Ցյուրիխյան գործընթացից Հայաստանը դուրս է գալիս կարևոր ձեռքբերումով
Հայաստանը հետ կանչեց իր ստորագրությունները 2009թ.-ին Շվեյցարիայի միջնորդությամբ ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրություններից՝ չեղարկելով դրանք: Ըստ էության, ժամանակին «ֆուտբոլային դիվանագիտություն» անվանումը ստացած նախագահ Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնությունն՝ ուղղված հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, հասավ իր տրամաբանական ավարտին:
2008թ-ին հանդես գալով նման նախաձեռնությամբ՝ հայկական կողմը հետապնդում էր մի քանի նպատակ՝
- հասնել հարաբերությունների կարգավորման և Թուրքիայի կողմից փակված սահմանի բացման,
- կոտրել «բոլոր հարևանների հետ խնդիրներ ունեցող երկրի» թեզը, որը բավական ակտիվ կիրառվում էր Անկարայի և Բաքվի կողմից,
- միջազգային հանրությանը ցույց տալ, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման խոչընդոտողը Հայաստանը չէ,
- բարձրացնել երկրի միջազգային հեղինակությունը:
Ինչպես ցույց տվեց ընթացքը, հայկական կողմի նախաձեռնությունն առավել քան լավ հաշվարկված էր՝ թե՛ հնարավոր ռիսկերի, թե՛ զարգացումների տեսանկյունից: Միևնույն ժամանակ այն լիովին նոր խոսք էր հայկական դիվանագիտության մեջ, որն իրեն արդարացրեց: Միջազգային հանրության կողմից ևս հայկական նախաձեռնողականությունն ըստ արժանավույնս գնահատվեց, ինչը արտահայտված է ԵՄ, ՌԴ, ԱՄՆ կողմից բարձր մակարդակի տարբեր  հայտարարություններում:
Թուրքական կողմը, որն այդ շրջանում հանդես էր գալիս հարևանների հետ բոլոր խնդիրները կարգավորելու թեզով, ըստ էության, չէր կարող մերժել հայկական կողմի առաջարկը, ինչի արդյունքում էլ ստորագրվեցին Ցյուրիխյան արձանագրությունները: Սակայն, ինչ վերաբերում է դրանց վավերացման խնդրին, թուրքական իշխանությունները չկարողացան ցուցաբերել բավարար քաղաքական կամք, և ականատես եղանք Անկարայի կողմից նախապայմանների առաջ քաշման, ինչը  հակասում էր կարգավորման գործընթացի ոգուն և տրամաբանությանը:
Վերջնականապես համոզվելով, որ թուրքական կողմը չունի բավարար քաղաքական կամք՝ ՀՀ իշխանությունները գնացին արձանագրությունների չեղարկման ճանապարհով: Մի քանի տարի տևած այդ գործընթացում պաշտոնական Երևանը բավական հաջող կիրառել է իր իրավական գործիքակազմը՝ ՀՀ ԱԺ կողմից արձանագրությունների վավերացման գործընթացի սառեցում, խորհրդարանից դրանց հետկանչ և այժմ էլ դրանց վերջնական չեղարկում: Բացի այդ, յուրաքանչյուր քայլից առաջ պաշտոնական Անկարային և միջազգային հանրությանն ուղարկվել են հստակ մեսիջներ, անգամ՝ ՄԱԿ-ի, ԵԽԽՎ-ի և միջազգային այլ հեղինակավոր ամբիոններից: Փաստացի, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը նախաձեռնելիս և դրան հաջորդած փուլերում Հայաստանն առաջնորդվել է բավական թափանցիկ, նախապես հայտարարված քայլերով: Նման գործելաոճի շնորհիվ նույն միջազգային հանրության ընկալումներում միանշանակ դարձավ, որ հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացի տապալող կողմը Թուրքիան է, իսկ Հայաստանը բավական վստահելի գործընկեր է, որը հավատարիմ է իր պարտավորություններին:
Ամփոփելով նշեմ, որ Հայաստանի նախաձեռնած «ֆուտբոլային դիվանագիտությունը» պրագմատիկ քաղաքականության բավական լավ դրսևորում է, սակայն միևնույն ժամանակ, բաց թողնված հնարավորություն՝ թե’ Թուրքիայի, թե’ ողջ տարածաշրջանի համար: Անկախ ելքից՝ հայկական կողմը 10 տարի առաջ նախաձեռնած այս գործընթացից դուրս է գալիս բավական կարևոր ձեռքբերումով՝ միջազգային հանրության և ուժային կենտրոնների համար արդեն ակնհայտ և միանշանակ է, որ Հայաստանը չէ, որ խոչընդոտում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը:

Armenia Is Coming Out from the Zurich Process with an Important Achievement
Armenia has withdrawn its signature from the Armenian-Turkish protocols signed in Switzerland in 2009. In fact, the initiative of President Serzh Sargsyan, which was once called "football diplomacy" aimed at the normalization of Armenian-Turkish relations, reached its logical end.
In 2008, speaking on this initiative, the Armenian side pursued several goals,
- to achieve normalization of relations and opening of the border closed by Turkey,
- breaking "the stereotype of a country with problems with all neighbors", which was actively used by Ankara and Baku,
- to show the international community that Armenia is not the obstacle in the normalization of Armenian-Turkish relations,
- raise the country's international reputation.
As the process showed, the Armenian side's initiative was more than well-considered from the perspective of possible risks and developments. At the same time it was a completely new word in the Armenian diplomacy, which justified itself. The international community also assessed the Armenian initiative as worthy one, which is expressed in various EU, RF and US high-level statements.
The Turkish side, which at the time adopted the thesis of regulating all the problems with the neighbors, could not essentially reject the Armenian side's proposal, as a result of which the Zurich Protocols were signed. However, as for their ratification, the Turkish authorities were unable to demonstrate sufficient political will and we witnessed Ankara's preconditions, which contradicted the spirit and logic of the settlement process.
Finally, making sure that the Turkish side does not have enough political will, the Armenian authorities have gone through the cancellation of the protocols. In this process, which lasted several years, official Yerevan has also used its legal instruments, freezing the process of ratification of the protocols by the RA NA, their recalling from the parliament and now their final withdrawal. In addition, before each step, in the UN, PACE and other influential international institutions clear messages were sent to the international community and the official Ankara. In fact, Armenia was guided by rather transparent, step-by-step moves in the initiation and subsequent stages of the Armenian-Turkish normalization process. Due to this kind of behavior, it became clear for the international community that the side, which broke the process is Turkey, and Armenia is a reliable partner that is loyal to its commitments.
To summarize, Armenia's ''football diplomacy'' is a good manifestation of pragmatic policy, but at the same time a missed opportunity for both Turkey and the whole region. Regardless of the outcome, the Armenian side, with its very important achievement, was involved in this process 10 years ago, and both for the international community and the power centers it is already obvious that Armenia is not an obstacle to the normalization of the Armenian-Turkish relations.