Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Մեծ Բրիտանիայի և ԱՄՆ-ի առաջնորդները դատապարտել են Սկրիպալի վրա հարձակումը
Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Մեծ Բրիտանիայի եւ ԱՄՆ-ի առաջնորդները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ ռուսական նախկին լրտես Սերգեյ Սկրիպալի թունավորման հարցով, գրում է Reuters–ը։
«Մենք՝ Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Մեծ Բրիտանիայի եւ ԱՄՆ-ի առաջնորդներս, դատապարտում ենք մարտի 4-ին Սոլսբերիում Սերգեյ եւ Յուլիա Սկրիպալների վրա հարձակումը։ Ռուսաստանի կողմից մշակված ռազմական նշանակության նյարդային թույնի օգտագործումը Երկրորդ պատերազմից ի վեր նյարդային թույնի օգտագործման առաջին դեպքն է Եվրոպայում։
Սա հարձակումը է մեծ Բրիտանիայի ինքնիշխանության վրա եւ պետության կողմից այսպիսի գործողությունները Քիմիական զենքի մասին կոնվենցիայի եւ միջազգային իրավունքի  ակնհայտ խախտում է, ինչպես նաեւ սպառնում է մեզ բոլորիս»

Лидеры Франции, Германии, Великобритании и США осудили нападение на Скрипаля
Лидеры Франции, Германии, Великобритании и США выступили с совместным заявлением по поводу отравления бывшего российского шпиона Сергея Скрипаля и его дочери в Англии, сообщает Reuters
«Мы, лидеры Франции, Германии, Соединенных Штатов и Соединенного Королевства, осуждаем нападение, на Сергея и Юлию Скрипаль в Солсбери,  4 марта. Использование боевого нервного агента, разработанного Россией, - первый случае применения неравного агента в Европе со времен Второй мировой войны.
Это нападение на суверенитет Великобритании, и любое такое действие с участием государства является явным нарушением Конвенции о химическом оружии и нарушением международного права,  а также угрожает всем нам».
Четыре страны призвали Россию обеспечить полноценный доступ Организации по запрещению химического оружия к своей программе по нервном агенту «Новичок».