Պեսկովը հայտնել է արտաքին քաղաքականությունում Պուտինի առաջնահերթությունը
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ցանկանում է զարգացնել հարաբերություններն աշխարհի տարբեր երկրների, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի հետ, հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը RT հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
Նա նշել է, որ ներքին խնդիրների վրա նախագահի քաղաքականության շեշտադրումը չի հանգեցնի աշխարհից Ռուսաստանի մեկուսացման մեծացման:
Պեսկովի խոսքով՝ Պուտինի պատկերացմամբ՝ արտաքին քաղաքականության հիմնական նպատակը ներքին խնդիրների իրականացման համար հարմարավետ միջավայրի ապահովումն է:
Պեսկովը հավելել է, որ Ռուսաստանը մտադիր չէ մտնել սպառազինությունների մրցավազքի մեջ և պատրաստվում է նվազեցնել ռազմական ծախսերը: Միևնույն ժամանակ նա ընդգծել է, որ միջազգային հարաբերություններում նկատելիորեն ավելի են շատացել սառը պատերազմի տարրերը:

Песков назвал приоритет Путина во внешней политике
Владимир Путин хочет развивать отношения со многими странами, в том числе с США и Европой. Об этом, как передает РИА Новости, заявил пресс-секретарь президента Дмитрий Песков в интервью телеканалу RT.
Он отметил, что акцент политики президента на внутренних делах не приведет к большей изоляции России от мира.
По словам Пескова, основная цель внешней политики в понимании Путина — обеспечение комфортной среды для выполнения внутренних задач. Поэтому президенту нужна поддержка дипломатии, отметил он.
Песков добавил, что Россия не намерена ввязываться в гонку вооружений и планирует снизить военные расходы. При этом он подчеркнул, что в международных отношениях заметно все больше проявлений элементов холодной войны.