Իրանի և Իսրայելի միջև հաջորդ տարի կարող է պատերազմ սկսվել. The National Interest
Իրանն ու Իսրայելը կարող են պատերազմել միմյանց դեմ արդեն հաջորդ տարի: Նման եզրակացության են եկել The National Interest-ի փորձագետները՝ վերլուծելով Մերձավոր Արևելքի այդ պետությունների գործողությունները:
Հեղինակները նշում են, որ Իրանն արդեն այսօր տարածաշրջանում մեծ ակտիվություն է ցուցաբերում: Նրա զինվորականները և Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի մարտիկները մասնակցում են սիրիական պատերազմին: Իրանը նաև աջակցում է լիբանանյան «Հըզբոլլահ» կազմակերպության ջոկատներին:
Հոդվածի հեղինակները հիշեցնում են, որ Իրանը և Իսրայելը փետրվարի առաջին կեսին արդեն ուղղակի բախում են ունեցել. իսրայելցի զինվորականներն իրենց տարածքում իրանական անօդաչու սարք են որսացել, ինչից հետո իսրայելցիներն իրանական ուժերի ուղղությամբ հարված են հասցրել: Դրան ի պատասխան սիրիական ՀՕՊ-ն իսրայելական F-16 է կործանել:
Վերլուծաբանների կարծիքով՝ պատերազմի սկսվելու մեկ այլ պատճառ կարող են դառնալ Իրանի ներքին խնդիրները: Այդ երկրի ղեկավարությունը կարող է հակամարտության գնալ երկրի տնտեսական դժվարություններից սեփական բնակչությանը շեղելու համար:

The National Interest: Иран и Израиль могут начать войну друг с другом уже в следующем году
Иран и Израиль могут начать войну друг с другом уже в следующем году. К такому выводу пришли эксперты издания The National Interest, анализируя действия этих государств Ближнего Востока, пишет lenta.ru.
Авторы указывают, что Иран уже сегодня проявляет в регионе большую активность. Его военные и бойцы из Корпуса стражей исламской революции принимают участие в войне в Сирии. Иран также поддерживает отряды ливанской организации "Хезболла".
При этом в первой половине февраля Иран и Израиль уже столкнулись напрямую. Авторы статьи напоминают, что израильские военные перехватили над своей территорией иранский беспилотник, после чего по иранским силам израильтянами был нанесен удар. В ответ сирийские ПВО сбили израильский F-16. Если события будут развиваться в сторону эскалации, то, как считают эксперты издания, война между Ираном и Израилем начнется уже в 2019 году.
По мнению аналитиков, другой причиной начала войны могут стать внутренние проблемы Ирана. Руководство этой страны может пойти на конфликт, чтобы отвлечь собственное население от экономических трудностей.