Պուչդեմոնը Կատալոնիայի կառավարության ղեկավարի պաշտոնի թեկնածու է առաջադրել
«Միասին հանուն Կատալոնիա» խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Կիմ Տորան առաջադրվեց Կատալոնիայի կառավարության նախկին ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնի կողմից որպես ապագա տարածաշրջանային ղեկավարի առաջնորդ, հայտնում է «Արմենպրես»-ը:
«Մեր խումբը գործընկեր և պատգամավոր Կիմ Տոռային ռաջարկում Է Ժեներալիտետի (Կատալոնիայի կառավարության) նախագահի պաշտոնում»,- նշել է Պուչդեմոնը մայիսի 10-ին Twitter-ում տարածված տեսագրությունում:
Մայիսի 9-ին Իսպանիայի Սահմանադրական դատարանը քննարկման Է ընդունել երկրի կառավարության գանգատարկումը Կատալոնիայի խորհրդարանի կողմից հավանության արժանացած օրենքի բարենորոգման դեմ, որը, մասնավորապես, կարգավորում է տարածաշրջանային ղեկավարի ընտրության ընթացակարգը: Սահմանադրական դատարանի կողմից սույն քայլը փաստորեն արգելափակել է ինքնավարության ղեկավարի պաշտոնը կրկին զբաղեցնելու Պուչդեմոնի հնարավորությունը:

Пучдемон отказался от поста главы Каталонии
Депутат от парламентской группы "Вместе за Каталонию" Ким Торра выдвинут бывшим главой каталонского правительства Карлесом Пучдемоном на пост будущего регионального лидера, сообщает ТАСС.
"Наша группа предлагает коллегу и депутата Кима Торру на пост председателя Женералитета (каталонского правительства - прим. ТАСС)", - отметил Пучдемон в видеозаписи, распространенной в четверг в Twitter.
В среду Конституционный суд (КС) Испании принял к рассмотрению обжалование правительства страны против одобренной парламентом Каталонии реформы закона, регулирующего, в частности, процедуру избрания регионального лидера. Данный шаг со стороны КС фактически заблокировал возможность Пучдемона вновь занять пост лидера автономии.