, որտեղ, միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների զեկույցների համաձայն, մարդու իրավունքների հետ կապված իրադրությունը վատթարագույններից մեկն է աշխարհում, փորձում է իր ստանդարտներն արտահանել այլ երկրներ»,- ասել է Ա. Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների անհատական և հավաքական իրավունքները հերքելու Ադրբեջանի քաղաքականությունն Արցախի մեկուսացմանն ու առճակատման շարունակմանն ուղղված Ադրբեջանի ընդհանուր ռազմավարության առանցքային բաղկացուցիչներից մեկն է, ինչը հակասում է հակամարտության կարգավորման տրամաբանությանը, որը հիմնված է մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքի և դրանց պահպանման վրա։

Artsakh MFA: Call of the Azerbaijani FM to the French Government to Impede the Visits of the Citizens of Artsakh Is Unlawful
Carforrent.am
Call of the Azerbaijani Foreign Minister to the French government to impede the visits of the citizens of Artsakh is lawless and is a gross violation of the rights and freedoms of the citizens of the Artsakh Republic, particularly the right to freedom of movement, Ani Sargsyan, Spokesperson of the Foreign Ministry of Artsakh told Artsakhpress.
"In general, there is a paradoxical situation when a country which, according to reports of international human rights organizations, has one of the worst human rights records in the world, is trying to export its standards to other countries," Ani Sargsyan said.
According to her, the Azerbaijani policy of denying the individual and collective rights of the citizens of the Republic of Artsakh is one of the key components of Azerbaijan's overall strategy aimed at isolating Artsakh and pursuing policy of confrontation, which contradicts the logic of conflict settlement based on respect for and observance of human rights.