Ուրուգվայի հայ նախարարը կհրաժարվի Էրդողանի հետ հանդիպումից
Ուրուգվայի հայ համայնքը դժգոհություն է հայտնել՝ կապված փետրվարի 7-8-ին նախատեսված Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի այցի հետ, հայտնում է Rusarminfo-ն:
Նշվում է, որ հայ համայնքի անդամները քննարկում են իրենց դժգոհությունը դրսևորելու հնարավոր ուղիները և արդեն իսկ սկսել են ակտիվ բողոքել սոցցանցերում: Իսկ Ուրուգվայի կառավարության անդամ Լիլիամ Քեչիչյանը հրաժարվելու է թուրքական պատվիրակության անդամների հետ հանդիպումից: Բացի այդ, հայ համայնքը խոստացել է ցույց տալ Թուրքիայի նախագահին, որ Ուրուգվայի հայերը հիշում են Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության փաստը:
Հիշեցնենք, որ Ուրուգվայն առաջին պետությունն է եղել աշխարհում, որ 1965 թվականին ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Ուրուգվայի հայ համայնքն ունի մոտ 15 հազար անդամ:

Министр-армянка из Уругвая откажется от встречи с Эрдоганом
"Члены армянской общины анализируют пути демонстрации своего недовольства визитом турецкого лидера в южноамериканскую страну и уже активно протестуют в социальных сетях", - сообщает уругвайское издание "El Pais".
Издание пишет, что член уругвайского правительства Лилиам Кечичян откажется от встречи с членами турецкой делегации в качестве протеста против визита Эрдогана.
Также "El Pais" добавило, что армянская община пообещала показать президенту Турции, что армяне Уругвая помнят о факте Геноцида, совершенного Османской империей.
Уругвай был первой страной в мире, официально признавшей в 1965 году Геноцид армян. Армянская община республики насчитывает около 15 000 членов.