Ալիևի հայատյաց հայտարարությունները հակասում են հասարակությանը խաղաղության պատրաստելու համանախագահների կոչերին
Արտահերթ նախագահական ընտրություններ հայտարարելուց հետո՝ որպես նախագահի թեկնածու առաջադրվելու օրը, Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը, ժամանակ չկորցնելով, սկսեց իր նախընտրական քարոզչությունը: «Նոր Ադրբեջան» իշխող կուսակցության նիստի ժամանակ Ալիևը հայտարարեց, թե «Երևանը մեր պատմական տարածքն է, և մենք՝ ադրբեջանցիներս, պետք է վերադարձնենք մեր պատմական հողերը: Սա մեր քաղաքական ու ստրատեգիական նպատակներից է, որին է պետք է աստիճանաբար հասնենք»:
Ադրբեջանի նախագահի կողմից հակահայկական հայտարարությունները նորություն չեն: Ալիևը մեկ անգամ չէ, որ հայտարարել է, թե «Երևանը պետք է հետ վերադարձվի Ադրբեջանին», ավելին՝ նա անգամ հայտարարել է, որ բոլոր հայերն Ադրբեջանի թշնամին են: Իսկ այս օրերին, երբ Ադրբեջանը պատրաստվում է նախագահական ընտրությունների, նման հայտարարություններ հնչեցնելն Ալիևի համար դառնում է բավական կարևոր և անհրաժեշտ: Նպատակը մեկն է՝ շահարկել տարիների ընթացքում ստեղծված թշնամու կերպարը՝ ի դեմս հայերի և սեփական հանրությանը համախմբել դրա շուրջ՝ այդ կերպ ստանալով հանրության աջակցությունը:
Հատկանշական է, որ Ալիևի նման հայտարարությունները հիմնականում թիրախավորում են հանրության՝ ոչ այդքան բարձր կրթական մակարդակ ունեցող շերտերին՝ շահարկելով նրանց «հայրենասիրական» զգացմունքները: Անգամ նույն Ադրբեջանում ցանկացած գիտակից քաղաքացու մոտ Ալիևի նման հայտարարությունները կարող են առաջացնել մի կողմից ծիծաղ, մյուս կողմից՝ կարեկցանք, որ այդ էժանագին հնարքներով Ադրբեջանում մինչ օրս հնարավոր է դիվիդենտներ հավաքել: Ներքին լսարանի համար արվող Ալիևի առավելապաշտական հայտարարություններն ընկալելի չեն նաև միջազգային հանրության համար և ստվեր են գցում այդ երկրի վերաբերյալ ընկալումների, ինչպես նաև միջազգային հեղինակության վրա:
Նման իրավիճակում բավական կարևոր է, որ  ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ևս ուշադրություն դարձնեն Բաքվից հնչող «սպառնալիքներին»: Առավել քան տրամաբանական կլինի, եթե նրանք Ադրբեջանի իշխանությունների հետ շփումներում, Բաքու կատարած այցերի ժամանակ Իլհամ Ալիևին մատչելի ձևով բացատրեն, որ նման հայատյաց հայտարարությունները հակասում են նույն համանախագահների՝ հասարակությանը խաղաղության պատրաստելու բազմիցս արված կոչերին: Ավելին՝ նման պոպուլիզմը բավական վտանգավոր է նաև ադրբեջանական հանրության հոգեկան առողջության համար, քանի որ  դրա արդյունքում ի հայտ են գալիս «սաֆարովներ»:
Անդրադառնալով բանակցային գործընթացի վրա այս հայտարարության ազդեցությանը՝ կարող ենք նշել, որ Ալիևը լավ գիտակցում է, որ մինչև ապրիլ (հաշվի առնելով որ թե’ Ադրբեջանում, թե’ Հայաստանում սպասվում են ընտրություններ) բանակցային գործընթացը որոշակիորեն դանդաղելու, երկրորդ պլան է մղվելու: Ուստի այս փուլում նման հայտարաություններն էականորեն չեն ազդի բանակցային գործընթացի վրա և կունենան միայն ֆոնային ազդեցություն:
Ամփոփելով պետք է նշել, որ Ալիևի՝ «Երևանը վերադարձնելու» և նման այլ առավելապաշտական հայտարարությունները ուղղված են միայն սեփական հանրությանը: Բավական մեծ է հավանականությունը, որ մինչև ապրիլյան արտահերթ ընտրություններ Բաքվից լսվեն այս բնույթի նոր հայտարարություններ: Ցանկալի է դրանց մեծ կարևորություն չտալ և ցուցաբերել ադեկվատ արձագանք: Այս առումով պատահական չէր ՀՀ ԱԳՆ պատասխանն Ալիևի հայտարարությանը. «Ադրբեջանի նախագահի «ադրբեջանցիների պատմական հողեր Երևանն ու Զանգեզուրը հետ բերելու» մասին հայտարարությունները ծաղրանքով են ընդունվում նույնիսկ Ադրբեջանում»:

Aliev's Anti-Armenian Statements Contradict the Calls of the Co-Chairs to Prepare the Society for Peace
After announcing snap presidential elections, on the day of being nominated as the presidential candidate, Aliyev began his pre-election campaign without losing time. During the meeting of the ruling "New Azerbaijan" party, Aliyev declared that "Yerevan is our historical territory, and we, Azerbaijanis, should return our historical lands. This is one of our political and strategic goals, which we must gradually achieve."
The anti-Armenian statements by the Azerbaijani President are not something new. Aliyev has for several times declared that "Yerevan should be returned to Azerbaijan", moreover, he has even called all Armenians the enemy of Azerbaijan. And during these days, when Azerbaijan is preparing for the presidential elections, making such statements is becoming important and necessary for Aliyev. The goal is to use the image of the enemy created over the years and in that way get the support of the public.
It is noteworthy that the main target of such statements by Aliyev is the layer of the society, with not too high level of education, speculating their "patriotic" feelings. Even for some segment of the Azerbaijani society Aliyev's such statements can in one hand cause laughter and on the other hand, compassion that by means of these cheap tricks it is possible to reap dividends in Azerbaijan so far. Aliyev's maximalist statements made for the internal audience are not perceptible to the international community and cast shadow on the country's international reputation.
In such a situation, it is important that the OSCE Minsk Group Co-Chairs also pay attention to the "threats" of Baku. It would be more logical if in their contacts with the Azerbaijani authorities or during their visit to Baku the OSCE Minsk Group Co-Chairs explained to Ilham Aliyev that such hate speeches contradict to the calls made by the same Co-Chairs to prepare the public for peace. Moreover, such populism is also dangerous for the mental health of the Azerbaijani society, as it results in the the emergence of "safarovs".
As for the impact of such statements on the negotiation process, it should be noted that Aliyev realizes it well that before April (taking into account that elections are expected both in Azerbaijan and Armenia), the negotiation process will slow down. Therefore, such statements at this stage will not have a significant impact on the negotiation process and will only have a background effect.
In summary, it should be noted that Aliev's maximalist statements like "return of Yerevan" and other similar statements are directed only to the Azerbaijani society. It is quite probable that before the April elections in Azerbaijan, new announcements of this kind will be heard from Baku. It is desirable not to attach importance to them and to show adequate response. In this regard, the response of the Armenian Foreign Ministry to Aliyev's statement was not accidental. "The statements of the Azerbaijani President on" bringing back the historical lands of Azerbaijanis - Yerevan and Zangezur" are perceived with laughter even in Azerbaijan."