Արցախը զարգացնում է ԱՄՆ հետ համագործակցությունը տարբեր մակարդակներում
Շարունակվում է Արցախի Հանրապետության նախագահի, արտգործնախարարի և մի շարք այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների այցն Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ: Այցի շրջանակներում հայկական պատվիրակությունն ԱՄՆ կոնգրեսում հանդիպումներ է ունեցել ԱՄՆ կոնգրեսականների հետ, մասնակցել ԱՄՆ Կոնգրեսում կազմակերպված ընդունելությանը՝ նվիրված Արցախյան շարժման 30-րդ տարեդարձին: ԱՄՆ պաշտոնյաներին հանդիպելուց զատ, Արցախի Նախագահն ԱՄՆ Ազգային շահերի կենտրոնում հանդիպումներ է ունեցել ամերիկացի մի խումբ գիտնականների ու փորձագետների հետ: Նշենք, որ ԱՄՆ Ազգային շահերի կենտրոնը ստեղծվել է ԱՄՆ 37-րդ Նախագահ Ռիչարդ Նիքսոնի կողմից 1994 թվականին` որպես Խաղաղության և Անկախության Նիքսոնի կենտրոն: Կենտրոնի մասնագետներն իրականացնում են քաղաքական խորհրդատվություն ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության շուրջ, ինչպես նաև հրատարակում են միջազգային բարձր վարկանիշ ունեցող National Interest պարբերականը:
ԱՄՆ-ում հայկական պատվիրակությունը նաև հանդիպումներ է ունեցել Վաշինգտոնում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչության, Վաշինգտոնում ՀՀ դեսպանատան, Ամերիկայի հայկական ազգային կոմիտե (ԱՀԱԿ), ՀՅԴ Արևելյան Ամերիկայի կենտրոնական կոմիտեի, Ռամկավար ազատական կուսակցության գերագույն խորհրդի  և ԱՄՆ-ում հայկական այլ կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ:
ԱՄՆ Արցախի նախագահի և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների այցը և այցի ընթացքում տեղի ունեցած հանդիպումները հատկապես կարևորում են, եթե այն դիտարկում ենք հետևյալ երեք հարթություններում:
ԱՄՆ կոնգրեսականների հետ տեղի ունեցած հանդիպումները թույլ կտան էլ ավելի ակտիվացնել, ամրապնդել և ընդլայնել Արցախի և ԱՄՆ օրենսդիր մարմնի միջև առ այսօր հաստատված կապերը, ինչը հիմք կծառայի հետագայում ևս ԱՄՆ կոնգրեսում ավելի ակտիվ  բարձրաձայնելու հայկական կողմերի շահերից բխող հարցեր և հանդես գալու տարբեր նախաձեռնություններով: Բացի այդ կոնգրեսականների հետ հաստատաված ամուր կապերը թույլ կտան որպեսզի նրանք ֆորսմաժորային իրավիճակներում հանդես գան արտաքին աշխարհի համար «առաջին զանգ հնչեցնողները»՝ ԱՄՆ կոնգրեսում և միջազգային տարբեր կազմակերպություններում, որտեղ նրանք ներկայացված են, բարձրաձայնելով Արցախին սպառնացող վտանգի մասին: Հետագայում այս ուղղությամբ կապերի հետագա ակտիվացմանը կարող է նպաստել նաև ԱՄՆ նահանգների մակարդակով (հատկապես այն նահանգները, որոնք ճանաչել են Արցախի անկախությունը) կոնգրեսականների և կուսակցությունների հետ առկա կապերի ընդլայնումը և նորերի հաստատումը:
Կարևոր էին նաև հայկական պատվիրակության հանդիպումներն ամերիկյան փորձագիտական, գիտական շրջանակների հետ: Այս ուղղությամբ հաստատված  ամուր գործընկերային կապերը թույլ կտան բարձրացնել Արցախի սուբյեկտայնությունը հանրային մակարդակում: Կարևոր է, որ այս ուղղությամբ իրականացվող համագործակցության շրջանակներում հնարավոր լինի հասնել նրան, որ միջազգային հեղինակություն վայելող ամերիկյան վերլուծական կենտրոնները և վերլուծաբաններն իրենց աշխատանքներում ավելի հաճախ անդրադառնան Ղարաբաղյան հակամարտությանը՝ ներկայացնելով այս հարցում հայկական կողմերի շահերից բխող տեսակետներ: Էական է նաև, որ այս ուղղությամբ իրականացվող համագործակցությունը նպաստի Արցախի վերլուծական ներուժի զարգացմանը և Արցախում գիտակրթական ոլորտի ներկայացուցիչները հնարավորություն ստանան ավելի ակտիվ մասնակցել փոխանակման և այլ ծրագրերի:
Եվ վերջապես, Սփյուռքի հայկական կառույցների հետ Արցախի նախագահի և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հանդիպումները թույլ կտան հաստատել Սփյուռքի հետ ավելի ակտիվ երկխոսության մշակույթ, ինչը թույլ կտա մեծացնել Սփյուռքի ներգրավածությունն Արցախում տեղի ունեցող տարբեր գործընթացներին` ամրապնդելով Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը:

Арцах развивает сотрудничество с США на разных уровнях
Визит президента, министра иностранных дел и ряда других высокопоставленных чиновников Республики Арцах в Соединенные Штаты Америки завершился. В рамках визита армянская делегация в Конгрессе США встретилась с американскими конгрессменами, приняла участие в организованном в Конгрессе приеме, посвященном 30-летию Арцахского движения. Помимо встречи с американскими чиновниками, президент Арцаха встретился с группой американских ученых и экспертов Центра национальных интересов США. Отметим, что Центр национальных интересов США был создан 37-ым президентом Ричардом Никсоном в 1994 году как Центр мира и независимости Никсона. Специалисты центра осуществляют политические консультации по вопросам внешней политики США, а также публикуют имеющее высокий международный рейтинг издание National Interest.
В США армянская делегация также провела встречи с представителями постоянного представительства Республики Арцах в Вашингтоне, посольства РА в Вашингтоне, Армянского национального комитета Америки (АНКА), Центрального комитета АРФ "Дашнакцутюн" Восточного побережья США, Верховного совета партии ''Рамкавар-Азатакан'' и других армянских организаций в США.
Официальный визит президента Арцаха и других высокопоставленных чиновников в США и встречи в ходе визита особенно важны, если это рассматривать в следующих трех измерениях.
- Встречи с американскими конгрессменами позволят еще больше активизировать, укрепить и расширить установленные по сей день связи между законодательными органами Арцаха и США, что послужит основой для дальнейшего более активного обнародования в Конгрессе США вопросов, связанных с интересами армянских сторон и выступления с различными инициативами. Кроме того, тесные связи с конгрессменами позволят, чтобы в форс-мажорных ситуациях они выступали первыми в Конгрессе США и различных международных организациях, где они представлены, поднимая вопросы опасности, угрожающей Арцаху. В дальнейшем развитию отношений в этом направлении может способствовать также углубление нынешних и установление новых отношений с конгрессменами и партиями на уровне штатов США (особенно с теми штатами, которые признали независимость Арцаха).
- Важны также встречи арцахской делегации с экспертными и научными кругами США. Установленные в этом направлении прочные партнерские связи позволят повысить субъектность Арцаха на общественном уровне. Важно, что в рамках сотрудничества в этом направлении можно будет достичь того, чтобы авторитетные американские аналитические центры и аналитики в своих работах все чаще обращались к карабахскому конфликту, представляя в этом вопросе точку зрения армянских сторон. Существенно также, чтобы осуществляемое в этом направлении сотрудничество способствовало развитию аналитического потенциала Арцаха, и представители научно-образовательной сферы в Арцахе получили возможность более активно участвовать в обмене и других программах этой области.
- И, наконец, встречи президента и других высокопоставленных чиновников Арцаха с армянскими структурами диаспоры позволят установить с диаспорой более активный культурный диалог, что позволит увеличить вовлеченность диаспоры в происходящие в Арцахе различные процессы, укрепляя триединство Армения - Арцах - Диаспора.