ՀՀ-ում մարդու իրավունքների պաշտպանության վրա կծախսվի 17 մլն եվրո
2018 թվականին մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում կիրականացվի 2017-2019 թվականների գործողությունների ծրագիրը, որը բխում է մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունից։ News.am-ի հաղորդմամբ, այս մասին փետրվարի հայտնել է արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը։ Նրա խոսքով, ծրագիրը նախատեսում է 96 գործողություն տարբեր ոլորտներում, և այն մշակվել է քաղաքացիական հասարակության հետ սերտ համագործակցության պայմաններում։
«Նախկին ծրագրի իրականացման դիտարկումներից եզրակացություններ են արվել։ Մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտը կարևոր է ԵՄ-ի հետ համագործակցության առումով», - նշել է նախարարը՝ հավելելով, որ ծրագրի իրականացման վրա կծախսվի 17 մլն եվրո։
Ծրագիրը ներառում է 5 տարբեր ոլորտներ, այդ թվում՝ ընտրական համակարգի բարելավում, խոշտանգումների կանխարգելում, կանանց և տղամարդկանց իրավահավասարություն, երեխաների իրավունքների պաշտպանություն, պայքար խտրականության դեմ:

В Армении на защиту прав человека будет потрачено 17 млн евро
В сфере защиты прав человека в 2018 году будет выполняться программа действий на 2017-2019 гг, которая вытекает из Национальной стратегии защиты прав человека. Об этом, как передает News.am, сообщил министр юстиции Армении Давид Арутюнян. По его словам, программа предусматривает 96 действий в разных сферах, она разработана при тесном сотрудничестве с гражданским обществом.
"Из наблюдений за реализацией предыдущей программы сделаны выводы. Сфера защиты прав человека важнейшая в сотрудничестве с ЕС", - отметил министр, добавив, что на реализацию программы будет потрачено 17 млн евро в рамках помощи ЕС.
Программа охватывает 5 различных сфер, в том числе, улучшение избирательной системы, предотвращение пыток, равноправие женщин и мужчин, защита прав детей, борьба с дискриминацией.