Հայ-թուրքական արձանագրությունները չեղյալ հայտարարվեցին. «Երկիր Մեդիա»
Րոպեներ առաջ չեղյալ հայտարարվեցին հայ-թուրքական արձանագրությունները, որոնց նախաստորագրումը տեղի էր ունեցել 2009 թ. հոկտեմբերի 10-ին։ Քիչ առաջ Հայաստանի նախագահական նստավայրում կայացած Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում արձանագրությունները չեղարկելու մասին հայտարարեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
Այդ մասին տեղեկությունը հաստատել է նախագահի մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Հակոբյանը՝ «Երկիր Մեդիա»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ խոստանալով մանրամասներ ներկայացնել ավելի ուշ։
Հիշեցնենք, որ 2009-ի հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրված արձանագրությունները պետք է վավերացվեին 2 երկրների խորհրդարանների կողմից, համաձայն փաստաթղթի՝ «ողջամիտ ժամկետներում»։ Սակայն Թուրքիան տևական ժամանակ երկարաձգում էր վավերացման ժամկետները, դեռ ավելին՝ պարբերաբար նախապայմաններ առաջ քաշում։ Արդյունքում՝ ՀՀ նախագահը խորհրդարանից ետ կանչեց արձանագրությունները, սակայն մինչև 2018 թվականի մարտի 1-ը թողել էր Հայաստանի ստորագրությունը փաստաթղթի տակ։

Армяно-турецкие протоколы аннулированы
Немногим ранее были аннулированы подписанные 10 октября 2009 года в Цюрихе армяно-турецкие  протоколы. Об аннулировании протоколов на состоявшемся в резиденции президента Армении заседании Совета национальной безопасности заявил президент РА Серж Саргсян.
Как передает Panorama.am, данную информацию Yerkir Media подтвердил пресс-секретарь президента РА Владимир Акопян, пообещав, что подробности будут представлены позднее.
Напомним, что президент Армении Серж Саргсян 19 сентября 2017г. в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке принял участие в 72-ой сессии Генеральной Ассамблеи ООН. Коснувшись подписанных в октябре 2009 года Цюрихских протоколов, глава государства отметил: "Сейчас пришло время дать дополнительное разъяснение. Руководство Турции ошибается, если думает, что оно может вечно держать в заложниках эти документы и ратифицировать по удобному для них случаю. Переговоры по протоколам велись в нынешних условиях для нахождения решений существующих проблем. В условиях продолжительного отсутствия какого-либо позитивного сдвига в направлении их претворения в жизнь Армения объявит эти два протокола ничтожными. Мы вступим в весну 2018 года без этих, как показал опыт, к сожалению, тщетных протоколов".