Դոնալդ Տուսկը Կոսովոյին կոչ է արել Սերբիայի հետ հարաբերությունները բարելավել
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը Կոսովոյին կոչ է արել Սերբիայի հետ հարաբերությունները բարելավել՝  Եվրամիությանն անդամակցելու նպատակին հասնելու համար:
«Առանց Սերբիայի հետ հարաբերությունների համապարփակ կարգավորման  եւ համաձայնությունների լիարժեք իրականացման ես չեմ տեսնում ԵՄ-ի հետ հարաբերություններում առաջընթացի հասնելու հնարավորություն», - Կոսովոյի նախագահ Հաշիմ Տաչիի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Տուսկը:
«Ես գիտեմ, որ դա դժվար կլինի, բայց ես դեռ զգուշավոր լավատես եմ, եւ երեկ Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչի եւ այսօր նախագահ Տաչիի հետ հանդիպումից հետո ես ավելի լավատես եմ եւ քիչ զգուշավոր»:

Дональд Туск призвал Косово улучшить отношения с Сербией
Президент Европейского совета Дональд Туск призвал Косово  улучшить отношения с Сербией в целях достижения своей долгосрочной цели членства в Европейском союзе, передает Reuters.
«Без всеобъемлющей нормализации отношений с Сербией и полного выполнения соглашений я не вижу возможности добиться прорыва в отношениях с ЕС», - сказал Туск на совместной пресс-конференции с президентом Косово Хашимом Тачи.
«Я знаю, что это будет сложно, но я все еще осторожный оптимист, и после вчерашней встречи с президентом Сербии Александром Вучичем и сегодняшней встречей с  президентом  Тачи я более оптимистичен и менее осторожен».