Հայաստանն՝ Իրան-ԵԱՏՄ ազատ տնտեսական գոտու ակտիվ դերակատար
Իրան-ԵԱՏՄ ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման մասին երկար սպասված համաձայնագիրը վերջապես կնքվեց: Այն իրենից ներկայացնում է կարևոր տնտեսական ձեռքբերում, որն ունի ընդգծված առանձնահատկություններ Հայաստանի համար:
Առաջին հերթին պետք է նշել, որ համաձայնագիրը ժամանակավոր է՝ երեք տարով: Եռամյա ժամկետի ավարտից հետո, հաջողելու պարագայում, լիարժեք համաձայնագրի կնքման ակնկալիք կա: Սա ենթադրում է ազատ տնտեսական գոտու առավելագույնս արդյունավետ գործարկման նախատրամադրվածություն:
Հայաստանի դերակատարությունն ու մասնակցության շահեկանությունն ավելի ցայտուն է՝ ելնելով մի շարք հանգամանքներից: Նախևառաջ, Իրանի հետ ԵԱՏՄ անդամ երկրներից միայն Հայաստանն ունի ցամաքային կապ, ինչը նշանակում է, որ աշխարհագրորեն ԱՏԳ-ն տեղակայված կլինի հենց մեր երկրում: Սա, իր հերթին ենթադրում է Իրանի հետ Մեղրու ԱՏԳ զարգացում, մեր երկրում նոր աշխատատեղեր, տնտեսական ակտիվության աճ, Իրան-Հայաստան փոխադարձ առևտրի աճ: Վերջինիս մասով հատկապես նշանակալից Իրանի կողմից վարվող արտաքին առևտրի հովանավորչական քաղաքականության խոչընդոտի հաղթահարում. ԱՏԳ-ի շրջանակներում իրականացվող առևտրաշրջանառության մեջ ներառված են 400-500 անուն ապրանքատեսակ, որի արտահանմամբ Հայաստանը հետաքրքրված է:
Մյուս կողմից, հաշվի առնելով Իրանի նկատմամբ Արևմուտքի որդերգած միջուկային ծրագրի առկայություն, որը հղի է Իրանի համար ռիսկային զարգացումներով, Հայաստանը մեր հարևան երկրի համար կընկալվի դեպի արտաքին աշխարհ էլ ավելի կայուն դարպասներ՝ արդեն ինստիտուցիոնալ լրացուցիչ լծակով:
Ի վերջո, Իրան-ԵԱՏՄ ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման բանակցային դերակատարը Հայաստանն էր: Ուստի հաջողված բանակցությունները մի կողմից կբարձրացնեն ՀՀ դերակատարությունը ԵԱՏՄ կառույցում, մյուս կողմից և՛ ներսում, և՛ դրսում տեղ կհասնեն համապատասխան ազդակներ ԵԱՏՄ-Հայաստան-երրորդ երկիր բանակցային կամրջի արդյունավետության մասին:

Армения - активный игрок свободной экономической зоны Иран-ЕАЭС
Долгожданное соглашение о создании свободной экономической зоны Иран-ЕАЭС наконец подписано. Оно представляет собой важное экономическое достижение, которое открывает яркие возможности для Армении.
В первую очередь, следует отметить, что соглашение это временное - на три года. После окончания трехлетнего срока в случае его успеха ожидается заключение полномасштабного долгосрочного соглашения. Это предполагает возможность максимально эффективного запуска свободной экономической зоны.
Роль, интерес и выгода участия Армении в процессе исходят из ряда обстоятельств. Прежде всего, среди государств-членов ЕАЭС только Армения имеет сухопутную связь с Ираном, что означает, что свободная экономическая зона географически будет размещена именно в нашей стране. Это, в свою очередь, предполагает развитие и кооперацию Мегринской СЭЗ с Ираном, новые рабочие места в нашей стране, рост экономической активности, увеличение взаимной торговли между Ираном и Арменией. По этой части особую значимость приобретает преодоление "спонсорской" политики Ирана по внешней торговле - так, в рамки торгового оборота СЭЗ включены 400-500 видов товаров, в экспорте которых Армения весьма заинтересована.
С другой стороны, учитывая наличие такого отношения Запада к ядерной программе Ирана, которое для последнего чревато рискованными последствиями, Армения будет рассматриваться соседней страной как более стабильные ворота во внешний мир - уже с дополнительным институциональным рычагом.
В конце концов, важным актором переговоров о создании свободной экономической зоны Ирана с ЕАЭС стала именно Армения. Поэтому успешные переговоры, с одной стороны, повышают роль Армении в структурах ЕАЭС, с другой стороны, распространяют соответствующие сигналы об эффективности переговорного потенциала в формате ЕАЭС-Армения-третья сторона.