Թրամփը կարգադրել է դադարեցնել ներգաղթյալների հանդեպ կիրառվող «բռնել–բաց թողնելու» քաղաքականությունը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարգադրել է դադարեցնել ոստիկանների կողմից բռնված անօրինական ներգաղթյալներին մինչ դատարանի կողմից նրանց կարգավիճակի որոշումը ազատության մեջ թողնելու քաղաքականությունը:
Նախագահը հանձնարարական է տվել Պենտագոնի ղեկավար Ջեյմս Մետիսին ներկայացնել այն ռազմական օբյեկտների ցանկը, որտեղ կարելի է պահել անօրինական ներգաղթյալներին մինչ դատարանի վճիռը։
Հիշեցնենք, որ Թրամփի նախընտրական խոստումներից մեկն է եղել նաև Մեքսիկայի հետ սահմանին պատի կառուցումը։ Կոնգրեսը հաստատել է 1․6 մլրդ դոլարի հատկացումը, չնայած ի սկզբանե բյուջեի նախագծում նախագահն այդ նպատակի համար 25 մլրդ դոլար էր պահանջել։

Трамп распорядился прекратить политику ''поймал — выпустил'' для нелегалов
Президент США Дональд Трамп подписал меморандум, в котором объявил о прекращении практики, при которой пойманный полицией нелегальный мигрант оставался на свободе до решения суда о его статусе, сообщает РБК   со ссылкой на  Reuters.
Эту политику называли «поймал — выпустил». В меморандуме также содержится поручение министру обороны Джеймсу Мэтису. Он должен подготовить и представить президенту список военных объектов, которые можно использовать для содержания задержанных нелегалов до решения суда.
Ранее сообщалось, что военнослужащие Национальной гвардии США выдвинулись на границу с Мексикой. По  словам Трампа, такая охрана необходима для того, чтобы остановить поток нелегальных мигрантов. Нацгвардейцы будут помогать сотрудникам таможни и погранслужбы США.