Թրամփի հերթական նշանակումը. հնարավոր ազդեցությունը Ղարաբաղյան հակամարտության վրա
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը շարունակում է փոփոխություններ իրականացնել բարձրաստիճան պաշտոնյաների շրջանակում: ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնին հաջորդեց Թրամփի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Հերբերտ Մակմաստերը, ում կփոխարինի Ջորջ Բուշի նախագահության ժամանակ ՄԱԿ-ում ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչ Ջոն Բոլտոնը: Օբյեկտիվության համար պետք է փաստել, որ, ի տարբերություն պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնի, ով միայն Թրամփի Twitter-յան գրառումից էր տեղեկացել իր հեռացման մասին, Մակմաստերն իր փոփոխության մասին Թրամփի հետ, կարծես թե, ուներ նախնական պայմանավորվածություն, ինչի մասին են փաստում միմյանց փոխանցած շնորհակալական նամակները:
Ստորև փորձենք հասկանալ, որոնք կարող են լինել Թրամփի այս որոշման հիմնական պատճառները: Այս համատեքստում հետաքրքրական է փաստել, որ ինչպես ԱՄՆ նորանշանակ պետքարտուղար, ԿՀՎ նախկին տնօրեն Մայք Պոմպեոն, Ջոն Բոլտոնը նույնպես հայտնի է տարբեր հարցերում ունեցած իր կոշտ, պահպանողական դիրքորոշմամբ:
Օրինակ, The Wall Street Journal-ում հրապարակված իր հոդվածում Ջոն Բոլտոնը փորձել է հիմնավորել Հյուսիսային Կորեայի վրա ԱՄՆ կողմից  առաջին հարվածի անհրաժեշտությունը՝ Հյուսիսային Կորեայի վարկաչակարգին որակելով ԱՄՆ համար «անմիջական սպառնալիք»: Նա նմանատիպ դիրքորոշում է հայտնել նաև Իրանի հանդեպ վարած ԱՄՆ քաղաքականության հարցում: The New York Times-ում հրապարակված  «Կանխե′ք Իրանի ռումբը, ռմբակոծե′ք Իրանը» (To Stop Iran’s Bomb, Bomb Iran) վերնագրով հոդվածում նա փորձել է հիմնավորել, որ Իրանի դեմ Արևմուտքի պատժամիջոցները և Իրանի հետ միջուկային համաձայնագիրը չեն կարող որևէ ազդեցություն ունենալ և այս հարցում պետք է ուղղակի դիմել ռազմական ուժի:
Ելնելով վերոնշյալից՝ կարող ենք փաստել, որ ԱՄՆ նախագահի կողմից այս փուլում նման հայացքներ ունեցող Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի նշանակումը պայմանավորված է մայիսին Դոնալդ Թրամփի և Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդի նախատեսված հանդիպումով: Նշանակման մյուս հավանական պատճառ պետք է դիտարկել մայիսի 12-ին նախատեսվող Թրամփի որոշումը՝ կապված Իրանի դեմ պատժամիջոցների չեղարկման որոշման վերանայման հետ:
Թրամփի կողմից պետքարտուղարի, հետագայում նաև Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի պաշտոններում պահպանողական և կոշտ հայացքեր ունեցնող անձանց նշանակումն, ամենայն հավանականությամբ, նպատակ է հետապնդում ամրապնդելու ԱՄՆ դիրքերը Հյուսիսային Կորեայի և Իրանի հետ հարաբերություններում՝ ցույց տալով այս հարցերում ԱՄՆ անզիջում լինելու փաստը: Ուստի, չենք կարող բացառել, որ մոտ ապագայում ականատես կլինենք նաև նշված ուղղություններում ԱՄՆ դիրքորոշման առավել կոշտացման:
Ինչ վերաբերում է մեր անմիջական շահերին ուղղակիորեն առնչվող հարցերին, ապա հետաքրքրական է նկատել, որ իր նախկին ելույթներից մեկում, անդրադառնալով Ղարաբաղյան հակամարտությանը, Ջոն Բոլտոնը հանդես է եկել այս հարցում և ընդհանրապես մեր տարածաշրջանում ԱՄՆ ակտիվ դերակատարության օգտին, ինչը թույլ է տալիս ենթադրել, որ պաշտոնավարման շրջանում ԱՄՆ նախագահի Ազգային անվտանգության հարցերով  նոր խորհրդականը հատուկ ուշադրություն կդարձնի այդ ուղղություններին: Սա բավական դրական ազդեցություն կարող է ունենալ ինչպես Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում, այնպես էլ տարածաշրջանում ընդհանրապես, գերտերությունների ազդեցության հավասարակշռության պահպանման տեսանկյունից:

Очередное назначение Трампа: возможное влияние на карабахский конфликт
Президент США Дональд Трамп продолжает заменять высокопоставленных чиновников на новых соратников. За сменой госсекретаря США Рекса Тиллерсона последовало смещение с поста советника Трампа по национальной безопасности Герберта Макмастера, которого заменит представитель США в ООН во время президентства Джорджа Буша - Джон Болтон. Ради объективности следует отметить, что, в отличие от госсекретаря Рекса Тиллерсона, который узнал о своем смещении с поста только из записи Трампа в Twitter, у Макмастера с Трампом, кажется, была предварительная договоренность, о чем свидетельствуют благодарственные письма, направленные друг другу.
Попытаемся понять, какими могут быть основные причины такого решения Трампа. В этом контексте интересно отметить, что, как и новоназначенный госсекретарь США - бывший директор ЦРУ Майк Помпео, Джон Болтон также известен своей жесткой, консервативной позицией в различных вопросах.
Например, в своей статье в The Wall Street Journal Джон Болтон попытался обосновать необходимость первого удара США по Северной Корее, назвав северокорейский режим "непосредственной угрозой" для США. Он выразил аналогичную позицию в вопросе проводимой США политики в отношении Ирана. В опубликованной в The New York Times статье под заголовком ''Чтобы остановить иранскую бомбу, бомбите Иран'' (To Stop Iran's Bomb, Bomb Iran) он пытался обосновать, что санкции Запада против Ирана и ядерное соглашение с ним не могут иметь какое-либо воздействие, и в этом вопросе нужно просто применить военную силу.
Исходя из вышеизложенного, можем констатировать, что назначение президентом США на этом этапе советника по вопросам национальной безопасности, имеющего подобные взгляды, обусловлено предстоящей встречей Дональда Трампа с лидером Северной Кореи в мае. Другой вероятной причиной назначения нужно рассматривать предстоящее 12-ого мая решение Трампа, связанное с пересмотром решения об отмене санкций против Ирана.
Назначение Трампом госсекретаря и советника по вопросам национальной безопасности - лиц с такими консервативными и жесткими взглядами, скорее всего, преследует цель укрепить позиции США в отношениях с Северной Кореей и с Ираном, указывая на бескомпромиссную позицию США в этих вопросах. Поэтому нельзя исключить, что в ближайшем будущем мы станем свидетелями еще большего ужесточения позиций США в указанных направлениях.
Что касается наших непосредственных интересов, то интересно заметить, что в одном из своих предыдущих выступлений, касаясь карабахского конфликта, Джон Болтон высказался за активную роль США в этом вопросе и вообще в нашем регионе, что позволяет предположить, что на этой должности новый советник президента США по вопросам национальной безопасности уделит особое внимание этим направлениям. Это может иметь вполне положительное влияние как в вопросе карабахского конфликта, так и в регионе в целом - с точки зрения сохранения баланса воздействия сверхдержав на процессы, происходящие здесь.