Սերբիայի խորհրդարանը մերժեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու առաջարկը
Սերբիայի խորհրդարանը մերժեց ընդդիմությանը առաջարկը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Հայերի ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը ներկայացրել էր Սերբիայի նախկին վարչապետ Զորան Զիվկովիչը, ով ներկայումս գլխավորում է «Նոր կուսակցություն» քաղաքական ուժը: «Ազատության» սերբական ծառայության հետ զրույցում Զիվկովիչը կարևորել է այդ հարցում պաշտոնական Բելգրադի դիրքորոշումը հստակեցնելը՝ հիշեցնելով, որ 20-րդ դարի ամենամեծ այդ ողբերգությունը ճանաչել են ինչպես Ռուսաստանը, այնպես էլ ամերիկյան նահանգների մեծամասնությունը:
Չնայած այդ սերբական խորհրդարանի որոշմանը՝ Սերբիայի նախագահը մեկն էր այն օտարերկրյա առաջնորդներից, ովքեր 2015 թվականի ապրիլի 24-ին Երևանում մասնակցում էին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառմանը:
Հաղորդվում է, որ վերջին տասնամյակում նման առաջարկներ մի քանի անգամ ներկայացվել են սերբական խորհրդարանում, սակայն դրանք մշտապես մերժվել են:

Парламент Сербии отклонил предложение о признании Геноцида армян
Парламент Сербии отклонил предложение оппозиции о признании Геноцида армян, сообщает Радио Азатутюн.
За последнее десятилетие подобные предложения несколько раз были представлены в парламенте Сербии, однако они всегда отклонялись, сообщает балканская служба Радио Свободная Европа/Радио Свобода (РСЕ/РС).
Резолюцию, признающую геноцид 1,5 миллионов армян в Османской Турции, на этот раз представил бывший премьер-министр Сербии Зоран Зивкович, который в настоящее время возглавляет политическую силу "Новая партия". В беседе с сербской службой РСЕ/РС Зивкович подчеркнул важность уточнения позиции официального Белграда в этом вопросе, напомив, что эта величайшая трагедия 20-го века была признана как Россией, так и большинством штатов США.
Президент Сербии был одним из тех иностранных лидеров, которые 24 апреля 2015 года в Ереване приняли участие в мероприятии, посвященном 100-летию Геноцида армян.
"Мы не могли не быть здесь, мы даже не рассматривали возможность не приехать", - в мемориальном комплексе жертв Геноцида армян Цицернакаберд в Ереване заявил тогдашний президент Сербии Томислав Николич.