Ցյուրիխյան գործընթացից Հայաստանը դուրս է գալիս կարևոր ձեռքբերումով
Հայաստանը հետ կանչեց իր ստորագրությունները 2009թ.-ին Շվեյցարիայի միջնորդությամբ ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրություններից՝ չեղարկելով դրանք: Ըստ էության, ժամանակին «ֆուտբոլային դիվանագիտություն» անվանումը ստացած նախագահ Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնությունն՝ ուղղված հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, հասավ իր տրամաբանական ավարտին:
2008թ-ին հանդես գալով նման նախաձեռնությամբ՝ հայկական կողմը հետապնդում էր մի քանի նպատակ՝
- հասնել հարաբերությունների կարգավորման և Թուրքիայի կողմից փակված սահմանի բացման,
- կոտրել «բոլոր հարևանների հետ խնդիրներ ունեցող երկրի» թեզը, որը բավական ակտիվ կիրառվում էր Անկարայի և Բաքվի կողմից,
- միջազգային հանրությանը ցույց տալ, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման խոչընդոտողը Հայաստանը չէ,
- բարձրացնել երկրի միջազգային հեղինակությունը:
Ինչպես ցույց տվեց ընթացքը, հայկական կողմի նախաձեռնությունն առավել քան լավ հաշվարկված էր՝ թե՛ հնարավոր ռիսկերի, թե՛ զարգացումների տեսանկյունից: Միևնույն ժամանակ այն լիովին նոր խոսք էր հայկական դիվանագիտության մեջ, որն իրեն արդարացրեց: Միջազգային հանրության կողմից ևս հայկական նախաձեռնողականությունն ըստ արժանավույնս գնահատվեց, ինչը արտահայտված է ԵՄ, ՌԴ, ԱՄՆ կողմից բարձր մակարդակի տարբեր  հայտարարություններում:
Թուրքական կողմը, որն այդ շրջանում հանդես էր գալիս հարևանների հետ բոլոր խնդիրները կարգավորելու թեզով, ըստ էության, չէր կարող մերժել հայկական կողմի առաջարկը, ինչի արդյունքում էլ ստորագրվեցին Ցյուրիխյան արձանագրությունները: Սակայն, ինչ վերաբերում է դրանց վավերացման խնդրին, թուրքական իշխանությունները չկարողացան ցուցաբերել բավարար քաղաքական կամք, և ականատես եղանք Անկարայի կողմից նախապայմանների առաջ քաշման, ինչը  հակասում էր կարգավորման գործընթացի ոգուն և տրամաբանությանը:
Վերջնականապես համոզվելով, որ թուրքական կողմը չունի բավարար քաղաքական կամք՝ ՀՀ իշխանությունները գնացին արձանագրությունների չեղարկման ճանապարհով: Մի քանի տարի տևած այդ գործընթացում պաշտոնական Երևանը բավական հաջող կիրառել է իր իրավական գործիքակազմը՝ ՀՀ ԱԺ կողմից արձանագրությունների վավերացման գործընթացի սառեցում, խորհրդարանից դրանց հետկանչ և այժմ էլ դրանց վերջնական չեղարկում: Բացի այդ, յուրաքանչյուր քայլից առաջ պաշտոնական Անկարային և միջազգային հանրությանն ուղարկվել են հստակ մեսիջներ, անգամ՝ ՄԱԿ-ի, ԵԽԽՎ-ի և միջազգային այլ հեղինակավոր ամբիոններից: Փաստացի, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը նախաձեռնելիս և դրան հաջորդած փուլերում Հայաստանն առաջնորդվել է բավական թափանցիկ, նախապես հայտարարված քայլերով: Նման գործելաոճի շնորհիվ նույն միջազգային հանրության ընկալումներում միանշանակ դարձավ, որ հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացի տապալող կողմը Թուրքիան է, իսկ Հայաստանը բավական վստահելի գործընկեր է, որը հավատարիմ է իր պարտավորություններին:
Ամփոփելով նշեմ, որ Հայաստանի նախաձեռնած «ֆուտբոլային դիվանագիտությունը» պրագմատիկ քաղաքականության բավական լավ դրսևորում է, սակայն միևնույն ժամանակ, բաց թողնված հնարավորություն՝ թե’ Թուրքիայի, թե’ ողջ տարածաշրջանի համար: Անկախ ելքից՝ հայկական կողմը 10 տարի առաջ նախաձեռնած այս գործընթացից դուրս է գալիս բավական կարևոր ձեռքբերումով՝ միջազգային հանրության և ուժային կենտրոնների համար արդեն ակնհայտ և միանշանակ է, որ Հայաստանը չէ, որ խոչընդոտում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը:

Из Цюрихского процесса Армения выходит с важным плюсом
Армения отозвала свою подпись под армяно-турецкими протоколами, подписанными в 2009 году при посредничестве Швейцарии, аннулировав их. По сути, инициатива президента Сержа Саргсяна, в свое время получившая название ''футбольная дипломатия'', направленная на урегулирование армяно-турецких отношений, достигла своего логического завершения.
Выступая в 2008 году с подобной инициативой, армянская сторона преследовала несколько целей:
- достичь нормализации отношений и открытия армяно-турецкой границы, закрытой со стороны Турции,
- сломать тезис о ''стране, имеющей проблемы со всеми соседями'', который достаточно активно применялся Анкарой и Баку,
- показать международному сообществу, что препятствующей стороной нормализации армяно-турецких отношений является не Армения,
- повысить международный имидж нашей страны.
Как показал процесс, инициатива армянской стороны была более чем хорошо рассчитана как с точки зрения потенциальных рисков, так и возможных развитий. В то же время, это представляло собой совершенно новое слово в армянской дипломатии, которое себя оправдало. Со стороны международного сообщества армянская инициативность также была заслуженно оценена, что было выражено в различных заявлениях высокого уровня со стороны ЕС, РФ, США.
Турецкая сторона, которая в этот период выступала с тезисом урегулирования всех проблем с соседями, на самом деле не могла отклонить предложение армянской стороны, в результате чего были подписаны Цюрихские протоколы. Однако, что касается вопроса их ратификации, турецкие власти не смогли проявить достаточно политической воли, и мы стали свидетелями выдвижения Анкарой предусловий, что противоречило духу и логике процесса армяно- турецкого урегулирования.
Окончательно убедившись, что турецкая сторона не имеет достаточной политической воли, власти Армении пошли путем аннулирования протоколов. В процессе, длившемся несколько лет, официальный Ереван достаточно успешно применял свой правовой инструментарий - приостановление процесса ратификации протоколов в НС РА, их отзыв из парламента и окончательное аннулирование. Кроме того, перед каждым шагом официальной Анкаре и мировому сообществу были направлены четкие послания с разных международных авторитетных трибун, в том числе ООН, ПАСЕ и др. Фактически, инициируя процесс урегулирования армяно-турецких отношений, Армения и на последующих этапах руководствовалась достаточно прозрачными, заранее заявленными шагами. Благодаря такому стилю работы в восприятии международного сообщества однозначно стало ясно, что препятствующей стороной в армяно-турецком процессе урегулирования является Турция, а Армения - , верный своим обязательствам достаточно надежный партнер.
Подводя итоги, отметим, что ''футбольная дипломатия'', инициированная Арменией, была достаточно хорошим проявлением прагматичной политики, но в то же время это еще и упущенная возможность - как для Турции, так и для всего региона. Независимо от исхода, армянская сторона выходит из инициированного ею же 10 лет назад процесса с достаточно важным плюсом: для международного сообщества и силовых центров уже очевидно и однозначно, что не Армения является стороной, препятствующей нормализации армяно-турецких отношений.