Մեր բանակը, լինելով մեր ժողովրդի անվտանգության հուսալի երաշխիքը, նաև տարածաշրջանային կայունության կարևոր բաղադրիչն է․ Սերժ Սարգսյան
Բանակի օրվա առթիվ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի, Ազգային անվտանգության խորհրդի անդամների, ՊՆ և ԶՈՒ ղեկավար կազմի ուղեկցությամբ այսօր այցելել է «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն` հարգանքի տուրք մատուցել իրենց կյանքը Հայրենիքի անկախության համար զոհաբերած հայորդիների հիշատակին, հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի մամուլի ծառայությունից:
Մինչ այդ Նախագահ Սարգսյանը Հայրենիքի սահմանները պաշտպանելիս ցուցաբերած անձնվիրության և խիզախության համար զոհված զինծառայողների ընտանիքների անդամներին հանձնել է զոհված հերոսներին հետմահու շնորհված պետական բարձր պարգևները: Արարողությանը ներկա են եղել նաև այդ ընտանիքներին կցված կուրսանտները, ինչպես նաև ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի, Արմենակ Խանփերյանցի անվան ռազմաավիացիոն համալսարանի կուրսանտներ և ՊՆ Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանի սաներ:
Հանրապետության Նախագահը նաև իր շնորհավորական ուղերձն է հղել Բանակի օրվա առթիվ: Ուղերձում ասված է․
Ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ Բանակի օրվա կապակցությամբ:
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը մեր երկրի վահանն են, մեր հպարտությունը:
Մեր բանակը, լինելով մեր ժողովրդի անվտանգության հուսալի երաշխիքը, նաև տարածաշրջանային կայունության շատ կարևոր բաղադրիչն է:
Մենք գիտենք, թե ինչ է նշանակում պետականության և կանոնավոր բանակի բացակայություն և գիտենք, թե որքան թանկ ենք վճարել դրա համար: Ծանր փորձություններ տեսած ազգի համար սեփական բանակի գոյությունն իսկ ունի առանձնահատուկ ընկալում:
Մեր բանակը համաժողովրդական բանակ է, որ ստեղծման օրվանից զգում է ժողովրդի սերն ու հարգանքը, վայելում ժողովրդի վստահությունն ու անվերապահ աջակցությունը: Վստահ եմ, որ ապագայում ևս Հայաստանի Հանրապետությունը և ժողովուրդը փայփայելու և գուրգուրելու են իրենց առաջնեկին:
Մենք այն երջանիկ սերունդն ենք, որ երկար ընդմիջումից հետո տեսավ հայկական զինական ուժի վերածնունդը, տեսավ նրա ամրացումն ու կայացումը: Մենք այն սերունդն ենք, որը ոչ միայն տեսավ, այլև մասնակիցը և վերակերտողը դարձավ այդ բանակի: Պատմական հանգամանքների բերումով, իսկ ավելի ճշգրիտ ձևակերպմամբ` Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի պարտադրանքով, Արցախյան ազատամարտի բերումով, մեր անկախ պետականության շենքը մենք սկսեցինք կառուցել ինքնապաշտպանությունից: Բանակը դարձավ մեր նորանկախ հայկական պետականության առանցքը:
Մեր ազատամարտիկները, իսկ հետագայում արդեն զինվորներն ու սպաները անցան փառահեղ մարտական ուղի՝ դնելով այսօրվա բանակի հիմքերը: Տոնական այս օրն առիթ է ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնելու մեր զինվորներին ու սպաներին՝ իրենց առաքելությունն անմնացորդ կատարելու համար:
Գաղտնիք չէ, որ այսօր մենք որակապես այլ բանակ ունենք` զինված ամենաարդիական զինատեսակներով, հագեցած ժամանակակից սարքավորումներով: Բայց մենք շարունակում ենք և շարունակելու ենք հետևողականորեն բարձրացնել մեր բանակի մարտունակությունը: Այդ նպատակով ընդունվել է բանակի արդիականացման յոթնամյա ծրագիր, ինչը կյանքի ենք կոչելու ժամանակացույցին համապատասխան: Անձամբ ես ջանք չեմ խնայելու, որ մեր բանակը դառնա ավելի արդիական և ավելի ուժեղ:
Այսօր մենք Եռաբլուրում ենք: Այս սրբազան տոնի օրը մեր պարտքն է գլուխ խոնարհել հերոսների հիշատակի առջև, ովքեր իրենց կյանքի գնով մեզ կյանք և ազատություն պարգևեցին: Վշտակից ենք մեր բոլոր զոհվածների ընտանիքներին և հարազատներին: Կոչ ենք անում սերունդներին՝ մշտապես վառ պահել նրանց հիշատակը, Հայաստանի ժողովրդի այս կարևոր տոնի խորհուրդն ու իմաստը:

Serj Sargsyan: the Armed Forces of the Republic of Armenia are the Shield of our Country and Our Pride
On the occasion of Army Day, accompanied by NKR President Bako Sahakyan, members of the National Security Council, the leadership of the Defense Ministry and the Armed Forces, President Serzh Sargsyan today visited Yerablur Military Pantheon to pay tribute to the memory of those sons of the Armenian people who sacrificed their lives for Homeland's independence.
Before that, President Sargsyan handed high State awards to the members of the families of our heroes, awarded posthumously, who sacrificed their lives while defending Homeland's borders. The event was attended by the cadets attached to the families of the awardees, as well as cadets from the Military University after Vazgen Sargsyan, Armenak Khanperiants Military-Aviation University and the students of Monte Melkonyan Military Training College of the Ministry of Defense.
The President of Armenia conveyed a congratulatory message on the occasion of the Army Day.
I cordially congratulate you on the occasion of Army Day.
The Armed Forces of the Republic of Armenia are the shield of our country and our pride. Being the reliable guarantee of our people's security, our army is also a very important component of regional peace.
We know very well what the lack of statehood and regular army means, and we know how expensive we have paid for it. The existence of a sovereign army for a nation that has experienced hard trials is of exceptional importance.
Our army is a people's army that has felt the love and respect of our people since its inception, enjoying the trust and sustained support of our people. I am convinced that the Republic of Armenia and its people will continue to nurture and cherish their first-born child.
We are a happy generation as we saw the revival, strengthening and establishment of the Armenian army. We are the generation that not only saw, but also became the participant of the army building and reforming process. Due to historical factors or, to be more precise, due to the imperative that we faced in the war unleashed by Azerbaijan and the fight for liberation of Artsakh, we started building our own sovereign statehood with self-defense. The armed forces became the axis of our newly independent Armenian statehood.
Our freedom-fighters, and then our soldiers and officers went through a glorious baptism of fire, laying the foundations of today's army. On this festive day, we have the opportunity to express our appreciation to our soldiers and officers for full compliance with their high mission.
It is no secret that today we have a different army, strong with cutting-edge, state-of-the-art weaponry and equipment. But we continue and will continue to increase the fighting efficiency of our army consistently. To this end, a seven-year program of army modernization has been adopted, which will be enforced according to the established timetable. Personally, I will spare no effort to modernize our army and make it stronger.
Today, we have come to Yerablur. On this sacred holiday day, it is our duty to bow down to the memory of those hero martyrs who redeemed our life and freedom at the cost of their own lives. We offer our sympathy to their families and friends. We call on all generations to remember the meaning and significance of this important holiday of the people of Armenia.