ԶԼՄ-ներին հայտնի է դարձել Իրանի հետ միջուկային գործարքից հրաժարվելու Թրամփի մտադրության մասին
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը, ամենայն հավանականությամբ, պատրաստվում է հրաժարվել ԻԿրանի միջուկային ծրագրի շուրջը գործարքից և պատժամիջոցներ սահմանել Թեհրանի դեմ, գրում է New York Times թերթը:
«Նախագահ Թրամփը, ամենայն հավանականությամբ, հակված է հրաժարվելու գործարքից և վերստին պատժամիջոցներ սահմանելու Իրանի նկատմամբ, որոնք դադարեցվել էին 2015 թվականի հուլիսին Վիեննայում ձեռք բերված համաձայնությանը համապատասխան»,- գրում է պարբերականը՝ վկայակոչելով բանակցություններին մոտ կանգնած դիվանագետների:
Սակայն, նշվում է, որ պարզ չԷ, թե Միացյալ Նահանգների ղեկավարը ձեռնպահ կմնա արդյոք այդ քայլից՝ Եվրոպայի երկրներին թույլ տալով տնտեսական հարաբերություններ ունենալ Թեհրանի հետ՝ միևնույն ժամանակ «ԱՄՆ-ի կողմից պատժի չենթարկվելով»:

СМИ узнали о намерении Трампа отказаться от сделки по иранскому атому
Президент США Дональд Трамп, скорее всего, собирается отказаться от сделки по иранской ядерной программе и наложить санкции на Тегеран. Об этом, как передает Интерфакс, утверждает газета New York Times.
"Президент Трамп, похоже, склонен отказаться от сделки и вновь ввести санкции в отношении Ирана, которые были приостановлены в соответствии с достигнутым в июле 2015 года в Вене соглашением", - пишет издание со ссылкой на дипломатов, близких к переговорам.
Однако, как сообщает газета, неясно, воздержится ли американский лидер от такого шага, возможно, позволив европейским странами иметь экономические отношения с Тегераном, не подвергаясь при этом "наказанию со стороны США".