Հայերին աքսորում էին ոչ միայն Հայաստանից, այլ նաև ԽՍՀՄ մյուս պետություններից. Ազգային արխիվի տնօրեն
Հայաստանի Ազգային արխիվը մտադիր է առաջիկա 2-3 տարում ստալինյան բռնաճնշումների զոհերի վերաբերյալ փաստաթղթերի ժողովածու հրապարակել: Ինչպես հայտնում է News.am-ը՝ հունվարի 22-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ Ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը հայտնել է, որ ժողովածուն կազմված կլինի 4-5 հատորից, առաջին հատորն արդեն խմբագրվում է:
«Կան և՛ հրամաններ, և՛ ցուցակներ: Պաշտոնապես բռնաճնշումները պատճառաբանվել են այն անձանց վնասազերծմամբ, որոնք պատերազմի ժամանակ կարող էին 5-րդ շարասյուն դառնալ: Մանկության տարիներից իմ երազանքն է հստակություն մտցնել այս մարդկանց ճակատագրերում»,- նշել է Վիրաբյանը: ««Գնդակահարություն կամ աքսոր» հարցը լուծվել է՝ ելնելով մարդու տարիքից և աշխատունակությունից: Մեծ մասը ճամբարներից չի վերադարձել»,- ասել է Վիրաբյանը:
Ժողովածուն ռուսերենով կհրապարակվի: Փաստաթղթեր են ստացվել նաև Ռուսաստանից, քանի որ հայերին աքսորում էին ոչ միայն Հայաստանից, այլ նաև ԽՍՀՄ մյուս հանրապետություններից: Ծրագրվում է, որ ժողովածուն կհրապարակվի մինչև 2020 թվականը:
Բռնաճնշվածների թվում են եղել նաև Առաջին հանրապետության բանակի սպաներ: Մեծ մասը գնդակահարվել է: Նրանց թաղման վայրը ճշգրիտ հայտնի չէ, սակայն մեծ հավանականությամբ այդ վայրում է հիմա տեղադրված «Հրազդան» մարզադաշտը:

Национальный архив Армении планирует опубликовать сборник документов о жертвах сталинских репрессий
Национальный архив Армении планирует в ближайшие 2-3 года опубликовать сборник документов о жертвах сталинских репрессий. Как сообщил директор национального архива Аматуни Вирабян 22 января на пресс-конференции, сборник будет состоять из 4-5 томов, первый том уже редактируется, передает News.am
''Есть и приказы и списки. Формально репрессии объяснялось необходимостью ликвидации тех, кто может в случае войны стать пятой колонной. С детских лет моя мечта внести ясность в вопрос судьбы этих людей'', - отметил Аматуни Вирабян. ''Вопрос ''расстрел или лагерь'' решался исходя из возраста и трудоспособности человека. Большая часть не возвратилась из лагерей'', - отметил Вирабян.
Сборник будет издан на русском языке. Документы получены и из России, так как армян высылали не только из Армении, но и других республик СССР. Планируется, что сборник будет опубликован до 2020 года.
В числе репрессированных были и офицеры армии Первой республики. Большинство были расстреляны. Место их захоронения, отметил Вирабян, точно не известно, однако есть большая вероятность, что на месте их захоронения сейчас расположен стадион ''Раздан''.