Սամուել. Բուլղարիայի հայ ցարը
Բուլղարիայում հայկական համայնքի պատմությունը սկսվում է դեռևս 5-րդ դարից: Բյուզանդական տիրապետության շրջանում կայսրության մաս կազմող Բուլղարիայի թագավորության տարածքում հաստատվել են մեծ թվով հայեր: 9-րդ դարում՝ Բյուզանդիայի հայազգի կայսրուհու՝ Թեոդորա Մամիկոնյանի ջանքերով քրիստոնեությունը հռչակվել է Բուլղարիայի պետական կրոն, հայտնում է Նոյան Տապան-ը:
997-1018թթ Բուլղարիայում իշխել է Կամիտոպուլիների (հայ.՝ Կոմսաձագերի) հայկական թագավորական դինաստիան, որը ծագում էր հայազի Նիկողայոսից և Հռիփսիմեից: Ուղղափառ այս արքայատոհմն իր հետք է թողել Բուլղարիայի պատմության մեջ: Նիկողայոսի որդիները՝ Դավիթը, Մովսեսը, Ահարոնը և Սամուելը կառավարել են պետության տարբեր հատվածներում, որի մեջ էին մտնում ներկայիս Ալբանիայի, Հունաստանի, Մակեդոնիայի և Թուրքիայի որոշ տարածքներ:
Սամուելին, սակայն, վիճակված էր դառնալ Բուլղարիայի ամենահայտնի ցարերից մեկը: Նա փաստացի կառավարում էր Բուլղարիան դեռ 971 թվականից՝ որպես զորահրամանատար և համակառավարիչ՝ Ռոման ցարի հետ միասին: Բյուզանդական գերությունից փախած Ռոման ցարի մահից հետո Սամուելը դարձավ Բուլղարիայի ցար: Ձգտելով պահպանել իր թագավորության անկախությունը՝ նա անդադար մարտեր է մղել Բյուզանդական կայսրության դեմ: Իր կառավարման սկզբնական շրջանում Սամուելին հաջողվել է բյուզանդացիներին մի քանի անգամ խոշոր պարտության մատնել և կանխել նրանց հարձակումներն իր տարածքների վրա:
10-րդ դարի վերջում բուլղարական զորքերին հաջողվեց գրավել սերբական որոշ շրջաններ և հաջող արշավանքներ կազմակերպել խորվաթների և հունգարացիների դեմ: Այն բանից հետո, երբ Բյուզանդիան հետ գրավեց Բուլղարիայի հյուսիս-արևելյան շրջանը, Սամուելը երկրի մայրաքաղաքը տեղափոխեց ժամանակակից Մակդոնիայի տարածք: Թեև իսկզբանե չէր որոշվել, թե որ քաղաքն է նոր մայրաքաղաքը, ժամանակի ընթացքում որպես նոր մայրաքաղաք սկսեց ծառայել Օխրիդը:
Սամուելը մահացել է 1014թ.-ի հոկտեմբերին՝ Կլեյդիոնի ճակատամարտում բյուզանդացիներից կրած ծանր պարտությունից երկու ամիս անց: 4 տարի անց Բյուզանդիան նվաճեց Բուլղարիայի ողջ տարածքը:
Սամուելի օրոք բուլղարական թագավորությունը զբաղեցնում էր Բալկանյան թերակղզու մեծ մասը՝ բացառությամբ Թրակիայի: Չնայած Սամուելի կառավարումը կապված է բուլղարական թագավորության անկման հետ՝ նա համարվում է Բուլղարիայի և Մակեդոնիայի ազգային հերոս, հայտնում է Rutraveller-ը:
Սամուելի կյանքի վաղ շրջանի վերաբերյալ շատ քիչ բան է հայտնի: Ըստ պատմիչ Ստեփանոս Ասողիկի՝ Սամուելը ծնունդով Հայաստանի Դերջան գավառից էր:
Սկզբում նա եղբոր հետ ծառայել է բյուզանդական բանակում, հայկական մի զորամասում: Բյուզանդական կայսրի հրամանով նրանք տեղափոխվում են Թրակիա՝ բուլղարների դեմ կռվելու համար: Սակայն, տեսնելով տեղացիների հանդեպ իրագործվող դաժանությունները` նա եղբոր հետ ապստամբում է կայսեր դեմ, անցնելով բուլղարների կողմը: Մակեդոնիայի Պրեստա շրջանում հայտնաբերվել է Սամուելի գերեզմանաքարը, որի վրա հունարեն արձանագրությունից երևում է, որ նրա հայրը եղել է Նիկողայոսը, իսկ մայրը՝ Հռիփսիմեն: Ըստ աղբյուրների՝ Նիկողայոսը զբաղեցրել է նահանգապետի պաշտոն (Հովհան Սկիլեցին օգտագործում է «comit» տերմինը, որը նշանակում է վարչական միավորի ղեկավար), իսկ մայրը եղել է հայկական Բագրատունյաց արքայատոհմի Աշոտ II թագավորի դուստրը:
Սամուել ցարն իր կառավարման շրջանում, ինչպես և հայրը, Բուլղարիայում վերաբնակեցրել է հազարավոր հայ ընտանիքների Բյուզանդիայի տարբեր շրջաններից: Նրա  մերձավորների շրջանում եղել են հայազգի զորավարներ, քաղկեդոնական հոգևորականներ, հասարակական գործիչներ: Հայտնի է նաև, որ Սամուելն իր աղջկան ամուսնացրել է հայ իշխան Գրիգոր Տարոնեցու որդու՝ Աշոտի հետ և նրան տվել զինվորական բարձր պաշտոն: Սամուելի թոռան՝ Պետրու Դիլյանոսի, Բյուզանդիայի դեմ գլխավորած ապստամբությունը՝ բուլղար ժողովրդի ազատագրական պայքարի փայլուն էջերից մեկն է:
Սամուելի թագավորության ընթացքում Բուլղարիայում առաջացել են նաև մի շարք հայկական տեղանուններ, որոնցից են՝ Արմենցո, Արմենցի, Արմենիկա, Արմենիո, Էրմենցի, Արմենցիո և այլն:
Նշենք, որ ըստ 2001թ. մարդահամարի տվյալների՝ Բուլղարիայի տարածքում բնակվում է 10 832 հայ, սակայն ոչ պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ հայերի թիվը հասնում է 28-32 հազարի: Բուլղարիայում ամենամեծ հայկական համայնքը գտնվում է Պլովդիվում, որի մեջ մտնում են նաև կաթոլիկ և բողոքական բուլղարացիներ, ովքեր իրենց համարում են հայերի ժառանգներ: Բուլղարացիները, սակայն, թե՛ նրանց, թե՛ հայերին ընդհանրապես համարում են հարազատ:

Samuel: Armenian Tsar of Bulgaria
The history of the Armenian community in Bulgaria dates back to the 5th century. During the Byzantine rule, many Armenians moved to the territory of Bulgaria. In the 9th century, Christianity was proclaimed in Bulgaria as the state religion by the efforts of the Byzantine-Armenian Empress, Theodora Mamikonyan, Noah's Ark writes.
In the years of 997-1018, Bulgaria was ruled by the Armenian royal dynasty of Kamitopuli (Komsadzag), originating from Armenians Nikola and Hripsime. It was a dynasty of Orthodox Armenians, which left a notable mark in the history of Bulgaria. The sons of the founder of the Armenian dynasty, David, Moses, Aaron and Samuel, ruled in different parts of the state, which included the territories of present Albania, Greece, Macedonia and Turkey.
Samuel was destined to become one of the most famous Bulgarian kings. He and his brother served in the Byzantine army, in the Armenian military unit. By the order of the Byzantine emperor they were transferred to Thrace to fight the Bulgarians. Seeing the cruelty towards the local residents, they rebelled against the emperor and went over to the side of the Bulgarians. From 971 he actually began to rule Bulgaria as a commander and co-ruler of Tsar Roman, the second son of Tsar Peter I. After the death of Tsar Roman, who fled from Byzantine captivity in 977, Samuel became the king of Bulgaria. In an effort to preserve the independence of his kingdom, he waged continuous wars with the Byzantine Empire. In the first years of his reign, Samuel managed to several times defeat the Byzantines and stop their attacks on their lands.
At the end of the 10th century, Bulgarian troops conquered the Serbian lands (Dukla Principality) and conducted a number of expeditions against Croats and Hungarians. After Byzantium regained the northeastern lands of Bulgaria, Samuel moved the capital to the territory of modern Macedonia. Originally, there was no specific capital, but eventually the city of Ohrid was designated as the capital. Samuel died of a heart attack on October 6, 1014, two months after the catastrophic defeat at the Battle of Claydion, and Bulgaria was completely conquered by the Byzantines four years later.
During the reign of Samuel, the Bulgarian kingdom occupied a large part of the Balkan Peninsula, with the exception of Thrace. Although the rule of Samuel marked the fall of the First Bulgarian Kingdom, he is considered a national hero in Bulgaria and Macedonia, Rutraveller writes.
Very little is known about the early years of Samuel. According to the historian Stepanos Asokhik, Samuel came from the Armenian province of Derzhan. The inscription of Samuel, found on a stone near the Prespa lake in Macedonia, as well as the data of John Skilitzi indicate that Samuel's father was Nicola (Nikogayos), and the mother was Hripsime. According to some sources, Nikola served as governor, and mother was the daughter of Armenian king Ashot II from the Royal dynasty of Bagratunis.
During his reign, Tsar Samuel, just like his father, moved thousands of Armenian families from different parts of Byzantium to Bulgaria. Among them were Armenian military commanders, Armenian-Chalcedonian spiritual leaders, many public figures.
During the reign of Samuel, many toponyms of Armenian names appeared in Bulgaria, some of which survived up to this day, for example: Armeno, Armenzi, Armenica, Armenio, Ermentzi, Armecio, etc.
According to the data of 2001, 10832 Armenians officially lived in Bulgaria, however, unofficial sources indicate a different figure, 28-32 thousand Armenians. According to the Armenian organizations of Bulgaria, today this number has grown and reaches 30 thousand. The largest community is concentrated in the city of Plovdiv, it includes both Catholic Bulgarians and Protestants who consider themselves the ancestors of Armenians.