Արցախի ԱԳՆ ղեկավարն ընդունել է The HALO Trust-ի արցախյան ծրագրի ղեկավարին
Հունվարի 26-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է «The HALO Trust» ոչ կառավարական կազմակերպության արցախյան ծրագրի ղեկավար Մայքլ Նյուտոնին, հայտնում է Արցախի ԱԳՆ։
Կողմերը քննարկել են մի շարք հարցեր՝ Արցախում մարդասիրական ականազերծման ուղղությամբ կազմակերպության գործունեության, մասնավորապես, առաջիկայում նախատեսված ծրագրերի իրականացման վերաբերյալ։
Մասիս Մայիլյանը վերահաստատել է Արցախի իշխանությունների պատրաստակամությունը հետագայումս ևս հնարավորինս աջակցել հանրապետությունում HALO Trust-ի գործունեությանը։

On January 26, Foreign Minister of the Republic of Artsakh Masis Mayilian received the Artsakh Program Manager of The HALO Trust non-governmental organization, Michael Newton, official page of Artsakh Foreign Ministry reports.
The sides discussed a range of issues related to the activities of the organization on humanitarian demining in Artsakh, in particular, the implementation of the programs planned for the nearest future.
Masis Mayilian reiterated the readiness of the authorities of Artsakh to support the activities of The HALO Trust in the Republic in every possible way.