Ֆրանսիան զորք կուղարկի սիրիական Մանբիջ՝ քրդերին օգնելու. Parisien
Ֆրանսիայի իշխանությունները որոշել են զորքեր ուղարկել սիրիական Մանբիջ՝ քրդական զորախմբին օգնելու համար, հաղորդում է «Փարիսեեն» թերթը` վկայակոչելով Փարիզում Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերի (SDF, արաբա-քրդական ջոկատներ) պատվիրակության ներկայացուցիչին, հայտնում է «Արմենպրեսը»:
Մարտի 29-ին SDF-ի պատվիրակությունը հանդիպում Է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ: Պատվիրակության ներկայացուցչի խոսքով՝ Հինգերորդ Հանրապետության ղեկավարը մտադիր Է «շատ շուտով» Մանբիջ ուղարկել ֆրանսիական բանակի հատուկ նշանակության զորքերի ստորաբաժանումներ: Նշվում Է, որ գործողությունը կիրականացվի ԱՄՆ-ի զինվորականների հետ համակարգմամբ:
Ավելի վաղ Թուրքիայի Ազգային անվտանգության խորհուրդը պահանջել Է քրդական ինքնապաշտպանության ուժերն անհապաղ դուրս բերել սիրիական Մանբիջից: Անկարան հայտարարել Է, որ այս պահանջի չկատարման դեպքում կարող Է ռազմական գործողություն իրականացնել այդ տարածաշրջանում՝ Սիրիայի հյուսիսում իրականացված մյուս գործողությունների օրինակով:

Франция направит войска в сирийский Манбидж для помощи курдам: Parisien
Власти Франции решили направить войска для помощи курдскому ополчению в сирийском Манбидже, пишет газета Parisien со ссылкой на представителя делегации "Сирийских демократических сил" (SDF, арабо-курдские отряды) в Париже, передает РИА Новости.
В четверг делегация SDF встретилась с президентом Франции Эммануэлем Макроном. По словам представителя делегации, глава Пятой Республики намерен "в самом скором времени" направить в Манбидж подразделения спецназа французской армии. Их численность не называется. Сообщается, что операция будет проводиться в координации с военными США.
Ранее Совет национальной безопасности Турции потребовал незамедлительного вывода сил самообороны курдов из сирийского Манбиджа. Анкара заявила, что при невыполнение этого требования может провести в этом регионе военную операцию, подобную проведенным в других районах на севере Сирии.