Փհենչհան-2018. Հայաստանի պատվիրակությունն անցավ օլիմպիական շքերթով
Փհենչհանի «Օլիմպիական ստադիոնում» կայացավ 23-րդ ձմեռային օլիմպիական խաղերի բացման հանդիսավոր արարողությունը, փոխանցում է ՀԱՕԿ լրատվական ծառայությունը:
Երկրների պատվիրակությունները օլիմպիական շքերթին մասնակցեցին ըստ կորեական այբուբենի հերթականության: Հայաստանի թիմը դուրս եկավ 42-րդը: Մեր երկրի դրոշակակիրը դահուկավազորդ Միքայել Միքայելյանն էր:
Օլիմպիական շքերթին մասնակցեցին նաեւ պատվիրակության ղեկավար Գագիկ Բոլշիկյանը, Հայաստանի դահուկային սպորտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Գագիկ Սարգսյանը, օլիմիպիականներ Կատյա Գալստյանը, Աշոտ Կարապետյանը, դահուկավազքի եւ լեռնադահուկային սպորտի Հայաստանի հավաքականների մարզիչներ Արթուր Միքայելյանն ու Սեյրան Հարությունյանը:
Հայաստանն աննախադեպ երեւութ գրանցեց օլիմպիական խաղերի պատմության մեջ: Միքայելը՝ Միքայելյանների ընտանիքի երրորդ աձն է, որը ձմեռային օլիմպիական խաղերում դարձավ դրոշակակիր: Սոչի-2014-ում Հայաստանի դրոշակակիրը Միքայելի ավագ եղբայրն էր՝ Միքայել Միքայելյանը, իսկ 1998 թ. Նագանոյի խաղերում հայկական դրոշը տարել էր Միքայելի մայրը՝ Ալլա Միքայելյանը:

Пхенчхан-2018: делегация Армении прошла на олимпийском параде
На "Олимпийском стадионе" в Пхенчхане состоялась торжественная церемония открытия XXIII зимних Олимпийских игр.
Делегации стран участвовали в олимпийском параде согласно очередности букв корейского алфавита. Команда Армении вышла 42-й. Знаменосцем нашей страны стал лыжник Микаел Микаелян, сообщает пресс-служба НОК Армении.
В олимпийском параде также приняли участие руководитель делегации Гагик Болшикян, генеральный секретарь Федерации лыжного спорта Армении Гагик Саргсян, олимпийцы Катя Галстян, Ашот Карапетян, тренеры сборных по лыжному и горнолыжному спорту Артур Микаелян и Сейран Арутюнян.
Армения зарегистрировала беспрецедентное достижение в истории Олимпийских игр. Микаел - третий член семьи Микаелянов, ставший знаменосцем на зимних Олимпийских играх. В Сочи-2014 знаменосцем Армении был старший брат Микаела - Сергей Микаелян, а на Играх 1998 года в Нагано армянский флаг несла мать Микаела - Алла Микаелян.