Մեկնարկել է վարչապետի այցը Շվեյցարիա. Ցյուրիխում կայացել է Կարեն Կարապետյանի հանդիպումը շվեյցարացի գործարարների հետ
Մեկնարկել է ՀՀ վարչպետ Կարեն Կարապետյանի աշխատանքային այցը Շվեյցարիայի Համադաշնություն: Ժամանելով Ցյուրիխ՝ վարչապետն աշխատանքային ճաշ է ունեցել Շվեյցարիա-Հայաստան առևտրային պալատի ներկայացուցիչների և շվեյցարացի գործարարների հետ:
Իր խոսքում Կարեն Կարապետյանը գոհունակություն է հայտնել, որ Հայաստանի և Շվեյցարիայի միջև ապրանքաշրջանառությունը 2017 թվականի ընթացքում աճել է շուրջ 3,5 անգամ՝ 2016 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Դիմելով ներկաներին՝ վարչապետը նշել է.
«Այսօր ձեզ ուղղված իմ ուղերձը պարզ ու անկեղծ է՝ եկե՛ք ու բիզնեսով զբաղվեք Հայաստանոմ, եկե՛ք ու ներդրումներ արեք Հայաստանում: Մեր երկիրը ներդրումներ կատարելու և բիզնեսով զբաղվելու արժանի վայր է:
Մենք նշանակալի բարեփոխումներ ենք նախաձեռնել տարբեր ՝ պետական կառավարման, հարկային և մաքսային, կրթության ոլորտներում, մենք բարելավում ենք բիզնես միջավայրն ու մթնոլորտը՝ խթանելու տեղական ձեռներցությունն ու օտարերկրյա ներդրումների ներգրավումը: Մենք բարելավում ենք զբոսաշրջային ոլորտն ու ծառայությունները:
Ու իսկապես, 2017 թվականի արդյունքները խոստումնալից են և, ընդհանուր առմամբ, մենք բավարարված ենք կատարված աշխատանքով:
Մենք ակնկալում ենք, որ 2017 թվականի համար ՀՆԱ-ի աճը կհասնի շուրջ 7 տոկոսի: Այս արդյունքին նպաստել է 12,3 տոկոս աճը արդյունաբերության ոլորտում (2017 թ. հունվար-նոյեմբերին 2016 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ), ինչպես նաև առևտրաշրջանառության՝ 14,4 տոկոս, ծառայությունների՝ 14,2 տոկոս աճը (բացառությամբ առևտրի):
Ունենք նաև աճի այլ ոլորտներ: Օրինակ, դոլարային արտահայտությամբ արդեն նոյեմբեր ամսին մենք կարողացանք արձանագրել արտաքին առևտրի ռեկորդային բարձր մակարդակ անկախությունից ի վեր: Եվ դա շնորհիվ այն փաստի, որ 2017թ. հունվար-նոյեմբեր ամիսներին, նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ, մեր արտահանման ծավալներն աճեցին 23,5%-ով, իսկ ներմուծումը՝ 28%-ով: Կարծում եմ՝ մենք կունենանք աճի ամենաբարձր տեմպը տարածաշրջանում:
Եթե ինձ հարցնեք, թե կոնկրետ որ ոլորտում դուք պետք է ներդրում կատարեք, ապա ես կպատասխանեմ, որ կան մի շարք ոլորտներ. գյուղատնտեսություն և գինեգործություն, ՏՏ և բարձր տեխնոլոգիաներ, զբոսաշրջություն, դեղագործություն, ենթակառուցվածքներ, էներգետիկա և հանքարդյունաբերություն, ոսկերչություն և ակնագործություն, ժամագործություն և այլն: Այո, Հայաստանը չափերով փոքր է, բայց Հայաստանով անցնող շուկաները շատ ավելի մեծ են: Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ է, որն իրենից ներկայացնում է 180 միլիոնանոց ընդհանուր շուկա և տնտեսական միություն:
Մենք սահմանակցում ենք Իրանին, որն ունի ավելի քան 80 միլիոն բնակչություն և որի հետ Հայաստանն ունի բարիդրացիական հարաբերություններ: Վերջերս Իրանի հետ սահմանին մենք հիմնեցինք Մեղրի ազատ տնտեսական գոտին, որն իր հերթին կարող է հետաքրքրել նրանց, ովքեր ցանկանում են ուսումնասիրել Իրանը դրսից, բայց բավականաչափ մանրակրկիտ:
Այս ամենին գումարվում է Եվրամիությունն իր ավելի քան 500 միլիոն բնակչությամբ, որի հետ Հայաստանը բոլորովին վերջերս ստորագրեց Համապարփակ և Ընդլայնված Գործընկերության Համաձայնագիրը, ի հավելումն ԵՄ-ի հետ ունեցած GSP+ համակարգի: Հայաստանում արտադրության և ծառայությունների ծախսերը մատչելի են, ուստի «Պատրաստված է Հայաստանում» ապրանքները կարող են մրցունակ լինել ԵՄ-ում»:
Նշելով, որ մոտ ապագայում նախատեսված է Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դե Բումանի և մի շարք շվեյցարացի գործարարների այցը Հայաստան, ՀՀ վարչապետը նշել է, որ դա շատ լավ առիթ է տեղում ծանոթանալու մեր երկրի հնարավորություններին:
Վարչապետն ասել է, որ Դավոսում մի շարք հանդիպումներ է ունենալու ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափով, որոնց ընթացքում ներկայացվելու են Հայաստանի տնտեսական ներուժն ու հնարավորությունները:
Հանդիպման ավարտին Կարեն Կարապետյանն ուղևորվել է Դավոս, որտեղ մասնակցելու է Համաշխարհային տնտեսական համաժողովին: Այսօր վարչապետը կմասնակցի նաև «Քրիսթալ» 24-րդ ամենամյա մրցանակաբաշխության բացման արարողությանը, ինչպես նաև համաժողովի մասնակիցների պատվին Ֆորումի հիմնադիր և գործադիր նախագահ Կլաուս Շվաբի կողմից տրվող ընդունելությանը:
Դավոսի այս տարվա համաժողովն անցկացվում է «Ստեղծելով համատեղ ապագա պառակտված աշխարհում» (“Creating a Shared Future in a Fractured World”) խորագրի ներքո:

"Армения – маленькая страна, но рынки, проходящие через Армению, намного крупнее": Карен Карапетян в Швейцарии
Стартовал рабочий визит премьер-министра РА Карена Карапетяна в Швейцарскую Конфедерацию. Прибыв в Цюрих, премьер-министр провел рабочий обед с представителями торговой палаты Швейцария-Армения и швейцарскими бизнесменами.
В своем выступлении Карен Карапетян выразил удовлетворение в связи с тем, что товарооборот между Арменией и Швейцарией в течение 2017 года вырос почти в 3,5 раза по сравнению с 2016 годом. Обратившись к присутствующим, Премьер-министр отметил:
"Сегодня адресованное вам мое послание простое и искреннее – приезжайте и занимайтесь бизнесом в Армении, приезжайте и делайте инвестиции в Армении! Наша страна – достойное место для осуществления инвестиций и ведения бизнеса. Мы инициировали значимые реформы в различных сферах, таких, как государственное управление, налоговая и таможенная сферы, образование, мы улучшаем бизнес-среду и атмосферу, чтобы стимулировать местное предпринимательство и привлечение иностранных инвестиций. Мы улучшаем сферы туризма и услуг.
И действительно, результаты 2017 года являются многообещающими и, в общем и целом, мы удовлетворены выполненной работой.
Мы ожидаем, что рост ВВП в 2017 году достигнет 7%. Этому результату способствовал 12,3-процентный рост в сфере промышленности (в январе-ноябре 2017 года по сравнению с аналогичным периодом 2016 года), а также 14,4-процентное увеличение торгового оборота и 14,2-процентный рост услуг (за исключением торговли).
У нас также есть другие сферы роста. Например, в долларовом выражении уже в ноябре мы сумели зафиксировать рекордно высокий уровень внешней торговли с момента обретения независимости. И это благодаря тому факту, что в январе-ноябре 2017 года, по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года, объемы нашего экспорта выросли на 23,5%, а импорт – на 28%. Думаю, что у нас будут самые высокие темпы роста в регионе.
Если вы спросите меня, конкретно в какой сфере вам нужно инвестировать, то я отвечу, что есть ряд сфер: сельское хозяйство и виноделие, информационные и высокие технологии, туризм, фармацевтика, инфраструктуры, энергетика и горнодобывающая промышленность, ювелирное дело, часовая промышленность и др. Да, Армения – маленькая страна, но рынки, проходящие через Армению, намного крупнее. Армения является членом ЕАЭС, который является 180-миллионным общим рынком и экономическим союзом.
Мы граничим с имеющим 80-миллионное население Ираном, с которым у Армении добрососедские отношения. Недавно на границе с Ираном, в Мегри мы основали свободную экономическую зону, которая в свою очередь может заинтересовать тех, кто хочет изучить Иран извне, но достаточно детально.
Ко всему этому добавляется Евросоюз со своим более чем 500-миллионным населением, с которым Армения совсем недавно подписала Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, в дополнение к имеющейся с ЕС системой GSP+. В Армении расходы на производство и услуги являются доступными, поэтому товары "Сделано в Армении" могут быть конкурентоспособными в ЕС".
Отметив, что на ближайщее время намечен визит председателя Национального совета Швейцарии Доминика де Бумана и ряда швейцарских бизнесменов в Армению, премьер-министр РА отметил, что это очень хорошая возможность, чтобы на месте ознакомиться с возможностями нашей страны.
Премьер-министр сказал, что в Давосе проведет ряд встреч как в двустороннем, так и многостороннем формате, в ходе которых будут представлены экономический потенциал и возможности Армении.
После завершения встречи Карен Карапетян отправился в Давос, где примет участие во Всемирном экономическом форуме. Сегодня премьер-министр примет участие в церемонии открытия 24-го ежегодного конкурса "Кристал", а также в приеме, организуемом в честь участников форума основателем и исполнительным председателем форума Клаусом Швабом.
В этом году форум в Давосе проводится под девизом "Создавая совместное будущее в разрозненном мире" ("Creating a Shared Future in a Fractured World").