Հայաստանն՝ Իրան-ԵԱՏՄ ազատ տնտեսական գոտու ակտիվ դերակատար
Իրան-ԵԱՏՄ ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման մասին երկար սպասված համաձայնագիրը վերջապես կնքվեց: Այն իրենից ներկայացնում է կարևոր տնտեսական ձեռքբերում, որն ունի ընդգծված առանձնահատկություններ Հայաստանի համար:
Առաջին հերթին պետք է նշել, որ համաձայնագիրը ժամանակավոր է՝ երեք տարով: Եռամյա ժամկետի ավարտից հետո, հաջողելու պարագայում, լիարժեք համաձայնագրի կնքման ակնկալիք կա: Սա ենթադրում է ազատ տնտեսական գոտու առավելագույնս արդյունավետ գործարկման նախատրամադրվածություն:
Հայաստանի դերակատարությունն ու մասնակցության շահեկանությունն ավելի ցայտուն է՝ ելնելով մի շարք հանգամանքներից: Նախևառաջ, Իրանի հետ ԵԱՏՄ անդամ երկրներից միայն Հայաստանն ունի ցամաքային կապ, ինչը նշանակում է, որ աշխարհագրորեն ԱՏԳ-ն տեղակայված կլինի հենց մեր երկրում: Սա, իր հերթին ենթադրում է Իրանի հետ Մեղրու ԱՏԳ զարգացում, մեր երկրում նոր աշխատատեղեր, տնտեսական ակտիվության աճ, Իրան-Հայաստան փոխադարձ առևտրի աճ: Վերջինիս մասով հատկապես նշանակալից Իրանի կողմից վարվող արտաքին առևտրի հովանավորչական քաղաքականության խոչընդոտի հաղթահարում. ԱՏԳ-ի շրջանակներում իրականացվող առևտրաշրջանառության մեջ ներառված են 400-500 անուն ապրանքատեսակ, որի արտահանմամբ Հայաստանը հետաքրքրված է:
Մյուս կողմից, հաշվի առնելով Իրանի նկատմամբ Արևմուտքի որդերգած միջուկային ծրագրի առկայություն, որը հղի է Իրանի համար ռիսկային զարգացումներով, Հայաստանը մեր հարևան երկրի համար կընկալվի դեպի արտաքին աշխարհ էլ ավելի կայուն դարպասներ՝ արդեն ինստիտուցիոնալ լրացուցիչ լծակով:
Ի վերջո, Իրան-ԵԱՏՄ ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման բանակցային դերակատարը Հայաստանն էր: Ուստի հաջողված բանակցությունները մի կողմից կբարձրացնեն ՀՀ դերակատարությունը ԵԱՏՄ կառույցում, մյուս կողմից և՛ ներսում, և՛ դրսում տեղ կհասնեն համապատասխան ազդակներ ԵԱՏՄ-Հայաստան-երրորդ երկիր բանակցային կամրջի արդյունավետության մասին:

Armenia is an Active Player in Iran-EAEU Free Economic Zone Creation
The long-awaited agreement on the establishment of the Iran-EAEU free economic zone has finally been concluded. It is an important economic achievement that has certain advantages for Armenia.
First of all, it should be noted that the agreement is temporary, for three years. After the end of the three-year term, in case of success, there is an expectation of a full agreement. This implies the prerequisite for the most effective deployment of the free economic zone.
The pragmatism of the role and contribution of Armenia is more obvious due to a number of circumstances. First of all, only Armenia from the EAEU countries has a land connection with Iran, which means that geographically the FEZ will be located in our country. This, in turn, implies development of Meghri FEZ with Iran, new jobs in our country, economic activity growth, growth of Iran-Armenia mutual trade. Trade turnover within the FEZ includes 400-500 types of products, in exporting of which Armenia is quite interested.
On the other hand, taking into account the existence of the West's nuclear program with Iran, which is fraught with risky developments for the latter, Armenia will be viewed as a bridge to the outside world, with an additional institutional lever.
Finally, Armenia has played the negotiating role in the creation of the Iran-EAEU Free Economic Zone. Hence, successful negotiations will raise RA's importance in the EAEU, as well as spread relevant signals on the effectiveness of the EAEU-Armenia- third-party negotiating potential.