Հս. Կորեայի առաջնորդը թվել է միջուկային զենքից հրաժարվելու պայմանները
Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը Չինաստանի նախագահ Սի Ցզիպինի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ Հյուսիսային Կորեան կհրաժարվի միջուկային զենքից, եթե շահագրգիռ կողմերը դադարեցնեն թշնամական քաղաքականություն իրականացնել Փհենյանի նկատմամբ, հայտնում է «Սինհուան»։
«Անհրաժեշտ է, որ շահագրգիռ կողմերը հրաժարվեն Հյուսիսային Կորեայի նկատմամբ թշնամական քաղաքականությունից, այն ժամանակ Հյուսիսային Կորեայում միջուկային զենք ունենալու անհրաժեշտություն չի լինի, իսկ ապամիջուկայնացումը հնարավոր կլինի»,-ասել է Կիմ Չեն Ընը։
Նա հավելել է նաեւ, որ հույս ունի վստահելի հարաբերություններ կառուցել ԱՄՆ-ի հետ երկխոսության միջոցով։

North Korea will abandon nuclear weapons if the relevant parties abolish their hostile policy towards Pyongyang, North Korean leader Kim Jong-un said on Tuesday.
“As long as relevant parties abolish their hostile policies and remove security threats against the DPRK, there is no need for the DPRK to be a nuclear state and denuclearisation can be realised,” the Guardian reported quoting Kim Jong-un.
North Korea also hopes to build mutual trust with the US through dialogue, North Korean leader added.