Կիմ Չեն Ինը համաձայնել Է ԱՄՆ-ի կողմից միջուկային փորձարանի ստուգմանը
Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինը համաձայնություն է տվել ԱՄՆ-ի տեսուչների կողմից իր միջուկային փորձարանի ստուգմանը, հայտնում է Bloomberg գործակալությունը:
«Կիմ Չեն Ինը Կենտրոնական հետախուզական վարչության տնօրեն Մայքլ Փոմպեոյի հետ վերջերս կայացած հանդիպման ընթացքում համաձայնել Է Հյուսիսային Կորեայի միջուկային փորձարանում տեսչական ստուգում կատարելու ԱՄՆ-ի խնդրանքին»,- հայտնում է գործակալությունը:
Նրա տվյալներով՝ ԿԺԴՀ-ի առաջնորդը Փոմպեոյի հետ կայացած զրույցի ընթացքում նաեւ նշել է, որ Փհենյանը «պատճառներ չունի չսառեցնելու փորձարանի աշխատանքը, եթե երաշխավորվի» Հյուսիսի «անվտանգությունը»:

Северная Корея согласилась пустить американских инспекторов на ядерный полигон
Лидер КНДР Ким Чен Ын дал согласие на проверку ядерного полигона американской инспекцией. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на агентство Bloomberg.
"Ким Чен Ын в ходе недавней встречи с директором ЦРУ Майклом Помпео согласился на просьбу США проинспектировать северокорейский ядерный полигон", - отмечает агентство. По его данным, лидер КНДР в ходе беседы с Помпео также отметил, что у Пхеньяна "нет причин не заморозить работу полигона, если будет гарантирована безопасность" Севера.
Bloomberg также сообщает, что США "рассматривают различные шаги для того, чтобы проверить работу ядерных объектов" КНДР после того, как инспекторы получат официальное разрешение на доступ к ним.