Ալիևի հայատյաց հայտարարությունները հակասում են հասարակությանը խաղաղության պատրաստելու համանախագահների կոչերին
Արտահերթ նախագահական ընտրություններ հայտարարելուց հետո՝ որպես նախագահի թեկնածու առաջադրվելու օրը, Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը, ժամանակ չկորցնելով, սկսեց իր նախընտրական քարոզչությունը: «Նոր Ադրբեջան» իշխող կուսակցության նիստի ժամանակ Ալիևը հայտարարեց, թե «Երևանը մեր պատմական տարածքն է, և մենք՝ ադրբեջանցիներս, պետք է վերադարձնենք մեր պատմական հողերը: Սա մեր քաղաքական ու ստրատեգիական նպատակներից է, որին է պետք է աստիճանաբար հասնենք»:
Ադրբեջանի նախագահի կողմից հակահայկական հայտարարությունները նորություն չեն: Ալիևը մեկ անգամ չէ, որ հայտարարել է, թե «Երևանը պետք է հետ վերադարձվի Ադրբեջանին», ավելին՝ նա անգամ հայտարարել է, որ բոլոր հայերն Ադրբեջանի թշնամին են: Իսկ այս օրերին, երբ Ադրբեջանը պատրաստվում է նախագահական ընտրությունների, նման հայտարարություններ հնչեցնելն Ալիևի համար դառնում է բավական կարևոր և անհրաժեշտ: Նպատակը մեկն է՝ շահարկել տարիների ընթացքում ստեղծված թշնամու կերպարը՝ ի դեմս հայերի և սեփական հանրությանը համախմբել դրա շուրջ՝ այդ կերպ ստանալով հանրության աջակցությունը:
Հատկանշական է, որ Ալիևի նման հայտարարությունները հիմնականում թիրախավորում են հանրության՝ ոչ այդքան բարձր կրթական մակարդակ ունեցող շերտերին՝ շահարկելով նրանց «հայրենասիրական» զգացմունքները: Անգամ նույն Ադրբեջանում ցանկացած գիտակից քաղաքացու մոտ Ալիևի նման հայտարարությունները կարող են առաջացնել մի կողմից ծիծաղ, մյուս կողմից՝ կարեկցանք, որ այդ էժանագին հնարքներով Ադրբեջանում մինչ օրս հնարավոր է դիվիդենտներ հավաքել: Ներքին լսարանի համար արվող Ալիևի առավելապաշտական հայտարարություններն ընկալելի չեն նաև միջազգային հանրության համար և ստվեր են գցում այդ երկրի վերաբերյալ ընկալումների, ինչպես նաև միջազգային հեղինակության վրա:
Նման իրավիճակում բավական կարևոր է, որ  ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ևս ուշադրություն դարձնեն Բաքվից հնչող «սպառնալիքներին»: Առավել քան տրամաբանական կլինի, եթե նրանք Ադրբեջանի իշխանությունների հետ շփումներում, Բաքու կատարած այցերի ժամանակ Իլհամ Ալիևին մատչելի ձևով բացատրեն, որ նման հայատյաց հայտարարությունները հակասում են նույն համանախագահների՝ հասարակությանը խաղաղության պատրաստելու բազմիցս արված կոչերին: Ավելին՝ նման պոպուլիզմը բավական վտանգավոր է նաև ադրբեջանական հանրության հոգեկան առողջության համար, քանի որ  դրա արդյունքում ի հայտ են գալիս «սաֆարովներ»:
Անդրադառնալով բանակցային գործընթացի վրա այս հայտարարության ազդեցությանը՝ կարող ենք նշել, որ Ալիևը լավ գիտակցում է, որ մինչև ապրիլ (հաշվի առնելով որ թե’ Ադրբեջանում, թե’ Հայաստանում սպասվում են ընտրություններ) բանակցային գործընթացը որոշակիորեն դանդաղելու, երկրորդ պլան է մղվելու: Ուստի այս փուլում նման հայտարաություններն էականորեն չեն ազդի բանակցային գործընթացի վրա և կունենան միայն ֆոնային ազդեցություն:
Ամփոփելով պետք է նշել, որ Ալիևի՝ «Երևանը վերադարձնելու» և նման այլ առավելապաշտական հայտարարությունները ուղղված են միայն սեփական հանրությանը: Բավական մեծ է հավանականությունը, որ մինչև ապրիլյան արտահերթ ընտրություններ Բաքվից լսվեն այս բնույթի նոր հայտարարություններ: Ցանկալի է դրանց մեծ կարևորություն չտալ և ցուցաբերել ադեկվատ արձագանք: Այս առումով պատահական չէր ՀՀ ԱԳՆ պատասխանն Ալիևի հայտարարությանը. «Ադրբեջանի նախագահի «ադրբեջանցիների պատմական հողեր Երևանն ու Զանգեզուրը հետ բերելու» մասին հայտարարությունները ծաղրանքով են ընդունվում նույնիսկ Ադրբեջանում»:

Антиармянские заявления Алиева противоречат призывам сопредседателей подготовить общество к миру
После объявления о досрочных президентских выборах, в день выдвижения кандидатом в президенты, президент Азербайджана - Ильхам Алиев - начал свою предвыборную кампанию, не теряя времени. На заседании правящей партии "Новый Азербайджан" Алиев заявил, что "Ереван является нашей исторической землей, и мы, азербайджанцы, должны вернуться на эти земли, это наша политическая и стратегическая цель, и мы должны к ней постепенно приближаться".
Антиармянские заявления президента Азербайджана не являются чем-то новым. Алиев не раз заявлял, что "Ереван должен быть возвращен Азербайджану". Более того, он даже называл всех армян врагами Азербайджана. И в эти дни, когда Азербайджан готовится к президентским выборам, такие заявления становятся для Алиева довольно важными и необходимыми. Цель их состоит в том, чтобы использовать созданный годами образ армян в качестве врага и сплотить собственное общество вокруг этого, таким образом получив поддержку общества.
Примечательно, что подобные высказывания Алиева в основном обращены к слою общества с не слишком высоким уровнем образования, где он манипулирует их "патриотическими" чувствами. Даже в самом Азербайджане для любого сознательного гражданина подобные высказывания Алиева могут с одной стороны вызвать смех, а с другой - сострадание, что с помощью подобных дешевых трюков в Азербайджане до сих пор можно получить дивиденды. Максималистские заявления Алиева для внутренней аудитории не воспринимаются также международным сообществом и бросают тень на восприятие и международную репутацию страны.
В такой ситуации довольно важно, чтобы сопредседатели Минской группы ОБСЕ также обращали внимание на "угрозы" со стороны Баку. Было бы логичнее, если бы в своих контактах с азербайджанскими властями или во время визитов в Баку они в доступной форме объяснили бы Ильхаму Алиеву, что подобные речи противоречат призывам тех же сопредседателей подготовить общество к миру. Более того, такой популизм также достаточно опасен для психического здоровья азербайджанского общества, так как приводит к появлению "сафаровых".
Что же касается влияния таких заявлений на переговорный процесс, то можно отметить, что Алиев хорошо осознает, что до апреля (с учетом того, что выборы ожидаются как в Азербайджане, так и в Армении) переговорный процесс замедлится, отойдет во второй план. Поэтому такие заявления на данном этапе не окажут существенного влияния на переговорный процесс и будут иметь лишь фоновый эффект.
В заключение следует отметить, что заявления Алиева о "возвращении Еревана" и другие подобные максималистские речи адресованы только собственному обществу. Вполне вероятно, что до апрельских внеочередных выборов из Баку зазвучат новые заявления подобного рода. Желательно не придавать им большого значения и проявлять адекватную реакцию. В связи с этим реакция МИД Армении на заявление Алиева не была случайной: ''Заявления президента Азербайджана о "возвращении исторических земель азербайджанцев - Еревана и Зангезура" со смехом воспринимаются даже в Азербайджане''.