Թրամփը հրաժարվեց փակել Գուանտանամոյի բանտը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ չի պատրասվում փակել Գուանտանամո բանտը և հանդես է եկել ահաբեկիչներին արտերկրում բանտարկության մեջ պահելու պրակտիկայի աջակցությամբ:
Ավելին՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ստորագրած հրամանագրում ասվում է, որ Կուբայի Գուանտանամո բանտի բանտարկյալների թիվը կարող է աճել:
«ԱՄՆ-ն կարող է նոր կալանավորներ բերել ամերիկյան ռազմածովային բազա, որը գտնվում է Գուանտանամոյի ծովածոցում, եթե այն լինի երկրի պաշտպանության օրինական շահերի շրջանակներում»,- նշվում է փաստաթղթում: Թրամփը բացատրել է իր որոշումը` նշելով, որ անցյալում ԱՄՆ-ը  «հարյուրավոր վտանգավոր ահաբեկիչների անիմաստ ազատ է արձակել, որպեսզի հետագայում նրանց հետ հանդիպի ռազմի դաշտում», այդ թվում՝ նաև ի նկատի ունենալով Իսլամական պետության ղեկավար Աբու Բաքր ալ-Բաղդադին: Այս առումով նա ընդգծել է, որ ահաբեկիչների հետ պետք է վարվել առանց «երես տալու»:
ԱՄՆ նախագահ Թրամփը, դեռ նախընտրական պայքարի շրջանակներում՝ 2016 թ. նոյեմբերին, դեմ է հանդես եկել բանտը փակելուն՝ հայտարարելով, որ բանտարկյալների տեղափոխումը սպառնում է երկրի անվտանգությանը:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբաման ցանկանում էր փակել բանտը: Նա 2009թ.-ի հունվարին անգամ ստորագրել էր բանտը  մեկ տարվա ընթացքում փակելու հրամանագիր: Նա խոստացել էր բանտարկյալներին տեղափոխել ԱՄՆ տարածք կամ ուղարկել իրենց երկրներ: Սակայն, կոնգրեսականներն արգելափակել էին Օբամայի հրամանագիրը՝ նշելով, որ Գուանտանամոյում են նաև սեպտեմբերի 11-ին Նյու Յորքում և Վաշինգտոնում տեղի ունեցած ահաբեկչությունների կազմակերպման կասկածյալները:
Նշենք, որ Կուբայի ռազմակայանում բանտը կառուցվել է  2001թ. սեպտեմբերի 11-ի միջազգային ահաբեկիչների համար: 2017-ի օգոստոսի դրությամբ, Գունտանամոյի բանտում եղել է 41 բանտարկյալ: 2002 թվականից ընդհանուր առմամբ ահաբեկչության և ծանր հանցագործությունների մեջ կասկածվող 779 բանտարկյալներ են այստեղ եղել: Մեկ կալանավորի համար տարեկան ծախսվում է 800 հազ դոլար:
1898 թ. ամերիկյան զինվորները Կուբայի ապստամբների հետ միասին պարտության են մատնել իսպանական նավատորմին, որից հետո, 1903թ. փետրվարի 23, ԱՄՆ-ն՝  Կուբային չտալով ընտրության հնարավորություն, վարձակալել է նրա տարածքում գտնվող Իսպանիայի նախկին ռազմածովային բազան և հարակից ջրային տարածքը: Ստորագրված համաձայնագրի պայմանները Կուբայի համար ի սկզբանե շահավետ չէին: Պայմանագրով վարձակալության ժամկետը պայմանավորված էր «ըստ ժամանակի պահանջի» ձևակերպմամբ: Պայմանագիրն ինքնին «հավերժական» է և կարող է դադարեցվել «միայն կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ կամ, եթե վարձակալության պայմանները խախտվեն»:
Սակայն Կուբայի կառավարությունը պնդում է, որ ԱՄՆ-ի բազայի տեղակայումը անօրինական է՝ հղում կատարելով 1969 թվականի Վիեննայի կոնվենցիայի 52-րդ հոդվածին, համաձայն որի ոչ իրավահասար միջազգային պայմանագրերը (կնքված ռազմական ուժի կիրառման սպառնալիքի տակ) անվավեր են համարվում: Իր հերթին ԱՄՆ իշխանությունները վկայակոչում են նույն կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածը, ըստ որի, Կոնվենցիան չի տարածվում նախկինում կնքված պայմանագրերի վրա:
Իրականում, աշխարհում գոյություն ունեն վիճահարույց սահմանների կամ վիճելի կղզիների շատ օրինակներ, սակայն ամերիկյան անկլավը Գուանտանամոյում աշխարհաքաղաքական անոմալիայի նման մի բան է:

Трамп пошел против Обамы и отказался закрывать тюрьму Гуантанамо
Президент США Дональд Трамп заявил, что не будет закрывать тюрьму Гуантанамо, и выступил в поддержку практики задержания террористов за рубежом. Более того, число заключенных в Гуантанамо на Кубе может увеличиться. Об этом говорится в указе, подписанном президентом США Дональдом Трампом.
"Соединенные Штаты могут доставить новых задержанных на американскую военно-морскую базу в заливе Гуантанамо, если это будет в рамках законных интересов по защите страны", - отмечается в документе, передает РИА Новости. Трамп объяснил это решение тем, что в прошлом США "бессмысленно выпустили сотни опасных террористов, чтобы снова встретиться с ними на поле боя", включая лидера ИГИЛ аль-Багдади. В этой связи он подчеркнул, что к террористам нужно относиться без поблажек.
Трамп еще до победы на выборах в ноябре 2016-го неоднократно выступал против закрытия тюрьмы, поскольку, по его мнению, перевод заключенных несет угрозу безопасности страны.
Напомним, что ранее экс-президент США Барак Обама хотел закрыть тюрьму. В феврале 2016 года Белый дом опубликовал план Обамы по ликвидации тюрьмы Гуантанамо. Он обещал перевести находящихся там заключенных в тюрьмы на территории США или отправить их в родные страны. Однако против этого выступили конгрессмены, указавшие на тот факт, что там содержатся в том числе подозреваемые в организации терактов 11 сентября в Нью-Йорке и Вашингтоне, пишет dsnews.ua.
Отметим, что тюрьму для международных террористов создали на военной базе на Кубе после терактов 11 сентября 2001 года. В общей сложности, начиная с 2002 года, там побывали 779 заключенных, обвиняемых в тероризме и тяжелых преступлениях. На одного заключенного в год тратится 800 тысяч долларов.
Американские солдаты в 1898 году вместе с кубинскими разгромили испанский флот. 23 февраля 1903 года Америка, не оставив Кубе выбора, арендовала располагающуюся на ее территории бывшую военно-морскую базу Испании и прилегающую акваторию. Условия подписанного договора изначально были невыгодными для Кубы. В договоре срок аренды был оговорен формулировкой ''на период времени, который потребуется''. Сам же договор является ''бессрочным'' и может быть, расторгнут ''только по обоюдному согласию сторон, либо же при нарушении условий аренды''.
Кубинское правительство заявляет о незаконности размещения американской базы, ссылаясь на статью 52 Венской конвенции 1969 года, по которой неравноправные международные договоры (заключенные под угрозой применения военной силы) считаются недействительными. Однако власти США ссылаются на статью 4 той же конвенции, согласно которой действие конвенции не распространяется на ранее заключенные соглашения.
На самом деле в мире есть много примеров спорных границ или оспариваемых островов, но американский анклав в Гуантанамо - что-то вроде глобальной геополитической аномалии.