Արցախի արտաքին գործերի նախարարը հանդիպել է Աբխազիայի արտաքին գործերի նախարարին
Ապրիլի 23-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը հանդիպել է աշխատանքային այցով Ստեփանակերտ ժամանած Աբխազիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դաուր Կովեին, հայտնում է Արցախի ԱԳՆ-ն։
Դաուր Կովեն կրկին շնորհավորել է Մասիս Մայիլյանին Արցախի ԱԳՆ ղեկավար նշանակվելու կապակցությամբ՝ մաղթելով  նրան բեղմնավոր աշխատանք։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են  2017 թ. Արցախի Հանրապետության և Աբխազիայի Հանրապետության արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև ստորագրված «Փոխըմբռնման հուշագրի» շրջանակներում երկկողմ համագործակցության օրակարգին վերաբերող մի շարք հարցեր:

Foreign Minister of Artsakh Meets Foreign Minister of Abkhazia
On April 23, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic) Masis Mayilian met with Minister of Foreign Affairs of the Republic of Abkhazia Daur Kove, who had arrived in Stepanakert on a working visit, official page of Artsakh MFA reports.
Daur Kove once again congratulated Masis Mayilian on his appointment to the post of Foreign Minister of Artsakh, wishing him productive work.
During the meeting, the sides discussed a range of issues related to the bilateral cooperation agenda within the framework of the Memorandum of Understanding signed between the Foreign Ministries of the Republic of Artsakh and the Republic of Abkhazia in 2017.