ՀԱՊԿ ԽՎ-ն պարտավոր է խիստ դատապարտել Ադրբեջանի քաղաքականությունը. Էդուարդ Շարմազանով
Սանկտ Պետերբուրգում աշխատանքային այցով գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 16-ին Տավրիդյան պալատում հանդիպել է ՀԱՊԿ ԽՎ պատասխանատու քարտուղար Պյոտր Ռյաբուխինի հետ:
ՀՀ ԱԺ լրատվական ծառայության փոխանցմամբ կողմերը կարևորել են ՀԱՊԿ անդամ երկրների խորհրդարանների համագործակցության ամրապնդումը, անդրադարձել նաև ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում առկա հակամարտություններին: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը կարևորել է հակամարտությունների բացառապես խաղաղ կարգավորումը:
«Ադրբեջանի ղեկավարության ապակառուցողական հայտարարություններն ու գործողությունները դատապարտելի են: ՀԱՊԿ ԽՎ-ը պարտավոր է խիստ արձագանքել դրանց»,- նշել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի վերջին զորավարժություններն իրականացվում են միջազգային չափանիշների խախտումով:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն իրենց համաձայնությունն են հայտնել ռազմական հռետորաբանության անթույլատրելիության հարցում:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Գագիկ Մելիքյանը, Տաճատ Վարդապետյանը և ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ Ազգային ժողովի մշտական ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը:

The CSTO PA Should Strictly Respond to Azerbaijan’s Destructive Actions
On March 16, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov being on a working visit in Saint Petersburg met with the CSTO PA Secretary-in-charge Pyotr Ryabukhin in Tauride Palace, the press service of the RA NA informs.
The sides highlighted the strengthening of cooperation of the parliaments of the CSTO PA member countries, also touched upon the conflicts existing in the zone of CSTO responsibility. The RA NA Deputy Speaker highlighted the exclusively peaceful settlement of the conflicts.
“The destructive statements and actions of Azerbaijan’s leadership are condemnable. The CSTO PA should strictly respond to them,” Edaurd Sharmazanov noted.
In his word, the last military exercises of Azerbaijan are carried out by the violation of the international standards.
During the meeting the sides agreed on the inadmissibility of the bellicose rhetoric.
The RA NA deputies Gagik Melikyan, Tatshat Vardapetyan and the Permanent Representative of the RA National Assembly to IPA CIS Hayk Chilingaryan also took part in the meeting.