ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը յուրօրինակ զարգացման ծրագիր է. ԱԳ նախարար
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ուղերձ է հղել Եվրոպայի օրվա կապակցությամբ: ԱԳՆ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
«Հարգելի դեսպան Սվիտալսկի,
Ցանկանում եմ մեզ բոլորիս շնորհավորել Եվրոպայի օրվա կապակցությամբ, ինչպես նաև շնորհակալություն հայտնել Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությանը՝ այս տոնական համերգը կազմակերպելու համար։
Օրվա խորհուրդը` խաղաղությունը և միասնությունը, լավագույնս է բնորոշում ժամանակակից Եվրոպան: Հիրավի, անցնելով երկու կործանարար համաշխարհային պատերազմների արհավիրքների միջով, Եվրոպայի քաղած դասերը ուղեցույց կարող են հանդիսանալ ողջ մարդկության համար: Միայն մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների հարգման, հանդուրժողականության, ժողովրդավարության ու այլ համընդհանուր արժեքների վրա է կերտվում կայուն, խաղաղ ու զարգացող հասարակությունը, ձևավորվում իսկական քաղաքացին։
Հնուց ի վեր Հայաստանը մաս է կազմել եվրոպական քաղաքակրթությանը և փորձել իր համեստ, բայց և տեսանելի ներդրումն ունենալ վերջինիս զարգացման գործում։ Այսօր էլ Հայաստանը շարունակում է ընդլայնել իր հարաբերությունները Եվրոպական միության ու նրա անդամ երկրների հետ, ամրապնդել դիրքերը եվրոպական կառույցներում, մասնավորապես՝ Եվրոպայի խորհրդում, իր ավանդն է ներդնում Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության աշխատանքներին։
Եվրոպայի օրվա անցած տարվա այս տոնակատարությունից ի վեր նշանակալի զարգացումներ են եղել ԵՄ հետ մեր հարաբերություններում։ 2017թ. նոյեմբերին ստորագրվեց, իսկ 2018թ. ապրիլին Հայաստանի կողմից վավերացվեց Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը։ Այն լոկ Հայաստանի և Եվրամիության հարաբերությունները կարգավորող մի նոր իրավական փաստաթուղթ չէ, այլ ընդհանուր արժեհամակարգի վրա խարսխված փոխգործակցության արտահայտումն է: Փետրվարին ստորագրվեց «ՀՀ-ԵՄ Գործընկերության առաջնայնություններ» փաստաթղթի հաստատման մասին որոշումը, որը նոր համաձայնագրի հետ միասին երկկողմ համագործակցության հետագա զարգացման հիմնական ուղեցույցն է։
Ես վստահ կարող եմ ասել, որ նոր համաձայնագիրը յուրօրինակ զարգացման ծրագիր է, իր հստակ նպատակներով ու ժամանակացույցով, որի հաջող իրականացումը խորքային ազդեցություն կունենա հանրային կյանքի գրեթե բոլոր ոլորտների վրա:
Սիրելի ներկաներ,
ակներև է Եվրոպայի օրվա միջոցառումների հանդեպ հետաքրքրությունը թե՛ Երևանում և թե՛ մեր հանրապետության մարզերում: Ցանկանում եմ, որ այդ հետաքրքրությունն ու մոտեցումները տարածվեն նաև ՀՀ-ԵՄ մեր հարաբերությունների ողջ ներկապնակի, մեր համատեղ ողջ օրակարգի ու դրա հաջող իրագործման վրա։
Հայաստանի նոր կառավարությունը ձևավորված համաժողովրդական սիրո և համերաշխության շարժման ալիքի վրա, հաստատակամ է շարունակելու սերտ գործընկերային հարաբերությունները Եվրոպական միության հետ՝ հավատարիմ մնալով նախանշված օրակարգին` տարածաշրջանային կայունության, խաղաղության ամրապնդման և կայուն զարգացման մեր համատեղ հանձնառությանն ու տեսլականին։

Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan sent a message on the occasion of the Europe Day. According to the press service of the MFA Armenia, the message runs as follows:
"Distinguished Ambassador Świtalski,
Dear all,
I would like to congratulate all of us on the occasion of Europe Day and thank the Delegation of the European Union to Armenia for putting together this celebration concert.
Europe Day symbolizes peace and unity, which the modern Europe embodies the best. Indeed, lessons learned by Europe, which experienced two devastating world wars, can be a guiding way forward for the entire humanity. A stable, peaceful and developing society and a true citizen can be shaped only through respect for human rights and fundamental freedoms, tolerance, democracy and other common values.
Since ancient times, Armenia has been a part of European civilization and tried to make its modest, but visible contribution to the latter's development. Today, Armenia continues expanding its ties with the European Union and EU member states, strengthening its position in European structures, in particular in the Council of Europe, and contributing to the work of the Organization for Security and Cooperation in Europe.
Significant developments have been taking place in our relations with the EU since last year's celebration of the Europe Day. Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) was signed in November, 2017 and was ratified by Armenia in April of this year. It is not just a new legal instrument regulating relations between Armenia and EU, but an expression of partnership based on the common system of values. In February, we signed "the Armenia-EU Partnership Priorities" document, which along with the CEPA is the main guideline for further development of bilateral cooperation.
I can certainly say that the new agreement is a unique development plan with its clear goals and timetable, and its successful implementation will have a profound impact on almost all areas of public life.
Ladies and Gentlemen, the interest around Europe Day events held in Yerevan and in our regions is evident. I want this interest and the approaches to spread across the whole spectrum of Armenia-EU relations, our entire agenda and its successful implementation.
Armenia's new government, formed on the wave of the nationwide love and solidarity movement, is determined to continue close partnership with the European Union, remains committed to the established agenda, our commitment and vision to regional stability, peace and sustainable development.