Իլենդենյան Մակեդոնիա. ճանապարհ դեպի ՆԱՏՕ և ԵՄ, թե՞ փակուղի
Իլինդենյան Մակեդոնիա անվանումը Սկոպյեի և Աթենքի համար առավել հարմար տարբերակ է Նախկին Հարավսլավիայի Մակեդոնիա հանրապետության վերանվանման համար: Այս մասին օրերս հայտնել է Մակեդոնիայի վարչապետ Զորան Զաևը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Պետական շահերի հանդեպ լիարժեք պատասխանատվությամբ, ուշադրությամբ և նվիրվածությամբ ես պետության ղեկավարին, Ժողովի (խորհրդարան) ղեկավարներին տեղեկացրեցի, որ Մակեդոնայի և Հունաստանի կառավարությունները խոսում են երկու կողմերի համար ընդունելի   տարբերակի մասին: Իլինդենյան Մակեդոնիայի Հանրապետություն անվանումը հնարավոր փոխզիջումն է, անգլերենով՝ Republic of Ilinden Macedonia,  ալբաներենով՝ Republika Ilindenase e Maqedonisё », - ասել է Զաևը:
Նա ավելացրել է, որ Սկոպյեի կառավարությունը համաձայն է այս անվանման համընդհանուր օգտագործման հետ և այն աստիճանաբար շրջանառության մեջ կդրվի` հարցի հետ կապված հանրաքվեից հետո:
Առաջարկվող անվանումը վերաբերում է 1903 թ.-ին Օսմանյան կայսրության դեմ Քրուշևո քաղաքում տեղի ունեցած Իլինդենյան ապստամբությանը, որ կոչվել է այսպես, քանի որ այն սկսվել է Իլյայի օրը` օգոստոսի 2-ին: Այժմ այն Հանրապետության տոնն է, որը երկրի գլխավոր տոներից է:
«Մակեդոնական ներքին հեղափոխական կազմակերպություն, մակեդոնական ազգային միասնության դեմոկրատական միություն» խոշորագույն ընդդիմադիր կուսակցության ղեկավար Միցկոսկին վարչապետ Զաևի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է, որ ցանկություն չկա փոխել Մակեդոնիայի սահմանադրությունը հանրապետության նոր անվանումը շրջանառության մեջ մտցնելու համար: Երկրի ալբանական որոշ շարժումների ներկայացուցիչներ նույնպես մտահոգություն են հայտնել քրիստոնյա սրբի տոնական օրը երկրի նոր անվանումը շրջանառության մեջ մտցնելու կապակցությամբ:
Մակեդոնիայի վարչապետին ի պատասխան հունական կառավարությունը հասկացրել է, որ չի աջակցում այդ մտահղացմանը:
Մասնավորապես, «Նոր դեմոկրատիա» ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդ Կիրիակոս Միցոտակիսը հայտարարել է, որ այս անունը վիրավորում է Հունաստանին և պետք է մերժվի հունական իշխանությունների կողմից: Նա «անպատասխանատվության մարմնավորում» է որակել Մակեդոնիայի վարչապետ Զորան Զաևի առաջարկը:
Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը քաղաքական կուսակցությունների ղեկավարներին է ներկայացրել նոր անվան առաջարկը՝ տեղեկացնելով իր գործընկերոջ հետ բանակցությունների ընթացքի մասին: Հունական քաղաքական գործիչները հայտարարել են, որ այդ նոր անունը միայն խորացնում է գոյություն ունեցող խնդիրները:
«Այս անվանումը պատմականորեն և անմիջականորեն կապված է մակեդոնական ժողովրդի և պետության ստեղծման հետ, որն իր մեջ ներառում է Սալոնիկը և տարածվում է մինչև Էգեյան ծով: Հարևան երկրի անվանման համատեքստում Իլինդենի վրա ցանկացած հղում ոչ միայն վերջ չի դնում Սկոպյեի իռեդենտիստական նկրտումները, այլև հաստատում և ամրապնդում է դրանք: Ահա թե ինչու դրա քննարկումն անգամ անընդունելի է», - ասված է «Նոր ժողովրդավարություն» կուսակցության հայտարության մեջ` արված ղեկավար Կիրիակոս Միցոտակիսի և վարչապես Ալեքսիս Ցիպրասի հանդիպումից հետո:
Հիշեցնենք, որ երկու երկների միջև առկա տարաձայնությունները, որոնք ձգվում եմ արդեն համարյա 30 տարի, խոչընդոտում են Մակեդոնիային մուտք գործել ՆԱՏՕ և Եվրամիություն: Հունաստանը պահանջում է փոխել հարևան հանրապետության անվանումը, որպեսզի այն չշփոթեն պատմական Մակեդոնիա հունական շրջանի հետ:
Սակայն նշենք, որ Մակեդոնիայի հասարակության մեջ այս խնդիրն այնքան էլ միանշանակ չի ընկալվում. ալբանական կուսակցությունները դեմ են հանրաքվեի միջոցով պետության վերանվանմանը, քանի որ մտավախություն ունեն, որ ցանկալի արդյունք չգրանցելու դեպքում հույների հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը նորից կմտնի փակուղի: Հատկանշական է, որ այս գործընթացների ֆոնին երկրում բավական ամրապնվում են սլավոնամակեդոնական հայրենասիրական շարժումները, որոնք վարչապետ Զորան Զևին համարում են արևմուտքի դրածո:

Илинденская Македония: мечта или тупик для греков и албанцев?
Название "Илинденская Македония" является для Скопье и Афин наиболее приемлемым вариантом для переименования бывшей югославской республики Македония (БЮРМ). Об этом заявил македонский премьер Зоран Заев, передает РИА Новости''С полной ответственностью, вниманием и приверженностью государственным интересам я проинформировал главу государства, Собрания (парламента), лидеров ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ о том, что правительства Македонии и Греции разговаривают об опциях для решения, которое может быть принято обеими сторонами. Республика Илинденская Македония является возможным компромиссом, по-английски – Republic of Ilinden Macedonia, на албанском – Republika Ilindenase e Maqedonisё'', - заявил Заев на пресс-конференции по итогам встречи.
Он добавил, что кабмин в Скопье согласен на всеобщее употребление данного названия, внутри страны оно будет вводиться постепенно, после референдума по данному вопросу.
Напомним: спор между Македонией и Грецией, который продолжается почти три десятка лет, касается названия страны. Греция считает, что Македония "украла" название у одноименной греческой провинции. Спор из-за названия вновь образованного государства возник еще в 1991 году, сразу после распада Югославии. В 1993 году ООН признал Македонию под временным названием "Бывшая югославская Республика Македония". Впоследствии, когда балканская страна пыталась вступить в НАТО или поднимала вопрос об отношениях с ЕС, Греция как член обеих организаций блокировала эти процессы. В 2010 году международный суд в Гааге постановил, что Греция не имеет права блокировать вступление Македонии в евроатлантические интеграционные структуры.
Предложенное название "Илинденская Македония" ссылается на Илинденское восстание в городе Крушево против Османской империи в 1903 году, названное так, поскольку началось в Ильин день - 2 августа. Сейчас это главный государственный праздник страны - День республики.
Лидер крупнейшей оппозиционной партии "Внутренняя македонская революционная организация - Демократическая партия за македонское национальное единство" Мицкоски после встречи с Заевым выразил журналистам нежелание менять конституцию Македонии для введения всеобщего употребления нового названия республики. Представители ряда албанских движений также высказали сомнения из-за избрания праздника христианского святого для нового названия страны.
Лидеры ведущих политических партий Греции в свою очередь выступили против того, чтобы в Скопье сменили конституционное название на "Илинденская Македония". Правительство Греции также дало понять, что не поддерживает предложение. В частности, лидер крупнейшей оппозиционной партии "Новая демократия" Кириакос Мицотакис заявил, что это название оскорбляет страну и должно быть отклонено греческими властями. Он назвал "воплощением безответственности" предложение, ранее выдвинутое премьер-министром Македонии Зораном Заевым.
Премьер-министр Греции Алексис Ципрас представил название лидерам политических партий, информируя их о ходе переговоров со своим коллегой. Греческие политики заявили, что название лишь усугубляет существующие проблемы.
"Это название исторически и напрямую связано со стремлением к созданию "македонской" нации и государства, которое включает Салоники и распространяется до Эгейского моря. Любая ссылка на Илинден в названии соседней страны не только не положит конец ирредентизму Скопье, но, напротив, подтверждает и укрепляет его. Вот почему это даже неприемлемо для обсуждения", - говорится в заявлении партии "Новая демократия" по итогам беседы лидера партии Кириакоса Мицотакиса и премьер-министра Алексиса Ципраса.
Однако не все так однозначно и в македонском обществе: албанские партии выступают против проведения референдума по вопросу госнаименования страны, опасаясь, что в случае получения "не того результата" спор с греками окончательно зайдет в тупик, похоронив надежды всех албанцев (Македонии, Албании и Косово) объединиться в рамках ЕС и НАТО. Кроме того, в стране усиливаются славяномакедонские патриотические движения, считающие Зорана Заева марионеткой Запада.