Ինչպիսի՞ արտաքին քաղաքական կողմնորոշում ունի Չեխիայի նորընտիր նախագահը
Օրերս Չեխիայում տեղի ունեցավ նախագահական ընտրությունների 2-րդ փուլը, որին մասնակցում էին գործող նախագահ Միլոշ Զեմանը և Չեխայի Գիտությունների ակադեմիայի նախկին ղեկավար Յիրժի Դրագոշը, ով Եվրոպայում ամենահայտնի գիտնական-քիմիկոսներից է:
Ընտրությունների վերջնարդյունքի համաձայն՝ քվեարկությանը մասնակցել է ընտրական իրավունք ունեցող քաղաքացիների 66.6%-ը: Զեմանը վերընտրվել է Չեխիայի նախագահի պաշտոնում՝ ստանալով ընտրողների ձայների 51.67%-ը՝ 2.8 մլն ձայն:
Նախքան ընտրությունները սոցիոլոգները վստահեցնում էին, որ Զեմանի ընտրազանգվածը հիմնականում կազմում են գյուղերի և գյուղաքաղաքների բնակիչները, տարիքով մեծերը, կրթության ցածր մակարդակ ունեցողները, պահպանողականները: Իսկ Դրագոշին, հակառակը, աջակցում էին քաղաքային մտավորականությունը, ուսանողությունը, երիտասարդ գիտնականները: Ընտրությունների առաջին փուլում պարտված յոթ թեկնածուներից հինգը կոչ էին արել՝ քվեարկել հենց Դրագոշի օգտին:
Փասորեն, սոցիոլոգների կանխատեսումներն իրենց արդարացրին. Զեմանը հաղթեց 13 մարզերից 11-ում՝ պարտվելով միայն մայրաքաղաք Պրահայում և Կենտրոնական-Չեխական մարզում: Արդյունքների ամփոփումից հետո Դրագոշն ընդունել է պարտությունն ու շնորհավորել նորընտիր նախագահին:
Ընտրությունների արդյունքների հրապարակմանն անմիջապես հաջորդեցին շնորհավորանքներն ու կարծիքները: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը առաջիններից էր, որ շնորհավորեցին Զեմանին: Ըստ Պուտինի՝ Զեմանի վերընտրվելը ցույց տվեց, որ նա երկրում «մեծ հեղինակություն է վայելում»: Պուտինը նրան բնորոշել է որպես փորձառու և պատասխանատու քաղաքական գործիչ, ով հոգ է տանում երկրի կարիքների մասին, փոխանցում է «Ռիա» գործակալությունը:
Պուտինը նաև առաջարկել է խորացնել համագործակցությունը երկկողմ և բազմակողմ մակարդակներում: Արդեն կան որոշակի կանխատեսումներ երկրի արտաքին քաղաքականության կուրսի վերաբերյալ, մասնավորապես՝ Չեխիայի մի քանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ կարծիք են հայտնել, որ Զեմանի նախագահության երկրորդ շրջանում վերջնական կարգավորում կստանան Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները:
Ըստ երկրում և նրա սահմաններից դուրս ձևավորված կարծիքի՝ Զեմանը փորձում է հարաբերությունները կարգավորել Ռուսաստանի և Չինաստանի հետ, կողմ է ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցների վերացմանը: Ի տարբերություն նրա՝ Դրագոշը կողմ էր ՆԱՏՕ-ԵՄ ուղղությանը և հակառուսական սանկցիաների պահպանմանը:
Ինչպես և կարելի էր կանխատեսել, Եվրոպայում շտապեցին Չեխիայի նորընտիր նախագահին մեղադրել պոպուլիզմի և մուսուլման փախստականների նկատմամբ բացասական տրամադրվածության մեջ: Ըստ եվրոպացի գործիչների՝ Զեմանն է կրում Արևմուտքի հետ հարաբերությունների վատթարացման պատասխանատվությունը:
Եվրոպական վերլուծական-հետազոտական կենտրոնները նույնիսկ մեղադրեցին Ռուսաստանին՝ նախագահական ընտրությունների ընթացքին խառնվելու մեջ՝ Դրագոշի նկատմամբ հակաքարոզչություն իրականացնելու մասով: Բրիտանական և գերմանական հեղինակավոր թերթերը Զեմանին համարում են «ռուսամետ» և «հակաարևմտյան դիրքորոշում ունեցող»:
Նորընտիր նախագահի երդմնակալության արարողությունը տեղի կունենա մարտի 8-ին:
Հիշեցնենք, որ 2016թ. հունիսին Հայաստան կատարած պետական այցի շրջանականերում Զեմանը խստորեն դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը և նշել, որ այն «ժխտողներն իսկական վախկոտներ են»: Նա խոսել է նաև Հայաստանի և Չեխիայի միջև տնտեսական համագործակցության ակտիվացման անհրաժեշտության մասին՝ առանձնացնելով հատկապես էներգետիկ ոլորտն ու նորագույն տեխնոլոգիաները:

Какую внешнеполитическую ориентацию имеет новоизбранный президент Чехии, который назвал "трусами" отрицателей Геноцида армян?
В Чехии на днях состоялся 2-ой тур президентских выборов, в котором приняли участие действующий президент Милош Земан и экс-председатель Академии наук Чехии Йиржи Драгош, который является одним из самых известных ученых-химиков в Европе.
Согласно конечным результатам выборов, в голосовании приняли участие 66.6% граждан, имеющих право голоса. Земан был переизбран на пост президента Чехии, получив 51.67% голосов избирателей (2,8 млн).
В предвыборный период социологи уверяли, что электорат Земана составляют в основном жители сел и городков, люди с низким уровнем образования, консерваторы. А Драгоша, наоборот, поддерживали городская интеллигенция, студенчество, молодые ученые. Пять из семи кандидатов, проигравших в первом туре голосования, призвали голосовать именно в пользу Драгоша.
Фактически, прогнозы социологов оправдались. Земан победил в 11 из 13 краев, проиграв только в Праге и Центрально-Чешском крае. После подведения итогов Драгош принял поражение и поздравил новоизбранного президента.
После объявления результатов последовали поздравления. Президент России Владимир Путин был одним из первых, кто поздравили Земана. По словам Путина, переизбрание Земана показало, что он ''пользуется большим авторитетом в стране''. Путин его охарактеризовал как опытного и ответственного политика, который заботится о нуждах страны, передает агентство ''РИА''.
Между тем, в Чехии несколько высокопоставленных чиновников выразили мнение, что во время второго периода президентства Земана отношения с Россией получат окончательное урегулирование.
Согласно мнению, сформированному в стране и за ее пределами, Земан попытается урегулировать отношения с Россией и Китаем, выступает за устранение санкций против РФ. В отличие от него, Драгош поддерживал направление НАТО-ЕС и сохранение антироссийских санкций.
Как и можно было предсказать, в Европе поспешили обвинить новоизбранного президента Чехии в популизме и негативном настрое по отношению к беженцем-мусульманам. Согласно европейским деятелям, Земан несет ответственность за ухудшение отношений с Западом.
Аналитико-исследовательские центры в Европе даже обвинили Россию во вмешательстве в ход президентских выборов в виде антипропаганды против Драгоша. Британские и немецкие авторитетные газеты считают Земана ''пророссийским'' и ''имеющим антизападные позиции".
Церемония инаугурации новоизбранного президента состоится 8-го марта.
Напомним, что в рамках государственного визита в Армению в июне 2016-ого года Земан решительно осудил Геноцид армян и отметил, что ''отрицатели - настоящие трусы''. Он говорил также о необходимости активизации экономического сотрудничества между Арменией и Чехией, в особенности выделяя энергетический сектор и новейшие технологии.
Раннее посол Армении в Чехии Тигран Сейранян заявил, что дипломатические отношения между Арменией и Чехией находятся на достаточно высоком уровне. Главы двух государств периодически встречаются, активны также межпарламентские, культурные связи. Экономические отношения постоянно прогрессируют. По словам посла, много работы проводится, чтобы привлечь в Армению инвестиции.
Отметим, что в армянской общине Чехии насчитывается около 6-7 тысяч армян, 2 тысячи из них - граждане Армении. Публикуется армянская газета ''Орер'', действует армянская субботняя школа, молодежный армянский союз.