Ինչպես են Արցախի աղջիկ կադետներն ուսում ստանում տղաների ռազմական վարժարանում (լուսանկարներ)
Արցախի Քրիստափոր Իվանյանի անվան ռազմամարզական վարժարանն աղջիկ կադետներ է ընդունում 2015 թվականից, սակայն միայն 2016 թվականի քառօրյա պատերազմից հետո ավելացավ աղջիկների հոսքը: Այսօր արդեն 16 աղջիկ է սովորում Ստեփանակերտում գտնվող վարժարանում:
Ընդհանուր առմամբ, այստեղ կրթություն է ստանում 14-17 տարեկան 110 ուսանող` ռազմական ոլորտում պոտենցիալ ծառայություն ծավալելու նպատակով: Դասավանդումը կատարվում է Ղարաբաղի միջնակարգ դպրոցների ուսումնական պլանով, սակայն կադետները սովորում են նաև ձեռնամարտ, զինվորական պատրաստություն և ինքնաձիգից կրակել:
Աղջիկ կադետների համար կարծրատիպերը կոտրելն ուսման ամենադժվար մասն է:
Նրանց մեծ մասը երկար պայքարից հետո է կարողացել ստանալ ծնողների համաձայնությունը վարժարան ընդունվելու համար: Ղարաբաղում շատերը դեռևս կովկասյան ավանդական այն համոզմանն են, թե կինը պետք է  ընտանիքի մասին հոգ տանի, իսկ ռազմական գործը թողնի տղամարդկանց:
Օրինակ Ավանեսյանների ընտանիքի բոլոր անդամները դեմ էին Արփինեի որոշմանը, բացի հորից, ով 90-ականների սկզբին մասնակցել է Ղարաբաղյան պատերազմին:
«Ծննդյանս օրը, երբ բոլոր հյուրերը հեռացան, հայրիկս ընտանիքի անդամներին ասաց, որ ես ընդունվելու եմ վարժարան, և որ այդ հարցն այլևս քննարկման ենթակա չէ: Ոչ մեկը չհակաճառեց հայրիկիս»,-ասում է Արփինեն:
Վարժարանի պետ, փոխգնդապետ Վահրամ Հակոբյանի խոսքով, առաջնագծից բացի, կանայք արդեն ծառայում են Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության Բանակի տարբեր ստորաբաժանումներում:
Հակոբյանը պատմում է, որ 2013-ին Մոսկվայի Սուվորովի անվան ռազմական ուսումնարան այցելելուց հետո, դիմեց Ղարաբաղի պաշտպանության նախարարությանն իրենց վարժարանում ևս աղջիկ կադետներ ընդունելու որոշման համար:
«Սուվորովի ռազմական ուսումնարանում աղջիկ կադետներ տեսնելուց հետո ես մտածեցի, ինչու մենք էլ հնարավորություն չենք տալիս աղջիկներին դառնալու ռազմական ոլորտի պրոֆեսիոնալներ: Վստահ եմ, որ նյութատեխնիկական աջակցության բաժանմունքներում աշխատանքներ կան, որոնք կարող են իրականցվել ինչպես տղամարդկանց, այնպես էլ կանանց կողմից»,-ասում է նա:
Հակոբյանը բացառում է կանանց առաջնագիծ ուղարկելը` նշելով, որ դա նրանց տեղը չէ:
«Չայխանայի» հետ զրույցում աղջիկ կադետները նշեցին, որ իրենց տղա դասընկերների մեծ մասը մինչև հիմա էլ մտածում է, որ ո՛չ բանակում և ո՛չ էլ ռազմական վարժարանում աղջիկներ չպետք է լինեն:
Տղա կադետներն ակնհայտորեն չեն դժգոհում աղջիկ կուրսեցիներ ունենալուց, սակայն նրանցից ոմանք իգական սեռի ներկայացուցիչներին ընկալում են ավելի շատ որպես օգնականների, քան ընդունում են որպես հավասարի:
16-ամյա Լենա Ամիրխանյանը երկրորդ տարին է սովորում է վարժարանում, իր տղա համակուրսեցու բերած պատճառներից և ոչ մեկը հիմք չի ծառայել վարժարան ընդունվելու համար: Ընդհակառակը նրա նպատակը ռազմական ինժեներ դառնալն է:
Ռազմական գործը նրան գրավել էր դեռեւս 2015 թվականին, երբ ընտանիքը Դիլիջանից տեղափոխվեց Ղարաբաղ, երբ մայրն ուսուցչի աշխատանք էր գտել գյուղերից մեկում: Սակայն, Լենայի խոսքով, 2016 թվականի քառօրյա պատերազմը ավելի ամրացրեց վարժարան ընդունվելու իր որոշումը:
«Ես սիրում եմ փոքրամասնության մեջ լինել և այդպիսով տարբերվել հասարակությունից»,-ասում է Լենան:
Աղջիկները և տղաները կրում են նույն համազգեստը, և վարժարանը դեռ ամբողջությամբ հարմարեցված չէ աղջիկ ուսանողների համար: Կան առանձին զուգարաններ, սակայն չկան գիշերելու առանձին սենյակներ: Ի տարբերություն տղաների, աղջիկների մեծ մասը չի գիշերում վարժարանում, բացառությամբ երկուսի, որոնք բնակարանային խնդրի պատճառով ստիպված մնում են վարժարանում հատկացված հատուկ սենյակում։
Տնօրեն Հակոբյանը հավաստում է, որ իրենք նախատեսում են կառուցել նոր զորանոց, որը կկարողանա գիշերակաց ապահովել մինչև 30 աղջիկ կադետների համար:
Վարժարանից կամ համալսարանից հետո շրջանավարտները պետք է ծառայեն զինված ուժերում, բայց նրանք պարտավորված չեն շարունակել ռազմական կարիերան:

"Мне нравится быть в меньшинстве": карабахские девушки-кадеты (фотографии)
Рассказ о карабахских девушках-кадетах появился на сайте Chai-khana.org. Приводим очерк Кнар Бабаян  без сокращений и изменений: "Примерно два года назад 16-летняя Арпинэ Аванесян получила то, что она описывает как лучший подарок на день рождения. Хотя это, наверное, не то, о чем мечтают остальные подростки -  согласие родителей на поступление в военную гимназию.
Военно-спортивная гимназия им. Христофора Иваняна была открыта в 2015-ом году. Однако после четырехдневной войны в начале апреля 2016 года учреждение объявило, что девушки тоже могут поступать в гимназию. Арпинэ и есть одна из 16 девушек-кадетов.
Гимназия находится в Степанакерте. Здесь учатся 110 кадетов в возрасте от 14 до 17 лет, и их ждет военная карьера. Обучение осуществляется на основе учебного плана государственных школ Карабаха, но вдобавок здесь учат рукопашному бою, проходят боевую подготовку и т.п. Однако самой трудной для женщин-курсантов оказалось нарушение стереотипов.
Большинство девушек, поступивших в училище, говорит, что родители согласились на поступление только после долгой борьбы. В Карабахе, по-прежнему, сохраняется консервативное кавказское мышление.
Например, вся семья Ануш Аванесян выступала против того, чтобы она поступила в военное училище, кроме отца, который в начале 1990-ых годов воевал в карабахской войне с Азербайджаном.
"После того, как гости ушли [дома отмечали день моего рождения], отец сообщил всей семье, что я хочу поступить в военную гимназию, и это уже не обсуждается, - вспоминает она. - Никто из членов семьи и слова неодобрения сказать не смог".
Женщины уже служат во всех частях вооруженных сил Карабаха, их нет только на фронте, говорит подполковник Ваграм Акопян, директор военного училища (доступных официальных данных об их числе нет)
Акопян утверждает, что после его визита в 2013 году в Московское суворовское военное училище (престижное государственное военное образовательное, основанное в советское время, где также учатся девушки-курсанты), правительство приняло решение о том, что карабахская военно-спортивная гимназия также должна пойти этим путем.
"Увидев девушек-курсантов в Суворовском военном училище, я подумал - почему мы не должны давать нашим девушкам возможность стать  профессионалами в военном деле? - говорит он и продолжает - я уверен, что в отделах, связанных с материально-технической поддержкой, есть работа, которую могут выполнять и женщины, и мужчины".
Он категорически против подготовки девушек к боевым операциям - по ему мнению, женщинам там не место. Однако опрошенные девушки-кадеты отмечают, что не все их однокурсники одобряют их учебу в академии вообще. Мужчины-курсанты открыто не возражают против присутствия однокурсниц, но некоторые парни видят в них больше помощниц, чем равных им.
Женщины в карабахской армии работают в подразделениях ПВО, связистами или медсестрами.
"История показывает, что женщины всегда стояли за своих мужей. Наши девушки продолжают эту традицию сегодня", - замечает он.
Как и в армии, курсанты принимают участие в ежегодной церемонии принятия клятвы. В начале каждого учебного года они обязуются посвящать себя учебе.
Шестнадцатилетняя Лена Амирханян, которая уже на втором курсе гимназии, поступила сюда по этой причине. Скорее, ее цель - стать военным инженером.
Что-то в работе военного уже привлекало ее, когда в 2015 году ее семья переехала из города Дилижан в Карабах, где ее мать нашла работу. А апрельская война 2016 года, по ее словам, "подтолкнула" ее. "Мне нравится быть в меньшинстве … очень приятно выделяться из всего общества".
Однако гимназия еще не адаптирована к женскому меньшинству. У девушек и парней одинаковая форма. Отдельные туалеты существуют, но отдельного общежития, за исключением одной комнаты для двух девушек, которые не смогли найти подходящее жилье - нет. По словам Акопяна, гимназия планирует построить новую казарму для 30 женщин-курсантов.
Выпускники карабахского училища должны служить в вооруженных силах после получения степени или окончания университета.
Амирханян, однако, уже сделала свой выбор. "Если я не буду служить, это будет означать, что я потратила все эти годы впустую", - говорит она".