Մերկելին կանցլեր ընտրելու շուրջ քվեարկությունը տեղի կունենա մարտի 14-ին
Գերմանիայի կանցլերի պաշտոնի համար Բունդեսթագը կանցլեր Անգելա Մերկելի թեկնածության շուրջ կքվեարկի մարտի 14-ին: Կիրակի օրը այս լուրը հաստատել է Քրիստոնեա-դեմոկրատական և քրիստոնեա-սոցիալական միությունների խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ֆոլկեր Քաուդերը, հայտնում է «Արմենպրեսը»:
Ավելի վաղ քվեարկության օրվա մասին հայտնել Էին Գերմանիայի մի շարք զանգվածային լրատվամիջորցներ: Քաուդերը նշել Է, որ օրը համաձայնեցրել Է Բունդեսթագում Գերմանիայի Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության խմբակցության նախագահ Անդրեա Նալեսի հետ:
«Մենք համակարծիք ենք, որ դա պետք է տեղի ունենա մարտի 14-ին»,- ասել Է նա: Ինչպես սպասվում Է, Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը պատգամավորներին Մերկելի թեկնածությունը կառաջարկի արդեն մարտի 5-ին: Բունդեսթագում քվեարկությունը կլինի գաղտնի: ՔԴՄ/ՔՍՄ-ն և ԳՍԴԿ-ն խորհրդարանում ունեն 399 տեղ 709-ից, ուստի Մերկելի վերընտրության հետ կապված ոչ մի կարգի խնդիրներ չպետք Է ծագեն:

Голосование по вопросу избрания Меркель канцлером пройдет 14 марта
Бундестаг проголосует по кандидатуре Ангелы Меркель на пост канцлера ФРГ 14 марта. Это подтвердил в воскресенье глава парламентской фракции Христианско-демократического и Христианско-социального союзов Фолькер Каудер, передает ТАСС.
Каудер отметил, что согласовал дату с председателем фракции Социал-демократической партии Германии Андреа Налес в Бундестаге. "Мы едины во мнении, что это должно произойти 14 марта", - сказал он.
Голосование в Бундестаге будет тайным. ХДС/ХСС и СДПГ имеют в парламенте 399 мест из 709, поэтому никаких проблем с переизбранием Меркель возникнуть не должно. Правительство официально приступит к своей работе после того, как президент ФРГ вручит Меркель и членам ее нового кабинета грамоты о назначении.