Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունից առաջ Մեքսիկայից Ռուսաստան «կժամանեն» հսկա գնդակները
Ֆուտբոլային գնդակների հսկա մակետները, որոնք խորհրդանշում են Ռուսաստանում կայանալիք աշխարհի գավաթի առաջնությանը մասնակցող 32 երկրներ Մեքսիկայից կմեկնեն Մոսկվա, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
Գործերի ցուցահանդեսը գրեթե մեկ ամիս ընթանում է Մեքսիկայի կենտրոնական Ռեֆորմե պողոտայում: Յուրաքանչյուր մակետ նկարել է Locos por el Arte («Արվեստով հափշտակվածները») արտիստական խմբի առանձին նկարիչ, ասված է խմբի հաղորդագրության մեջ:
«Աշխարհի առաջնությունը շուտով կսկսվի, և Ball Parade («Գնդակների շքերթ») ցուցահանդեսի ցուցանմուշները ճանապարհորդություն կկատարեն, որպեսզի ժամանակին տեղ հասնեն և աշխարհին ցուցադրեն մեքսիկական մշակույթն ու արվեստը»,- նշում է նկարիչների խումբը:
Աշխարհի առաջնությանը մասնակցող յուրաքանչյուր երկրի ոճով նկարված գնդակների մակետները պետք է հաղթահարեն ավելի քան 10.4 հազար կիլոմետր և կտեղադրվեն անմիջապես Մոսկվայի Կարմիր հրապարակում, նշում է Locos por el Arte-ն: Ցուցահանդեսին մասնակցության մեկնումը նախատեսված է մայիսի 13-ին:
Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունն առաջին անգամ տեղի կունենա Ռուսաստանում 2018 թվականի հունիսի 14-ից մինչև հուլիսի 15-ը:

Из Мексики в Россию перед ЧМ-2018 привезут гигантские мячи
Гигантские макеты футбольных мячей, символизирующие 32 страны-участницы предстоящего чемпионата мира по футболу в России, отправятся из Мехико в Москву, сообщает РИА Новости.
Выставка работ почти месяц идет на центральном проспекте мексиканской столицы Реформе. Каждый макет разрисовывал отдельный художник из артистической группы Locos por el Arte ("Помешанные на искусстве"), говорится в сообщении группы.
"Чемпионат мира скоро начнется, и предметы выставки Ball Parade ("Парад мячей") совершат путешествие, чтобы прибыть вовремя и показать миру мексиканские культуру и искусство", — сообщает группа художников.
Макетам мячей, расписанным в стиле каждой страны, принимающей участие в мировом первенстве, предстоит преодолеть более 10,4 тысячи километров и разместиться прямо на Красной площади в Москве, отмечает Locos por el Arte. Отправление выставки намечено на 13 мая.
Чемпионат мира по футболу впервые пройдет в России с 14 июня по 15 июля 2018 года, матчи состоятся в 11 городах России: Москве, Санкт-Петербурге, Волгограде, Екатеринбурге, Казани, Калининграде, Нижнем Новгороде, Ростове-на-Дону, Самаре, Саранске, Сочи.