Իրանում 40 տարվա ընթացքում առաջին անգամ կանայք բողոքում են հիջաբների դեմ
Իրանում բողոքի անհատական ակցիաներ են անցկացվում հիջաբների դեմ: Կանայք ցուցադրաբար հանում են գլխաշորերը փողոցում և թափահարում են՝ պահելով ձեռքում կամ կապելով փայտին: Սա ամենազանգվածային ակցիան է 1979 թվականի հեղափոխությունից ի վեր իրանցի կանանց իրավունքների համար:
Ակցիան սկսել է ընդլայնվել հունվարի 29-ից, երեբ Թեհրանում մի քանի կանայք բարձրացել են տրանսֆորմատորների վրա և սկսել են թափահարել գլխաշորերը: Նրանց լուսանկարները տարածվեց սոցցանցերում և շատերը, ոգեշնչվելով նրանց այդ քայլից, սկսեցին համանման ակցիաներ իրականացնել:
Ընդ որում, բողոքում են ոչ միայն կանայք, այլ նաև տղամարդիկ, ովքեր նույնպես անհատական ակցիաներ են անցկացնում կանգնելով գլխաշորը ձեռքին:
Իրանի օրենսդրությամբ կինն իրավունք չունի հասարակական վայրերում հայտնվել բաց գլխով: Օրենքի խախտման համար նրանց սպառնում է ձերբակալություն:

Иранки впервые за 40 лет массово запротестовали против хиджабов
В Иране набирает популярность движение одиночных пикетов против принудительного ношения хиджабов, передает lenta.ru. Женщины демонстративно снимают платок с головы на улице и размахивают им, держа в руке или намотав на палку. Эта акция за права иранок стала самой массовой со времен Исламской революции 1978-1979 годов.
Акция начала набирать обороты 29 января, когда в столице страны Тегеране сразу несколько местных жительниц взобрались на трансформаторные будки и начали размахивать платками, будто флагами. Их фотографии были размещены в соцсетях, и многие вдохновленные их поступком иранки начали выходить на аналогичные пикеты.
Среди протестующих встречаются не только женщины, но и неравнодушные мужчины. Они также стоят в одиночных пикетах с платком в руке.
По иранскому законодательству женщина не имеет права появляться в общественных местах с непокрытой головой. За нарушение этого правила ей грозит арест.