Սաուդյան Արաբիայի գահաժառանգ Մոհամմեդ բին Սալմանը հնարավոր է համարում Իրանի հետ պատերազմը 10-15 տարի անց
Սաուդյան Արաբիայի գահաժառանգ արքայազն Մոհամմեդ բին Սալմանը միջազգային հանրությանը կոչ է արել սաստկացնել Իրանի վրա տնտեսական և քաղաքական ճնշումը՝ տարածաշրջանում ռազմական առճակատումից խուսափելու համար, փոխացում է ՐԻԱ Նովոստին:
Արքայազնի խոսքերով պատժամիջոցները կուժեղացնեն «ռեժիմի վրա ճնշումը»: «Մենք պետք է հաջողության հասնենք, որպեսզի խուսափենք ռազմական հակամարտությունից: Եթե մեզ չհաջողվի հասնել նրան, ինչը փորձում ենք անել, ապա 10-15 տարի հետ Իրանի հետ կարող է պատերազմ սկսվել»,- մասնավորապես նշել է արքայազնը:
Արքայազն Մոհամմեդի ջանքերով Սաուդյան Արաբիան Իրանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները խզել է և ճնշում գործադրել Մերձավոր Արևելքի ու Աֆրիկայի երկրների վրա, որ Թեհրանի հետ հարաբերությունները սահմանափակեն՝ նրան մեղադրելով արաբական գործերին միջամտելու մեջ:

Saudi Prince Calls For Stepped Up Pressure on Iran
Saudi Arabia’s crown prince called on the international community to squeeze Iran economically and politically to avoid a direct military confrontation in the region, The WSJ reports.
Sanctions “will create more pressure on the regime,” Crown Prince Mohammed bin Salman told The Wall Street Journal this week.
Saudi Arabia has been a fierce critic of the deal the Obama administration and other world powers made in 2015 to lift some crippling economic sanctions on Iran in exchange for limits on its nuclear program.
Under Prince Mohammed, Saudi Arabia has severed diplomatic ties with Iran and pressured countries in the Middle East and Africa to curtail their relationships with Tehran, accusing it of meddling in Arab affairs.
“We have to succeed so as to avoid military conflict,” said Prince Mohammed, who is Saudi Arabia’s day-to-day ruler. “If we don’t succeed in what we are trying to do, we will likely have war with Iran in 10-15 years.”
Iran has emerged as a more potent force in the Middle East following the nuclear deal and the dismantling of Islamic State, building its influence in Syria and Iraq, and allegedly supplying Yemeni rebels with weaponry used against Saudi Arabia in a three-year war.