ԱՄՆ-ի և Կանադայի ղեկավարները քննարկել են «ռուս հետախույզների» արտաքսման հարցը
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն քննարկել են ռուս դիվանագետների արտաքսման հարցը  «Սկրիպալի գոծի» առնչությամբ: Այդ մասին հայտնել է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է «ՌԻԱ» գործակալությունը:
«Նախագահ Դոնալդ Թրամփն այսօր խոսել է Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյի հետ՝ հաստատելու երկու երկրների համերաշխությունը Միացյալ Թագավորության հետ և քննարկելու ռուս հետախույզների համատեղ արտաքսումը՝ Ռուսաստանի կողմից Միացյալ Թագավորության տարածքում ռազմական տիպի քիամիական զենքի օգտագործման ի պատասխան»,- ասվում է Սպիտակ տան հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ Եվրամիության 16 երկրներ, ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ը, Կանադան, Նորվեգիան, Ուկրաինան և մի շարք այլ երկրներ ռուս դիվանագետների արտաքսման մասին որոշում են ընդունել: Մասնավորապես, ԱՄՆ-ի իշխանությունները հայտարարել են, որ արտաքսում են 48 ռուս դիվանագետների և ՄԱԿ-ում ՌԴ-ի ներկայացուցչության 12 աշխատակիցների, ինչպես նաև փակում են Սիեթլում ՌԴ-ի հյուպատոսությունը:

Лидеры США и Канады обсудили высылку "российских разведчиков"
Президент США Дональд Трамп и премьер-министр Канады Джастин Трюдо в понедельник обсудили высылку российских дипломатов в связи с "делом Скрипаля", сообщает пресс-служба Белого дома, передает агентство ''РИА''.
"Президент Дональд Трамп поговорил сегодня с премьер-министром Канады Джастином Трюдо, чтобы подтвердить солидарность обеих стран с Соединенным Королевством и обсудить совместную высылку российских разведчиков в ответ на использование Россией химического оружия военного класса на территории Соединенного Королевства",- говорится в заявлении Белого дома
Ранее 16 стран Евросоюза, а также США, Канада, Норвегия, Украина и ряд других стран приняли решение о высылке российских дипломатов в связи с инцидентом в Солсбери. В частности, власти США объявили, что высылают 48 российских дипломатов и 12 сотрудников миссии РФ при ООН, а также закрывают генконсульство РФ в Сиэтле.