Ֆլորիդայում զինված կամավորներին թույլատրել են հսկել դպրոցները
ԱՄՆ ֆլորիդա նահանգի սենատը հաստատել է դպրոցներում անվտանգության վերաբերյալ փաստաթուղթը՝ ուղղված զանգվածային սպանությունների կանխարգելմանը:
Փաստաթուղթն, ի թիվս այլնի, պարունակում է կետ, որի համաձայն շերիֆը կարող է դպրոցները հսկելու համար զինված կամավորների ընդունել: Վերջիններս պետք է անցնեն անվտանգության և հրազեն կիրառելու որակավորման բարձրացման 132 ժամյա դասընթաց, ունենա հոգեբույժի թույլտվությունը, իսկ աշխատանքի ընթացքում պարբերաբար թմրանյութերի թեստ անցնեն:
Միևնույն ժամանակ նշվում է, որ ուսուցիչները չեն կարող լինել կամավորական՝ չնայած Թրամփի առաջարկին թույլ տալ ուսուցիչներին զենք կրել:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 14-ին Ֆլորիդայի դպրոցներից մեկում զանգվածային սպանություն էր տեղի ունեցել, որի արդյունքում զոհվել էր 17, վիրավորվել առնվազն 14 մարդ:

Власти Флориды разрешили вооруженным волонтерам охранять школы
Сенат штата Флорида (США) утвердил документ по безопасности в школах, направленный на предотвращение массовых убийств, передает lenta.ru.
Среди прочего, в нем есть пункт, позволяющий шерифу нанимать вооруженных волонтеров, которые будут заниматься охраной школ. Добровольные охранники должны будут пройти 132-часовой курс по безопасности и повышению квалификации в области огнестрельного оружия, получить разрешение от психолога, и в процессе работы сдавать анализы на наркотики.
При этом учителя общеобразовательных школ не смогут быть волонтерами, несмотря на ранее прозвучавшее предложение президента США Дональда Трампа позволить педагогам приходить на занятия с оружием.
Массовое убийство учеников в одной из школ Флориды было совершено 14 февраля. В результате погибли 17 человек и не менее 14 получили ранения. Стрелок Николас Круз был задержан. Позже выяснилось, что он учился в этой школе.