Կիպրոսի վերամիավորումը կլինի վերընտրված նախագահի առաջնահերթությունը
Կիպրոսի Հանրապետության գործող նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը, բոլոր քվեաթերթիկների հաշվման արդյունքում, հաղթանակ է տարել նախագահական ընտրությունների երկորդ փուլում՝ հավաքելով ձայների 55,99 տոկոսը: Անաստասիադիսի մրցակից Ստավրոս Մալասը, ում աջակցում էր Կիպրոսի Աշխատավոր ժողովրդի առաջադիմական կուսակցությունը, կարողացել է ապահովել ընտրողների ձայների միայն 44,01 տոկոսը:
Նիկոս Անաստասիադիսը Կիպրոսի Հանրապետության նախագահի պաշտոնը ստանձնում է երկրորդ անգամ անընդմեջ: Նրա լիազորությունների ժամկետը կլրանա 2023 թվականին: Երդմնակալության արարողությունը նախատեսված է փետրվարի 28-ին:
Իր հաղթական ճառում Անաստասիադիսը խոստացել է շարունակել կղզու միավորման փորձերը: «Հիմնական մարտահրավերը, որը ծառացած է մեր առջև, մեր երկրի միավորումն է: Ես կշարունակեմ աշխատել նույն վճռականությամբ՝ ձգտելով հասնել մեր ընդհանուր նպատակին՝ բռնազավթմանը վերջ դնելուն և մեր պետության վերամիավորմանը»,- հայտարարել Է Անաստասիադիսը:
Կիպրոսի քաղաքական գործիչները արդեն շնորհավորել են նոր նախագահին` նախագահական ընտրություններում հաղթելու կապակցությամբ:
Միևնույն ժամանակ, Կիպրոսի որոշ քաղաքական գործիչներ բացասաբար են արձագանքել Անաստասիադիսի վերընտրմանը՝ նշելով. «ոչ թե Անաստասիադիսն է հաղթել, այլ Մալասն է պարտվել»:
Կիպրոսի միավորման հարցը Անաստասիադիսի կառավարման շրջանի գլխավոր առաջնահերությունն է լինելու: Անցյալ ամռանը ՄԱԿ-ի հովանու ներքո ընթացող բանակցությունները ձախողվել էին, թեև կողմերը մոտ էին համաձայնությանը: Չնայած գործընթացի տապալմանը՝ փորձագետները կղզու վերամիավորմանն ուղղված բանակցային գործընթացում արձանագրում են զգալի առաջընթաց, որում, անշուշտ իր ներդրումն ունի նաև Անաստասիադիսը:
Նշենք, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսին վերընտրվելու կապակցությամբ՝ մաղթելով նրան քաջառողջություն և հաջողություններ նախագահի բարձր առաքելությունն իրականացնելու գործում:

Воссоединение острова - один из приоритетов политики новоизбранного президента Кипра
Действующий президент Кипра, кандидат от правоцентристской партии ДИСИ Никос Анастасиадис победил на президентских выборах, сообщает МВД страны после подсчета 100% голосов.
Во втором туре выборов Анастасиадис набрал 55,99% голосов, его соперника Ставроса Маласа от левой партии АКЕЛ поддержали 44,01% избирателей, передает РИА Новости.
Никос Анастасиадис второй раз подряд занимает пост президента Республики Кипр. Срок его полномочий продлится с 2018 по 2023 год.
Инаугурация намечена на 28 февраля.
В победной речи Анастасиадис пообещал продолжить попытки по объединению острова: "Основной вызов, с которым мы сталкиваемся - объединение нашей страны. Я продолжу работать с той же решимостью в стремлении достичь нашей общей цели - прекращения оккупации и воссоединения нашего государства", - заявил Анастасиадис.
Кипрские политические деятели уже поздравили нового главу государства с победой на очередных президентских выборах.
Вместе с тем незначительная часть кипрских политиков негативно отреагировала на переизбрание Анастасиадиса. "Анастасиадис - не победитель на выборах. Малас - проигравший на этих выборах", пишет ТАСС.
Вопрос объединения Кипра обычно является одним из доминирующих на выборах. Для Анастасиадиса объединение - один из приоритетов его политики. Прошлым летом переговоры, проходившие под эгидой ООН, завершились неудачей, хотя стороны были близки к договоренности. Несмотря на провал, эксперты отмечают, что стороны добились значительного прогресса в переговорном процессе по воссоединению острова, а Анастасиадис, безусловно, внес в это свой вклад.
Отметим, что президент Серж Саргсян направил послание президенту Республики Кипр Никосу Анастасиадису, поздравив его с переизбранием на пост президента и пожелав доброго здоровья и успехов в деле исполнения высокой миссии президента.