Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Մեծ Բրիտանիայի և ԱՄՆ-ի առաջնորդները դատապարտել են Սկրիպալի վրա հարձակումը
Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Մեծ Բրիտանիայի եւ ԱՄՆ-ի առաջնորդները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ ռուսական նախկին լրտես Սերգեյ Սկրիպալի թունավորման հարցով, գրում է Reuters–ը։
«Մենք՝ Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Մեծ Բրիտանիայի եւ ԱՄՆ-ի առաջնորդներս, դատապարտում ենք մարտի 4-ին Սոլսբերիում Սերգեյ եւ Յուլիա Սկրիպալների վրա հարձակումը։ Ռուսաստանի կողմից մշակված ռազմական նշանակության նյարդային թույնի օգտագործումը Երկրորդ պատերազմից ի վեր նյարդային թույնի օգտագործման առաջին դեպքն է Եվրոպայում։
Սա հարձակումը է մեծ Բրիտանիայի ինքնիշխանության վրա եւ պետության կողմից այսպիսի գործողությունները Քիմիական զենքի մասին կոնվենցիայի եւ միջազգային իրավունքի  ակնհայտ խախտում է, ինչպես նաեւ սպառնում է մեզ բոլորիս»

The leaders of Britain, the US, Germany and France have released a joint statement strongly condemning the Salisbury nerve agent attack as "an assault on UK sovereignty" and saying it is highly likely Russia was behind it, The Guardian reports.
The statement said the use of novichok "constitutes the first offensive use of a nerve agent in Europe since the second world war", noting that the four leaders "abhor the attack that took place against Sergei and Yulia Skripal".
"It is an assault on UK sovereignty and any such use by a state party is a clear violation of the chemical weapons convention and a breach of international law," the statement reads.