Քննարկվել են Արցախում ՏՏ ոլորտի զարգացման հեռանկարները
ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի տեղակալ Ամալյա Եղոյանն Արցախում հանդիպել է Արցախի Հանրապետության էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարար Լևոն Գրիգորյանին, հայտնում են ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեղնոլոգիաների նախարարությունից:
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի (EIF) տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը։
Ողջունելով գործընկերներին՝ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել շարունակական գործակցության համար և ներկայացրել այն ձեռքբերումները, որոնք ձևավորվել են Արցախի ՏՏ ոլորտում։
Ամալյա Եղոյանը նշել է, որ նախարարության կողմից կա նախաձեռնություն՝ հզորացնել, զարգացնել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտն Արցախում, Հայաստանի փորձը բերել Արցախ, կրթություն - բիզնես կապի շնորհիվ նպաստել աշխատատեղերի ստեղծմանը, հնարավորությունների ուղղորդմանը դեպի Արցախ:
Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի (EIF) տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանն ընդգծել է, որ եթե 2-3 տարի առաջ Արցախում շատ քչերն էին հավատում, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները կարող են դառնալ իրականություն, ապա այսօր արդեն կարող են փաստել, որ առաջին քայլերը շատ հաջող են:
Այցի ընթացքում նախատեսվում է փոխնախարարի այցը նաև Արցախի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կենտրոն, որտեղ նա հանդիպումներ կունենա ոլորտի մասնագետների հետ։

Perspectives of IT Sector Development in Artsakh Were Discussed
Amalya Eghoyan, Deputy Minister of Transport, Communication and Information Technologies of Armenia, met with Levon Grigoryan, Minister of Economy and Industrial Infrastructures of Artsakh, in Artsakh, official page Press Service Ministry of Transport, Communication and Information Technologies of RA.
Bagrat Engibaryan, Director of the Enterprise Incubator Foundation (EIF) attended the meeting.
Upon welcoming the colleagues, the Minister expressed gratitude for the continued  cooperation and introduced the achievements formed in the IT sector of Artsakh.
Amalya Eghoyan noted that the Ministry has an initiative to empower and develop the IT sphere in Artsakh, bring the Armenian experience to Armenia, contribute to the creation of job vacancies and direct opportunities to Artsakh based on the education-business relations.
Bagrat Engibaryan, Director of EIF emphasized that if 2-3 years ago in Artsakh few people believed that information technologies could become reality, today they can already state that the first steps are very successful.
During the visit, the Deputy Minister will also visit the Center for Information Technology of Artsakh, where she will meet with the specialists of the sphere.