ՀԱՊԿ ԽՎ-ն պարտավոր է խիստ դատապարտել Ադրբեջանի քաղաքականությունը. Էդուարդ Շարմազանով
Սանկտ Պետերբուրգում աշխատանքային այցով գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 16-ին Տավրիդյան պալատում հանդիպել է ՀԱՊԿ ԽՎ պատասխանատու քարտուղար Պյոտր Ռյաբուխինի հետ:
ՀՀ ԱԺ լրատվական ծառայության փոխանցմամբ կողմերը կարևորել են ՀԱՊԿ անդամ երկրների խորհրդարանների համագործակցության ամրապնդումը, անդրադարձել նաև ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում առկա հակամարտություններին: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը կարևորել է հակամարտությունների բացառապես խաղաղ կարգավորումը:
«Ադրբեջանի ղեկավարության ապակառուցողական հայտարարություններն ու գործողությունները դատապարտելի են: ՀԱՊԿ ԽՎ-ը պարտավոր է խիստ արձագանքել դրանց»,- նշել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի վերջին զորավարժություններն իրականացվում են միջազգային չափանիշների խախտումով:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն իրենց համաձայնությունն են հայտնել ռազմական հռետորաբանության անթույլատրելիության հարցում:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Գագիկ Մելիքյանը, Տաճատ Վարդապետյանը և ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ Ազգային ժողովի մշտական ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը:

Шармазанов: ''ПА ОДКБ обязано строго осудить политику Азербайджана''
6 марта находящийся с рабочим визитом в Санкт-Петербурге вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился в Таврическом дворце с ответственным секретарем ПА ОДКБ П.Рябухиным.
Как передает пресс-служба НС Армении стороны подчеркнули важность укрепления сотрудничества парламентов стран-членов ОДКБ, обратились также к существующим конфликтам в зоне ответственности ОДКБ. Вице-спикер НС особо выделил исключительно мирное урегулирование конфликтов.
''Деструктивные заявления и действия руководства Азербайджана предосудительны. ПА ОДКБ обязано остро реагировать на них'', - отметил Э.Шармазанов.
По его словам, последние военные учения Азербайджана проводятся с нарушением международных норм.
В ходе встречи стороны согласились в неприемлемости милитаристской риторики.
Во встрече участвовали также депутаты НС Г.Меликян, Т.Вардапетян и Постоянный представитель НС РА в МПА СНГ Г.Чилингарян.