Ուրուգվայի հայ նախարարը կհրաժարվի Էրդողանի հետ հանդիպումից
Ուրուգվայի հայ համայնքը դժգոհություն է հայտնել՝ կապված փետրվարի 7-8-ին նախատեսված Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի այցի հետ, հայտնում է Rusarminfo-ն:
Նշվում է, որ հայ համայնքի անդամները քննարկում են իրենց դժգոհությունը դրսևորելու հնարավոր ուղիները և արդեն իսկ սկսել են ակտիվ բողոքել սոցցանցերում: Իսկ Ուրուգվայի կառավարության անդամ Լիլիամ Քեչիչյանը հրաժարվելու է թուրքական պատվիրակության անդամների հետ հանդիպումից: Բացի այդ, հայ համայնքը խոստացել է ցույց տալ Թուրքիայի նախագահին, որ Ուրուգվայի հայերը հիշում են Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության փաստը:
Հիշեցնենք, որ Ուրուգվայն առաջին պետությունն է եղել աշխարհում, որ 1965 թվականին ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Ուրուգվայի հայ համայնքն ունի մոտ 15 հազար անդամ:

Armenian Minister of Uruguay Refuses to Meet with Erdogan
The Armenian community of Uruguay expressed dissatisfaction with the official visit of Turkish President Recep Tayyip Erdogan scheduled for February 7-8, Rusarminfo reports.
Members of the Armenian community are analyzing ways to demonstrate their discontent with the visit of the Turkish leader to the South American country and are already actively protesting in social networks.
Member of Uruguay government Liliyam Kechichyan in her turn will refuse meeting with members of the Turkish delegation as a protest against Erdogan's visit. Besides, the Armenian community promised to show to the president of Turkey that the Armenians of Uruguay remembered the fact of the Genocide committed by the Ottoman Empire.
To remind that Uruguay was the first country in the world, that officially recognized the Armenian Genocide in 1965. The Armenian community of the Republic has about 15 000 members.