Տաջիկստանի նախագահը պետծառայողներին պարտադրել է նախավարժանք անել
Տաջիկստանում բոլոր պետական գերատեսչությունների, ծառայությունների և կազմակերպությունների աշխատակիցներին պարտադրել են շաբաթ օրերին մասնակցել առավոտյան նախավարժանքին: Այս մասին հայտարարերել է երկրի Երիտասարդության և սոպորտի հարցերով հանձնաժողովի ղեկավար Ահմադ Աբդուլզոդուն:
«Տաջիկստանի նախագահի գործադիր կոմիտեն հաստատել է միջոցառումների ցանկ, որի համաձայն՝ երկրի բոլոր քաղաքներում և շրջաններում մինչև տարեվերջ ամեն շաբաթ օր անց է կացվելու առավոտյան նախավարժանք»,- նշել է նա:
Աբդուլզոդուի խոսքով՝ առավոտյան նախավարժանքի նախաձեռնությունը Տաջիկստանի նախագահի գործադիր կոմիտեինն է:
Նախորդ տարվա հունվարից  շաբաթական երկու անգամ նախավարժանքով, կրոսով և լողով են զբաղվում Տաջիկստանի ՆԳՆ բոլոր աշխատակիցները: Սպորտին ժամանակ հատկացնել նրանց  հարկադրել է նախարարության ղեկավար Ռամազոն Ռահիմզոդան, որպեսզի ուժայիններն ազատվեն ավելորդ քաշից և ձեռք բերեն լավ ֆիզիկական վիճակ:

Президент Таджикистана обязал госслужащих делать зарядку
В Таджикистане сотрудников всех государственных ведомств, учреждений и организаций обязали по субботам участвовать в утренней зарядке. Об этом заявил глава Комитета по делам молодежи и спорта страны Ахтама Абдуллозоду.
"Исполнительный аппарат президента Таджикистана утвердил план мероприятий, согласно которому утренняя зарядка будет проводиться каждую субботу до конца года во всех городах и районах страны", — сказал он.
По словам Абдуллозоды, инициатор субботней зарядки — исполнительный аппарат президента Таджикистана.
С января прошлого года зарядкой, кроссом и плаванием два раза в неделю занимаются все сотрудники МВД Таджикистана. Уделять время спорту их обязал глава министерства Рамазон Рахимзода, чтобы силовики привели себя в хорошую физическую форму и избавились от лишнего веса.