Բրիտանիան կասեցնում է Ռուսաստանի հետ երկկողմ շփումները
Գլխավոր հետախուզության վարչության նախկին գնդապետ Սերգեյ Սկրիպալի թունավորման դեպքի առիթով Մեծ Բրիտանիան դադարեցնում է Ռուսաստանի Դաշնության հետ երկկողմ շփումները, այդ թվում՝ չեղարկում է Ռուսաստանի Դաշնության արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովին ուղարկված Լոնդոն այցելելու հրավերը: Այս մասին չորեքշաբթի Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում հայտարարել է  երկրի վարչապետ Թերեզա Մեյը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստ»-ին։
Բրիտանիան Ռուսաստանին մեղադրում է Սկրիպալի և նրա դստեր թունավորման մեջ։
Հիշեցնենք, որ 66-ամյա նախկին լրտես Սերգեյ Սկրիպալին և նրա 33-ամյա դստերը դիտավորյալ թունավորել են նյարդապարալիտիկ գազով Լոնդոնից մոտ 100 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող Սալսբուրի ավանում։ Նրանք այժմ ծայրահեղ ծանր վիճակում են:
Սկրիպալը Ռուսաստանում 2006 թվականին դատապարտվել էր Մեծ Բրիտանիայի օգտին լրտեսելու համար, իսկ 2010 թվականին նրան ներում է շնորհվել երեք այլ ռուսների հետ: Սկրիպալն ապաստան էր ստացել Մեծ Բրիտանիայում:

Британия приостанавливает двусторонние связи с Россией
Британия в связи с отравлением работавшего на британские спецслужбы бывшего офицера ГРУ Сергея Скрипаля приостанавливает двусторонние контакты с РФ, в том числе, отзывает приглашение главе МИД РФ Сергею Лаврову посетить Лондон, заявила, выступая в среду в парламенте, премьер-министр Великобритании Тереза Мэй, передает РИА Новости.
Британия обвиняет в отравлении Скрипаля и его дочери российское государство.
"После этого вопиющего инцидента мы не можем оставлять отношения на прежнем уровне… Поэтому мы приостанавливаем все двусторонние контакты на высоком уровне, в том числе отзываем приглашение министру иностранных дел Сергею Лаврову", - сказала Мэй.
Глава МИД РФ Сергей Лавров назвал чушью обвинения в причастности Москвы к отравлению Скрипаля, но отметил, что Россия готова сотрудничать с Великобританией по этому делу, если Лондон выполнит свою часть обязательств в рамках Конвенции о запрещении химического оружия.