ԵԽԽՎ նոր նախագահի ընտրությունը բարենպաստ միջավայր է ստեղծում մեր պատվիրակության համար. Նաիրա Կարապետյան (բացառիկ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց Միացյալ Ազատական Ազգային Կուսակցության (ՄԻԱԿ) քարտուղար, Ազգային Ժողովի 5-րդ գումարման պատգամավոր Նաիրա Կարապետյանի հետ ԵԽԽՎ նոր նախագահի ընտրության հետ կապված:
- Տիկի՛ն Կարապետյան, այսօր ԵԽԽՎ նախագահ է ընտրվել Միկելե Նիկոլետտին: Ի՞նչ եք կարծում, ինչպե՞ս կազդի նրա նախագահությունը  ԵԽԽՎ գործունեության վրա:
- Միկելե Նիկոլետտիին անձամբ եմ ճանաչում, ինձ բախտ է վիճակվել նրա հետ աշխատել գրեթե 5 տարի: Նա իր մարդկային որակով և ներքին վեհ արժեքներով հենց այն մարդն է, ով կկարողանա վերադարձնել Վեհաժողովը դեպի իրական գործունեության շրջանակներ և վերականգնել երբեմնի բարի համբավը: Լինելով բավականին համեստ անձ` նա խիստ սկզբունքային է և անհրաժեշտության դեպքում՝ նաև անկոտրում: Կարծում եմ, որ Վեհաժողովը, որը հիրավի պետք է լինի Ժողովրդավարության բնօրրան, հենց նման ղեկավարի կարիք ունի: Եվ չնայած նրան բաժին է հասել ղեկավարելու Վեհաժողովը դժվարին` անցումային և հետցնցումային փուլում, ուզում եմ վստահությունս հայտնել առ այն, որ նրա նախագահության ժամանակաշրջանում միանշանակ հարգվելու են մարդու իրավունքները և ժողովրդավարության սկզբունքները:
- Ըստ Ձեզ՝ արդյո՞ք նրան կհաջողի այսուհետ զերծ պահել կառույցը կոռուպցիոն սկանդալներից:
- Ներկայումս ԵԽԽՎ-ում գործում է Կոռուպցիոն մեղադրանքների հետաքննության արտաքին անկախ մարմին, որի ստեղծման գործում մեծ ավանդ ունի հենց նա` Նիկոլետտին: Աշխատելով նրա հետ ԵԽԽՎ Կանոնադրական հանձնաժողովում՝ մշտապես ականատես եմ եղել նրա խիստ առարկայական և պրակտիկ առաջարկներին` հետաքննող մարմնին բավարար լիազորություններով շնորհելու և հենց այս մարմնում կոռուպցիան բացառելու ուղղությամբ: Հիշենք, որ Միկելեն այն առաջիններից էր, ով ընդվզեց կոռուպցիայի մեջ թաղված պատգամավորների և նրանց պարագլուխ, ԵԽԽՎ նախկին նախագահ Պեդրո Ագրամունտի դեմ` ստիպելով նրանց հեռանալ պաշտոնից և Վեհաժողովից: Բնականաբար, կոռուպցիան մեկ օրում չի հայտնվել և մեկ օրում էլ չի վերանալու, և դա է պատճառը, որ ես նշեցի այս ժամանակաշրջանի դժվար լինելը: Կարևորը հիմա կոշտ գծով գնալն է: Կարծում եմ, որ դա նրան կհաջողվի:
- Ինչպե՞ս կազդի Միկելե Նիկոլետտի նախագահությունը ԵԽԽՎ-ում մեր պատվիրակության գործունեության վրա:
- Ներկայումս շատ բարենպաստ միջավայր է ձևավորվել մեր պատվիրակության համար. եթե նախկինում մենք ստիպված էինք անընդմեջ բարձրաձայնել Ադրբեջանի կողմից այս կամ այն փաստաթղթի վրա ազդելու փաստերի մասին և մնալ չլսված` «խավիարային դիվանագիտության» լոբբիստների միահամուռ և կուռ աշխատանքի պատճառով, հիմա նրանցից շատերը բացահայտված են, կամ հեռացել են Վեհաժողովից և կամ էլ այլևս չեն հանդգնի մտնել այդօրինակ կեղտոտ խաղերի մեջ:
Իմ կարծիքով՝ Նիկոլետտին անձնապես միշտ էլ ջերմ աշխատանքային հարաբերություններ է ունեցել հայաստանյան պատվիրակության հետ և ունի ճիշտ պատկերացում Հայաստանի և Արցախի մասին: Եվ ես շատ ուրախ եմ, որ հենց նա է իբրև ԵԽԽՎ նախագահ դիմավորելու մեր երկրի նախագահին` հունվարի 24-ին Վեհաժողովի առջև ելույթ ունենալու և պատգամավորների հարցերին պատասխանելու համար:

Избрание нового председателя ПАСЕ создает благоприятную обстановку для работы армянской делегации (эксклюзив)
ИАА "Армедиа"  представляет эксклюзивное интервью с Наирой Карапетян, секретарем Объединенной Либеральной Национальной Партии, депутатом 5-ого созыва Национального Собрания РА - о выборах нового президента ПАСЕ.
- Госпожа Карапетян, новым главой ПАСЕ стал Мишель Николетти. Как Вы думаете, как он может повлиять на деятельность ПАСЕ?
- Я лично знаю Мишеля Николетти, мне повезло работать с ним почти 5 лет. Благодаря своим человеческим качествам и внутренним ценностям он - тот человек, который способен вернуть Ассамблею в рамки своей деятельности и восстановить хорошую репутацию структуры. Будучи очень скромным человеком, он в то же время довольно строг, имеет определенные принципы. Я считаю, что Ассамблее, которая действительно должна быть колыбелью демократии, нужен именно такой лидер. И, несмотря на то, что Ассамблея находится в сложном - переходном и постшоковом этапе, я хочу выразить свою уверенность в том, что во время его президентства будут соблюдаться права человека и принципы демократии.
- По Вашему мнению, сумеет ли он защитить структуру от коррупционных скандалов?
- В настоящее время ПАСЕ имеет независимый орган по расследованию коррупционных преступлений, а Николетти внес большой вклад в создание этого органа. Работая с ним в Комиссии по Уставу ПАСЕ, я всегда была свидетелем его строго объективных и практических рекомендаций по предоставлению этому органу достаточных полномочий и исключению в нем коррупции. Вспомним, что Мишель Николетти был одним из первых, кто обвинил некоторых депутатов и их лидера, бывшего президента ПАСЕ Педро Аграмунта в коррупции, вынудив их покинуть пост и Ассамблею. Естественно, коррупция не появилась в один день и не исчезнет в один день, и именно поэтому я упомянула, что это -трудный период для структуры. Самое главное - держать жесткую линию. Я думаю, он добьется успеха.
- По-Вашему, повлияет ли личность Николетти на посту главы ПАСЕ на деятельность армянской делегации?
- В настоящее время для нашей делегации создана очень благоприятная обстановка. Если раньше мы часто громогласно приводили факты о воздействии Азербайджана на тот или иной документ и оставались неуслышанными из-за сплоченной и солидарной работы лоббистов “икорной дипломатии”, то теперь многие из них раскрыты или отозваны из Ассамблеи, и они больше не осмелятся играть в грязные игры.
По-моему, у Николетти всегда были теплые рабочие отношения с армянской делегацией и есть правильное представление об Армении и об Арцахе. И я очень рада, что именно он является председателем ПАСЕ, который 24 января встретится с президентом нашей страны, который выступит перед Ассамблеей и ответит на вопросы депутатов. Мы желаем ему удачи!