Թրամփը խոստացել է Մեյին, որ Իրանը երբեք միջուկային զենք չի ստանա
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են ԿԺԴՀ-ի, Իրանի իրավիճակը, ինչպես նաև հավասար պայմաններում առևտուր անելու հեռանկարը, այդ թվում նաև Չինաստանի հետ: Այս մասին հայտնում է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը, գրում է NEWS.am-ը:
«Առաջնորդները քննարկել են արդար և փոխշահավետ առևտրի հարցը, մասնավորապես՝ Չինաստանին առնչվող»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
«Նախագահը նաև հավաստիացրել է Մեյին, որ մտադիր է երաշխիք ստանալ, թե Իրանը երբեք միջուկային զենք չի ստանա»- ավելացրել են Սպիտակ տան հայտարարության մեջ:

Трамп пообещал Мэй, что Иран никогда не получит ядерное оружие
Президент США Дональд Трамп и премьер-министр Великобритании Тереза Мэй в ходе телефонного разговора обсудили ситуацию вокруг КНДР, Ирана, а также ведение торговли на равных условиях, в том числе с Китаем. Об этом сообщила пресс-служба Белого дома, передает ТАСС.
"Лидеры обсудили продвижение честной и взаимовыгодной торговли, в частности, касательно Китая", - говорится в сообщении. Кроме того, на фоне планирования встречи Трампа с лидером КНДР Ким Чен Ыном, президент США "подчеркнул свое стремление к денуклеаризации Северной Кореи".
"Он также заверил [Мэй] в своем намерении обеспечить гарантию того, что Иран никогда не получит ядерное оружие", - добавили в Белом доме. Трамп и Мэй также вновь затронули тему предстоящего визита американского лидера в Великобританию в июле.