Թուրքիա-Ռուսաստան. ինչո՞վ է պայմանավորված հարաբերությունների մերձեցումը
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը վերընտրվելուց անմիջապես հետո առաջին արտասահմանյան այցը կատարեց Թուրքիա: Նպատակը տարածաշրջանային եռյակի՝ Թուրքիա - Իրան - Ռուսաստան ձևաչափով բանակցություններն են, որոնց ընթացքում նախատեսվում է անցկացնել քննարկումներ տարածաշրջանային զարգացումների, մասնավորապես` սիրիական ճգնաժամի վերաբերյալ՝ որպես Սիրիայում լարվածության թուլացման երեք երաշխավոր երկրներ:
Հիշեցնենք, որ նման ձևաչափի հիմքը դրվել է Աստանայում, իսկ վերջին գագաթաժողովն անցկացվել էր Սոչիում` 2017թ. նոյեմբերի 22-ին: Այժմ բանակցությունների սեղանին, իհարկե, դրված կլինեն այդ ժամանակահատվածին հաջորդած զարգացումները՝ հունվարին Թուրքիայի սկսած «Ձիթենու ճյուղ» գործողությունը, վերջին զարգացումներն Իդլիբում, Սիրիայում քաղաքական անցումային շրջանը և Արևելյան Ղուտայի հարցը:
Ապրիլի 3-ի երեկոյան միայն Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին ժամանել է Անկարա, իսկ մինչ այդ Պուտինն ու Էրդողանը  Ռուսաստան-Թուրքիա բարձր մակարդակի համագործակցության խորհրդի նիստում անդրադարձել են երկկողմ հարաբերություններում առաջնահերթություն համարվող հարցերին:
Ռուսաստան-Թուրքիա երկկողմ բանակցությունների թեմատիկ ծածկույթը կարելի է բաժանել երկու ընդգրկուն խմբի՝ ռազմաքաղաքական և տնտեսական:
Ռազմաքաղաքական հարթության մեջ առանձնակի կարևորություն ունի կողմերի ռազմատեխնիկական համագործակցությունը, մասնավորապես՝ ռուսական զենիթահրթիռային C-400 համակարգերի մատակարարման տեմպերի արագացումը, որը կսկսվի 2019-2020թթ., ինչը տեղի է ունենում թուրքական կողմի «խնդրանքով»: Ռազմական տեխնիկայի համատեղ արտադրությունն ու փոխանցումը Պուտինը որակել է զուտ տնտեսական հարցեր լուծող համագործակցություն, և ոչ ռազմաքաղաքական: ԱՄՆ Կոնգրեսը հայտարարել է, որ ի պատասխան Ռուսաստանի C-400 համակարգերի գնման՝ կարող է արգելել F-35 կործանիչների մատակարարումը Թուրքիային:
Անկարայում մեծ ուշադրություն է դարձվել տնտեսական համագործակցությանը, որի մասին են վկայում «Թուրքական հոսք» ծրագիրը և «Աքքույու» ատոմային էլեկտրակայանի շինարարությունը, որի մեկնարկը տրվել է հենց բանակցությունների ընթացքում՝ տեսակոնֆերանսի ռեժիմով: Այս ծրագիրը գնահատվում է մոտ 20 մլրդ ԱՄՆ դոլար: Սա առաջին ատոմային էլեկտրակայանն է, որ կկառուցվի Թուրքիայի տարածքում: Էլեկտրակայանի կարևորությունն առաջին հերթին պայմանավորված է Թուրքիայում նավթագազային ռեսուրսների բացակայությամբ և էներգիայի այլ աղբյուրների անհրաժեշտությամբ: Բացի այդ, սրանով զարկ կտրվի նաև Թուրքիայում ատոմային արդյունաբերության զարգացմանը, ինչը դրական ազդեցություն կունենա երկրի արտադրական հնարավորությունների վրա:
Մյուս կարևոր հարցը «Թուրքական հոսք» ռուս-թուրքական լայնածավալ ծրագիրն է, որով Ռուսաստանը Թուրքիայի տարածքով գազ կմատակարարի Արևելյան Եվրոպայի երկրներին, ինչը մեծ կարևորություն ունի Ռուսաստանի համար:
Երկկողմ բանակցությունների արդյունքում ստորագրվել են նաև մի շարք փաստաթղթեր, հանձնարարվել է նախապատրաստել այլ փաստաթղթերի ստորագրումը:
Այս ամենն, իհարկե, վկայում է Ռուսաստան-Թուրքիա երկկողմ հարաբերությունների ջերմացման և խորացման մասին: Երկրների ղեկավարներն իրենք են նշել, որ իրենց հարաբերությունների ջերմացման համար որևէ խոչընդոտ չկա, և պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել հարաբերությունների խորացումը. Պուտինն Անկարային անվանել է «գերակա և շատ հուսալի գործընկեր», իսկ Թուրքիայի նախագահը նշել է, թե «որոշ ուժեր փորձել են «թունավորել» երկու երկրների միջև հարաբերությունները. դրանից հետո մեր հարաբերություններն ավելի է ամրացել»:
Բացառապես քաղաքական հարաբերությունների նմանօրինակ ջերմացումը, կարծես թե, աննախադեպ երևույթ է՝ չնայած վերջին տասնամյակներին ռուս-թուրքական հարաբերությունները ժամանակ առ ժամանակ ջերմանում կամ սրվում էին՝ կապված, օրինակ, Անկարայում ՌԴ դեսպան Անդրեյ Կարլովի սպանության կամ ռուսական «ՍՈՒ 24»-ի կործանման հետ:
Այս նոր իրողություններն ի հայտ են գալիս մի շարք իրադարձությունների ֆոնին: Օրեր առաջ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, ով ի սկզբանե հանդես էր գալիս համաշխարհային քաղաքականության մեջ ԱՄՆ-ի դերակատարության թուլացման անհրաժեշտության դիրքերից, հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ը շուտով զորքերը վերջնականապես դուրս կբերի Սիրիայից: Եվ այժմ հարմար առիթ կարող է ստեղծվել տարածաշրջանային ուժերի համար՝ իրենց դիրքերն ամրապնդելու տեսանկյունից:
Այս մերձեցումը տեղի է ունենում Ռուսաստան-ԵՄ, իսկ ավելի լայն իմաստով՝ Ռուսաստան-Արևմուտք հարաբերությունների խիստ լարվածության, դիվանագետների արտաքսման և փոխադարձ մեղադրանքների ֆոնին՝ կապված Մեծ Բրիտանիայում ռուս նախկին գործակալ Սերգեյ Սկրիպալի և նրա դստեր թունավորման հետ, որում Արևմուտքը մեղադրում է Ռուսաստանին, իսկ վերջինս կտրականապես հերքում է կապը այդ միջադեպի հետ:
Ռուս-թուրքական մերձեցումը տեղի է ունենում նաև ԱՄՆ-ի դաշնակից Իսրայելի և Թուրքիայի միջև նոր լարվածության և երկուստեք հնչող փոխադարձ մեղադրանքների, ինչպես նաև ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերությունների վատթարացման ֆոնին, ինչը կապված է դեռ 2016թ. հուլիսին Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջման փորձի և Ֆեթուլլահ Գյուլենի՝ ԱՄՆ-ում հաստատվելու հետ, իսկ այժմ Թուրքիան մեղադրում է ԱՄՆ-ին քրդերին բացահայտ աջակցություն ցուցաբերելու մեջ:
Սրանք բազմաթիվ իրողություններից մի քանիսն են, որ կարող էին պատճառ դառնալ և հիմք ստեղծել Ռուսաստան-Թուրքիա հարաբերությունների մերձեցման համար: Այնուամենայնիվ, Մերձավոր Արևելքում ուժերի նոր հարաբերակցություն է ձևավորվում, և չի բացառվում, որ մոտ ապագայում թե՛ ռազմական, թե՛ քաղաքական գործընթացներում կարող ենք տեսնել էական փոփոխություններ:

After being re-elected, Russian President Vladimir Putin made his first foreign visit to Turkey. The aim was the negotiations between the regional trio, Turkey-Iran-Russia, during which it was planned to hold discussions on regional developments, in particular on the Syrian crisis.
Let's remind that the basis of this format was laid in Astana and the last summit was held in Sochi in November, 2017. Certainly, the developments following that period will be on the negotiation table, including Turkey-initiated "Olive Branch" in January, the latest developments in Idlib, the political transitional period in Syria and the Eastern Ghuta issue.
On April 3, Iranian President Hassan Rohani arrived in Ankara, and before that, Putin and Erdogan touched upon issues considered as priority in bilateral relations at the Russia-Turkey High-Level Cooperation Council meeting.
Thematic coverage of Russia-Turkey bilateral negotiations can be divided into two broader groups: military-political and economic one.
Military-technical cooperation is particularly important in the military-political sphere, in particular, the acceleration of the supply of Russian anti-missile systems C-400, which will start in 2019-2020, at the "request" of the Turkish side. The US Congress stated that in response to purchase of C-400 systems, it may ban the supply of F-35 fighters to Turkey.
Ankara has paid great attention to economic cooperation, which is evidenced by the construction of the Turkish Stream project and the construction of the Akkuyu Nuclear Power Plant, which was launched during the negotiation process in a videoconferencing regime. This program is estimated at about $ 20 billion. This is the first nuclear power plant to be built in Turkey. The importance of the power plant is first of all conditioned by the lack of oil and gas resources in Turkey and the need for other energy sources. In addition, this will give rise to the development of nuclear industry in Turkey, which will have a positive impact on the country's production capabilities.
The other important issue is the ''Turkish Stream'' Russian-Turkish large-scale project, by which Russia will supply gas to Eastern Europe through Turkey, which is of great importance for Russia.
As a result of bilateral negotiations, a number of documents were also signed and it was instructed to prepare other documents as well.
All this, of course, testifies the warming and deepening of bilateral relations between Russia and Turkey. The leaders of the countries have noted that there is no obstacle for their relations to warm up and they have expressed readiness to continue the deepening of relations. Putin called Ankara "a very reliable partner", while the Turkish president said "Some forces have tried to poison the relations between the two countries. But after that, our relations have become even stronger."
Exceptional warming of political relations seems to be an unprecedented phenomenon, although in the recent decade Russian-Turkish relations have been aggravated, by the murder of Russian Ambassador Andrey Karlov in Ankara or the collapse of the Russian "SU 24" plane.
These new realities appear in the background of a number of events. A few days ago, US President Donald Trump, who initially spoke of the need to weaken US role in world politics, announced that the US would soon withdraw its troops from Syria. And now it is a good opportunity for regional powers to strengthen their positions there.
This rapprochement occurs in the backdrop of tensions between Russia and the West, deportation of diplomats and mutual accusations against the Russian former agent in Great Britain, Sergey Scripal and his daughter's poisoning, in which the West blames Russia and the latter categorically denies any connection with the incident.
The Russian-Turkish rapprochement is also taking place in the context of a new tension between the US ally Israel and Turkey, as well as the mutual allegations between the two sides, as well as the deterioration of US-Turkey relations: Turkey's military coup attempt in July and Fethullah Gulen's resettlement in the United States, and now Turkey’s blaming the US for showing open support to the Kurds.
These are some of the many realities that could have been the cause of the rapprochement between Russia and Turkey. Nevertheless, there is a new correlation of forces in the Middle East, and it is not excluded that in the near future we can see changes both in military and political processes.